FACESTARLifestyleVánoční průvodce: Tyhle knihy pod stromeček patří

Vánoční průvodce: Tyhle knihy pod stromeček patří

.<strong>Jedním z nejlepších dárků jsou vždy knížky. Nejen, že se při nich octnete v úplně novém světě, ale navíc se s k nim můžete opakovaně vracet. Co čtenář, to jiný vkus. Někdo miluje detektivky, jiný se při zmínce o vraždách hroutí a radši si přečte něco pořádně oddychově zamilovaného. Podívejte se s námi, co udělá letos pod stromečkem velkou radost.</strong><!–more–>
<h3><a href="https://kniha.cz/detail/kniha_462231_P%C3%A1r%20krok%C5%AF%20vp%C5%99ed"><strong>Pár kroků vpřed</strong></a></h3>
and<img class="size-medium wp-image-25883 alignleft" src="https://www.facestar.cz/wp-content/uploads/2018/11/Par_kroku_vpred-200×300.jpg" alt="" width="200" height="300">Autor oblíbených knih <em>Projekt manželka</em> a <em>Dozvuky mých lásek</em> napsal tento román společně se svou ženou Anne. Vypráví o bilancování uprostřed života, o hledání lásky i sebe sama. Na dva tisíce kilometrů dlouhé pěší pouti do Santiaga de Compostella se setkávají dva lidé ze zcela odlišných světů. Zoe je nedávno ovdovělá umělkyně z Kalifornie, Martin čerstvě rozvedený technik z Yorkshiru. Narazí na sebe v malebné vesničce Cluny ve střední Francii, odkud už stovky let vyrážejí poutníci na Svatojakubskou pouť. Říká se, že „Camino" člověka změní, pomůže mu vyrovnat se s tíživou minulostí a objevit jeho nové, lepší já, a přesně v to oba hrdinové doufají. Ale dokážou na cestě, která je svedla dohromady, objevit také jeden druhého?

Román <em>Pár kroků</em> <em>vpřed</em> vypráví o naději, o psychické, fyzické i duchovní obrodě. Dlouhá cesta je podobenstvím, vždyť stejně jako v životě se na ní člověk neustále rozhoduje, co opustit, co si vzít s sebou a čeho dosáhnout. A hlavně jak se nevzdávat.
<h3><strong><a href="https://kniha.cz/detail/kniha_462212_Sisu">Sisu: Odolnost, síla a štěstí po finsku</a>and<img class="size-medium wp-image-25886 alignright" src="https://www.facestar.cz/wp-content/uploads/2018/11/SISU-199×300.jpg" alt="" width="199" height="300"></strong></h3>
Autorka Katja Patzar žila v Kanadě hektickým životem mladé ambiciozní ženy plným stresu. Po přestěhování do Finska, země svých předků, však poznala, že žít se dá mnohem kvalitněji a zdravěji.

Finský životní styl je totiž založený na jednoduchém a osvědčeném konceptu zvaném sisu: podporuje dlouhodobou odolnost, výdrž a silnou vůli tím, že upřednostňuje pobyt venku za každého počasí, doporučuje plavání ve studené vodě, saunování, volí přirozený pohyb jako chůzi, jízdu na kole nebo běhání místo dojíždění autem do uzavřených posiloven plných upocených lidí, stravování podle sezóny a místních surovin místo přehnaných módních diet a spoustu dalších užitečných zásad.

Autorka se poté, co na vlastní kůži okusila blahodárný vliv sisu, rozhodla sepsat, jak ho lze postupně začlenit do našeho každodenního života, abychom se mohli cítit po fyzické i psychické stránce bájecně.
<h3><strong>Třísky</strong></h3>
and<img class="size-medium wp-image-25887 alignleft" src="https://www.facestar.cz/wp-content/uploads/2018/11/TRISKY-192×300.jpg" alt="" width="192" height="300">Může být život postižené ženy na vozíku úžasně zábavný a plný dobrodružství? Evidentně ano. Šárka, obyčejná dívka z malého města v Sudetech, ve dvaadvaceti letech po nehodě ochrnula. Rozhodla se ale, že se nepromění v bezmocnou zapšklou chudinku. Manžel ji opustí, ona sama vychová syna. A objeví, že i paraplegik může mít skvělý sex. Po rozchodu s partnerem, který ji využíval, se rozhodne, že s chlapama už nechce nic mít. Pak se ale internetově zamiluje do Pákistánce Tabishe a život nabere nečekané obrátky.

