Kazí tón vaší pokožky nahnědlé skvrnky na obličeji nebo na hřbetech rukou? Nadměrné zbarvení se nazývá hyperpigmentace a může se objevit v různém věku. Ať už je původ nechtěných skvrnek jakýkoliv, jisté je, že s tímto problémem chceme něco podniknout: vybělit, odstranit, zkrátka vyzmizíkovat.
Co rozhodne o odstínu pleti
Odstín pleti je u každého člověka jiný. Barva pleti je výslednicí čtyř barev. Červená barva je dána intenzitou prokrvení. Bílá množstvím vody obsaženým v pleti, žlutá výškou rohoviny a hnědá množstvím pigmentu. Tak, jak se mění poměr jednotlivých faktorů, mění se i barva pleti. Rozhodující úlohu v tom, jaký odstín pleti máme a jak dobře se opalujeme, mají kožní buňky melanocyty, které jsou za produkci pigmentu zodpovědné.
Aktivitu i počet melanocytů zvyšuje oslunění, díky kterému dochází ke zvýšené produkci kožního barviva melaninu. Toto barvivo je v rámci metabolismu kůže předáváno i okolním buňkám pokožky a tím kůže tmavne. Melanin však není jediný, který se podílí na barvě kůže. Roli hrají i další faktory jako stav a četnost cév v kůži, výskyt zánětu, zbarvení kůže ovlivňují i metabolické procesy, poruchy srážení krve, některé léky, věk a jiné vlivy.
O hypepigmentacích také víme:
- Hyperpigmentace se nejčastěji vyskytuje u fototypů I a II (světlá kůže).
- Častější výskyt je u žen. Roli hraje jejich větší obliba opalování, užívání některých antikoncepčních léčiv a kosmetiky s fotodynamizujícími účinky.
- Přibližně 35% dětí rodičů se sklonem k hyperpigmentacím podědí zvýšenou tvorbu pigmetu v melanocytech.
Věčné přání mít pokožku bez chyby
Odstranění pigmentových skvrn není požadavkem této doby. O dokonalou pokožku se snažili už ve starověkém Egyptě, kde využívali vlastností citrusových plodů. Řekové k tomuto účelu využívali zesvětlující účinky některých druhů zeleniny. Středověk zavedl pro bělení pigmentu rtuť. První novodobou kosmetickou účinnou látkou byl fenol (kyselina karbolová). Nověji byl používán hydrochinon. Rtuť, fenol a hydrochinon jsou látky toxické s kancerogenními a dalšími škodlivými účinky a jejich použití v kosmetice je přísně zakázáno.
Nejčastější hyperpigmentace vhodné pro zesvětlování v kosmetické praxi
Solární lentigo
Vzniká jako důsledek nadměrné expozice slunečnímu záření. Pigmentace se objevují zvláště v obličeji a na rukou.
Melasma (Chloasma)
Ostře ohraničené světle hnědé skvrny v obličeji. Často jím trpí těhotné ženy nebo nastává jako důsledek nadměrné expozice slunečnímu často v kombinaci s některými léky.
Pozánětové hyperpigmentace
Kůže často nadměrně pigmentuje po intenzivnější akné s rozsáhlejšími záněty v obličeji. Podobně může hyperpigmentace nastat při jiných kožních infekcích, jakou je pyodermie (hnisavá kožní infekce), opary nebo plísňové infekce.
Pihy (ephelides)
Jsou relativně časté. Sklon k tvorbě pih je vrozený. Pihy lze zesvětlovat, ale vzhledem k dědičným dispozicím se objevují znovu.
Před zesvětlováním hyperpigmentace byste měli navštívit dermatologa, který určí, zda je pigment vhodný pro zesvětlení. Pro domácí péči lze zvolit depigmentační krémy a séra.
Kosmetika pro domácí použití
Na pigmentové skvrny v povrchových vrstvách kůže se používá lékařská kosmetika v podobě depigmentačních krémů a sér. Kromě přírodních výtažků obsahují i vitamin E a vitamin C, který má bělicí účinky. V lékárnách a v kosmetických salonech můžete koupit novinku SynCare White Action. SynCare je prvním českým výrobcem, který uvedl na trh přípravek pro odstranění hyperpigmentací White Action už v roce 2000. Nyní jej však inovoval.
Jde o speciální přípravek pro trvalé odstranění pigmentací především v obličeji. Jemný krém s obsahem kyseliny azelaové, která se běžně vyskytuje v ovoci, kombinuje depigmentační účinky s celkovým projasněním a liftingem pleti. SynCare White Action se používá po dobu tří měsíců. Právě podzim je čas ideální na zahájení jeho aplikace, protože se již nevystavujeme slunci.
Vyzkoušejte tuto novinku a dejte nám do redakce vědět, jak jste s přípravkem spokojená.