FACESTARKrásaPřejděte na kokosový olej. Je skvělý na vlasy, pleť i do kuchyně!

Přejděte na kokosový olej. Je skvělý na vlasy, pleť i do kuchyně!

Pokud jste někdy v obchodě kokosový olej viděli, či dokonce zakoupili, možná vás překvapilo, že ačkoli se mluví o oleji, ji při pokojové teplotě podobně jako živočišné tuky, tuhý (taje při teplotě okolo 26 °C). To je dáno vysokým obsahem nasycených mastných kyselin. Nejsou to ovšem tytéž nasycené kyseliny, které obsahují živočišné tuky.

Při konzumaci kokosového oleje se tudíž nemusíme bát vysokého cholesterolu. Jeho velkou výhodou je stabilita. Zatímco ostatní rostlinné tuky žluknou a vytvářejí nebezpečné trans-mastné kyseliny, kokosový olej zůstává stabilní, a to i při vysokých teplotách.

Použití v kuchyni

Smažení

Kokosový olej je vhodný na smažení podobně jako vepřové sádlo. Tuto alternativu využívají především vegetariáni a vegani, ale rozhodně se hodí i k přípravě masitých pokrmů. Kokosové aroma navíc každý pokrm příjemně ozvláštní. Vyzkoušejte ho třeba na vajíčka.

Dresinky do salátů

Ačkoli je kokosový olej při pokojové teplotě v tuhém stavu, snadno jej rozehřejeme ve vodní lázni. Na lahodnou sladkokyselou zálivku budete potřebovat:

1/4 šálku kokosového oleje
1 lžíci octa
1/2 lžíce medu
1/4 lžičky himalájské soli

Ingredience promíchejte v malé mističce a vložte ji do vodní lázně. Pomalu zahřívejte, až se kokosový olej rozpustí (při teplotě o něco vyšší, než je pokojová) a rychle nalijte na salát a promíchejte.

<

Moučníky

Kokosové aroma si většinou spojujeme se sladkou chutí. Proto je kokosový olej skvělou rostlinnou náhražkou másla a výborně se kombinuje například s čokoládou. Zkuste jej přidat do rozehřáté čokolády na polevu. Při pokojové teplotě snadno ztuhne a poleva vám bude chutnat.

Domácí majonéza

Zkoušeli jste někdy vyrobit domácí majonézu? Není to vůbec těžké – pokud máte kuchyňský robot, udělá všechu práci za vás. Je jen třeba po kapkách přidávat olej k vaječným žloutkům a při nízkých obrátkách šlehat. Zkuste do majonézy přida kokosový olej. Budete potřebovat:

2 vaječné žloutky
1 lžičku hořčice (můžete vynechat)
3 lžičky citrónové šťávy
1/2 šálku olivového oleje
1/2 šálku kokosového oleje (rozehřejete jej ve vodní lázni podobně jako při přípravě dresinku).

Nejprve vyšleháte žloutky s hořčicí a 1 lžičkou citrónové šťávy, pak po kapkách přidáváte olej a stále šleháte. Jakmile majonéza začne houstnout, můžete olej přidávat v trošku větším množství. Nakonec vmíchejte zbylou citrónovou šťávu.

Použití pro krásu a zdraví

Na vysušené ruce

Když si po každém umytí ruce natřete kokosovým olejem, budou nádherně hebké, hydratované a vláčné. Skleničku kokosového oleje je dobré mít stále na umyvadle. Vzhledem k tomu, že kvalitní kokosový olej nežlukne, nemusí být v lednici.<

Pro lepší make-up

Nejprve naneste vrstvu make-upu a potom přetřete tváře malým množstvím kokosového oleje. Nádherně vaši tvář rozjasní.

Místo pěny na holení nohou

Pokožka na vašich nohou nepotřebuje chemikálie obsažené v pěnách na holení. Kokosový olej je přírodní, pomůže vám hladce se oholit, má antimikrobiální účinky a nádherně voní.

Kondicionér na vlasy

Kokosový olej daleko snáze proniká do vlasů a chrání je před úbytkem bílkovin. Proto je také součástí mnoha kondicionérů. Nejlepší je vetřít jej do vlasů před spaním (je pak třeba polštář chránit ručníkem) a ráno vlasy umýt.

Odličování očí

Kokosový olej na kosmetickém tampónu výborně odstraní řasenku a přitom hydratuje oblasti okolo očí.

Jemný peeling na obličej

Kokosový olej s trochou himalájské soli perfektně vyčistí váš obličej. Stačí pak omýt vodou.

Krém na opruzeniny

Maminky jistě ocení schopnost kokosového oleje ošetřit dětské zadečky při přebalování. Příjemná vůně je bonus.

Lubrikační gel

Vyzkoušejte kokosový olej namísto syntetických lubrikačních gelů a zažijete ještě vášnivější noci než doposud. Navíc příznivě působí proti vaginálním mykózám. Není však vhodné jej používat s latexovými kondomy.

Masáž

Požádejte partnera o masáž s kokosovým olejem. Nádherně se uvolníte a zažijete velmi příjemné chvilky. Vaše pokožka pak zůstane krásně vláčná a hydratovaná.

Související články