Román <em>Třísky</em> autorky Ivy Pekárkové je psaný podle skutečného příběhu jedné statečné ženy. A nese v sobě prvky investigativní reportáže. Odhaluje nečekaná zákoutí života lidí s postižením a čtivou formou podává zprávu o málo známých aspektech činnosti českých zastupitelských úřadů, cizinecké policie i justičního aparátu.
<h3><strong><a href="https://kniha.cz/detail/kniha_463953_Za%20dve%C5%99mi%20%C4%8D%C3%ADhaj%C3%AD%20p%C5%99%C3%ADzraky">Za dveřmi číhají přízraky</a>and<img class="size-medium wp-image-25889 alignright" src="https://www.facestar.cz/wp-content/uploads/2018/11/Za_dvermi_cihaji-207×300.jpg" alt="" width="207" height="300"></strong></h3>
Po zhroucení třetí říše existovalo poslední místo, které slibovalo bezpečí: rodina. Platila za jedinou hodnotu, která bez větší úhony přetrvala nacismus.

Jedno ovšem nedokázala ani rodina – odstranit protiklady, které byly charakteristické pro německou poválečnou společnost. Jejími největšími hypotékami se stalo mlčení a vytěsňování. To byla živná půda pro pověstná rodinná tajemství po roce 1945, s jejichž jedem zápasí ještě i generace vnuků. A tak se z velkých očekávání nezřídka stávala velká zklamáni, která se projevují dodnes.

Florian Huber rozvíjí rodinné drama poválečné doby jako v románu, z pohledu účastníků. Jsou mezi nimi váleční navrátilci žijící dvojím životem; mladá matka se zapleta do svých tajemství, školák odhaluje lži dospělých, dívka se odváží ke vzpouře proti svému otci vojákovi. V těchto osudech, které vyprávějí o druhé straně počestné společnosti v době obnovy, cítíme hloubku i propasti epochy. Jsou to dojemné příběhy, jakých se v Německu odehrály miliony.
<h3><a href="https://kniha.cz/detail/kniha_462235_Prim%C3%A1rn%C3%AD%20d%C5%AFv%C4%9Bra"><strong>Primární důvěra prst na spoušti</strong></a></h3>
and<img class="size-medium wp-image-25884 alignleft" src="https://www.facestar.cz/wp-content/uploads/2018/11/Primarni-duvera-202×300.jpg" alt="" width="202" height="300">Jak dobře znáte lidi ve svém bezprostředním okolí? Své sousedy, přátele, spolupracovníky? Tušíte vůbec, kolik má jejich viditelná slupka vrstev a že dohlédnete jen do míst, kam vás oni sami pustí? Budete věřit jejich slovům, i když se ukážou v rozporu s objektivní skutečností? A jak se zachováte, pokud se i přesto budou dál dožadovat vaší primární důvěry?

Detektiv Miko Syrový jen bezmocně přihlíží zatčení jednoho ze svých nejbližších přátel. Každým krokem, kterým se pokouší na první pohled absurdní obvinění zvrátit, se dostává stále hlouběji do labyrintu nejistoty, pochyb a výhonků minulosti. A nejen to. Celou tu dobu má pocit, jako by na něj mířil někdo s prstem na spoušti.
<h3><a href="https://kniha.cz/detail/kniha_462239_Sestra"><strong>Sestra</strong></a></h3>
and<img class="size-medium wp-image-25885 alignright" src="https://www.facestar.cz/wp-content/uploads/2018/11/Sestra-prebal-197×300.jpg" alt="" width="197" height="300">Od smrti nejlepší kamarádky Charlie musí Grace  pořád myslet na její poslední slova: „Grace, udělala jsem něco strašného. Snad mi odpustíš…“ Rozhodne se vyzvednout a otevřít schránku, kterou spolu coby patnáctileté dívky zakopaly v lese. Brzy začne být jasné, že je toho hodně, co o své nejlepší přítelkyni nevěděla. Třeba jak silně toužila po setkání s otcem, kterého nikdy nepoznala.

