FACESTARKrásaJak poznat, že máte lupy: 5 příznaků, které je zaručeně prozradí!

Jak poznat, že máte lupy: 5 příznaků, které je zaručeně prozradí!

Lupy jsou běžným problémem pokožky hlavy, s kterým někdy válčila většina z nás. Přesné příčiny vzniku lupů odborníkům zatím ale zůstávají nejasné. Může za ně mastná pokožka, řekli byste si. Ano, toto platí, problémy mají ale i lidé se suchou pokožkou hlavy. Výzkumníci ve svým studiích došli k závěru, že existuje více typů problémů s lupy a příčiny každého z nich jsou jiné. Možná vás proto překvapí, co zdánlivě nevinného může za lupy stát. Co patří mezi pět nejčastějších příznaků lupů?

1. Svědí vás pokožka hlavy

Drbete se a drbete se, svědění patří mezi nejčastější příznaky problémů s lupy. Nepříjemný pocit je způsobený viditelnými „bílými vločkami“. To jsou mrtvé buňky z vlasové pokožky. S tímto typem problému se nejčastěji setkáte v zimě, kdy je pokožka hlavy suchá. Pokud zrovna se svěděním bojujete, můžeme vás uklidnit, problém totiž časem sám odezní.

2. Vypadávání vlasů

Problémy s lupy často doprovází také padání vlasů. Normálně ztratíte cca 20-50 vlasů denně. Pokud je to u vás více, bohužel to zavání vlasovými problémy.

3. Mdlé a suché vlasy

Jsou vaše vlasy suché a bez života? Ne nadarmo tuto právě větu omílají i televizní reklamy na šampony proti lupům. Lupy vytahují maz z pokožky hlavy a zanechávají ji tak suchou a mdlou. Není tedy vůbec divu, pokud vaše vlasy vypadají nepoddajně a bez šťávy, i když jste je pečlivě pročesala kartáčem. Bez obav, s trochou péče se lupů zbavíte.

4. Trpíte na pupínky a akné

Další příznak není přímo spojen s vlasy nebo pokožkou hlavy a jejich spojitost by vás tedy vůbec nemusela napadnout. Zarudlé pupínky a bolestivé akné mají na svědomí právě lupy. Tady bude potřeba opravdu komplexního řešení. Hodně lidí, kteří bojovali s pupínky se jich totiž zbavili až poté, co vybojovali úspěšnou bitvu s lupy.

5. Zácpa a syndrom dráždivého tračníku

Některé studie tvrdí, že lupy mohou být příčinou chronické zácpy nebo syndromu dráždivého střeva. Přestože důvody ještě nejsou pořádně vysvětleny, toto je běžná zkušenost lidí s lupy.

Řešit lupy doma nebo u dermatologa?

Léčba lupů hodně záleží na tom, jaký byl jeho spouštěč. Pokud máte seboreu, doporučujeme na nic nečekat a poradit se s dermatologem. Pro běžné typy podráždění pokožky vlasů (tzv. psoriáza)si ale vystačíte s domácí medicínou nebo „drogérkovým“ šamponem proti lupům. Na trhu jich existuje nepřeberné množství. Vybírejte ideálně jemný šampon vhodný pro časté použití. Ten odstraní „bílé vločky“ z pokožky hlavy a obnoví jejich přírodní lesk a třpyt.

TIP na domácí medicínu: Do tvarohu přidejte pár kapek citronu a směs naneste na pokožku hlavy. Nechte působit cca 30 min a poté smyjte dostatečným množstvím vody. Pro lepší výsledky proces opakujte až třikrát týdně.

Související články