Grace začne po Charliině otci pátrat na vlastní pěst a objeví Annu, dívku, která o sobě tvrdí, že je Charliina nevlastní sestra. Anna jako by zaplnila prázdné místo po Charlie a po čase začne s Grace a jejím přítelem Danem dokonce bydlet. Jenže něco není v pořádku. Dan se chová divně, Grace se začnou ztrácet věci, má pocit, že ji někdo sleduje, kdosi proti ní vede štvavou kampaň, kvůli níž dočasně přijde o místo… Je možné, že si to všechno jen namlouvá, nebo se přiblížila pravdě o Charlie a Anně a teď se ocitla v hrozném nebezpečí?
<h3><a href="https://kniha.cz/detail/kniha_462233_Druh%C3%A1%20%C5%A1ance%20klenotn%C3%ADka%20Benedikta"><strong>Druhá šance klenotníka Benedikta</strong></a></h3>
and<img class="size-medium wp-image-25881 alignleft" src="https://www.facestar.cz/wp-content/uploads/2018/11/Druha_sance-203×300.jpg" alt="" width="203" height="300">Staré vrbě v zahradě svěřují Nerostovi svá přání a tajemství už po několik generací. Právě teď k tomu mají obzvlášť dobrý důvod…

Benedikt s Estelle věřili, že v poklidném anglickém městečku s poetickým názvem Polední slunce naleznou štěstí na celý život. Nenaplněná touha po dětech ale vystavila jejich vztah příliš těžké zkoušce a Estelle se stěhuje pryč. Zdrcený klenotník Benedikt je odhodlaný si manželku znovu získat – jen vědět, jak.

Když mu uprostřed noci zaklepe na dveře šestnáctiletá neteř, lehkomyslná a paličatá Gemma, obrátí se mu zaběhaný životní pořádek naruby. Přesně to ale Benedikt zřejmě potřebuje, aby začal znovu žít. Na světlo vychází dlouho skrývané tajemství a Benedikt s Estelle zjišťují, že nejsou jediní, kdo potřebuje druhou šanci. A že rodinu, kterou si tolik přáli, možná dávno mají…
<h3><a href="https://kniha.cz/detail/kniha_462247_Charlotta"><strong>Charlotta Žena T. G. M.</strong></a></h3>
and<img class="size-medium wp-image-25882 alignright" src="https://www.facestar.cz/wp-content/uploads/2018/11/Charlotta-196×300.jpg" alt="" width="196" height="300">Masarykovi byli moderní pár. Oba byli velcí idealisté, přemýšliví, kosmopolitní. Rebelovali v oblasti náboženství, manželství i výchovy dětí. Ne všechno ale tehdejší společnost dokázala přijmout.

T. G. Masaryk se uměl povznést nad malost poměrů a směřovat výše, proto si prozíravě vybral ženu, která pro něj představovala neustálou výzvu i inspiraci. Ztělesňovala také jinou kulturu, ukazovala mu možnosti nového sociálního uspořádání. Především však byla jeho věrnou oporou a pomocnicí. To Charlotta mu v zásadních chvílích, kdy chtěl emigrovat z Čech do ciziny, jasně řekla: „Ty musíš zůstat! Tvé místo je tady!"

Jaká byla? Charlotta byla ženou mnoha paradoxů. Byla světice i rebelka, myslitelka i příliš hodná máma. Snažila se v sobě spojit nespojitelné, zvládnout nároky dvou světů, světa konzervativního a světa moderního. Tříštila se v aktivitách pro své čtyři děti a z posledních sil pomáhala Tomáši Garrigue Masarykovi v mnoha jeho činnostech. Na vlastní zájmy jí příliš energie nezbývalo, přesto si však našla čas i pro sociální práci a práci v ženském hnutí.
<h3><a href="https://kniha.cz/detail/kniha_462217_Voda%20v%C4%8Dera,%20dnes%20a%C2%A0z%C3%ADtra"><strong>Voda včera, dnes a zítra</strong></a></h3>
and<img class="size-medium wp-image-25888 alignleft" src="https://www.facestar.cz/wp-content/uploads/2018/11/Voda-202×300.jpg" alt="" width="202" height="300">Ve volném pokračování úspěšného titulu O lidech a vodě se s autorem, celosvětově působícím hydrogeologem, vydáte na cestu prostorem i časem, abyste se podívali, jak zásadním způsobem voda formovala lidské dějiny.

Možná vás překvapí, že jde o knihu optimistickou. Historie totiž ukazuje, že všechny problémy, o nichž se dnes tolik diskutuje a které považujeme za fatální pro další vývoj naší civilizace, nejsou ve skutečnosti nic nového. Právě naopak. Lidé po celém světě se s hrozbou nedostatku i přebytku vody museli vypořádávat neustále a naši předkové při tom často projevovali pozoruhodnou invenci. Mnohé zdánlivě archaické postupy nám mohou pomoci i v současnosti. Stačí se podívat do minulosti a vzít si ponaučení!

A co po vánoční stromeček letos nadělíte vy?

 .

Související články