FACESTARKrásaAntioxidant: Dodá vlasům lesk, mladistvý vzhled a navrátí zdraví

Antioxidant: Dodá vlasům lesk, mladistvý vzhled a navrátí zdraví

Abychom tělo před oxidací ochránili, musíme mu dodávat antioxidanty, které jsou obsaženy v ovoci, zelenině, celozrnných potravinách, ořeších a luštěninách. V dnešním znečištěném životním prostředí je to pro naše zdraví obzvláště důležité.

Oxidace působí na buňkách změny a ty můžou odumřít. Buňky v ráně odumírají a jsou nahrazeny novými, a tak se rána zahojí. Tento proces smrti a nového rození v našem těle probíhá 24 hodin denně a pro zdraví našeho těla je nezbytný.

Má ovšem také svá negativa. Jedno až dvě procenta poškozených buněk dává vznik volným radikálům – molekulám, které postrádají vazbu, a tak hledají jiné molekuly, na které by se mohly navázat. Tyto volné radikály poškozují zdravé buňky a mění jejich DNA.

Když se DNA změní, buňka zmutuje, zvětší se a začne se velmi rychle rozmnožovat. Normální buňky také produkují určité procento volných radikálů, ale s těmi si antioxidanty v těle poradí. Když ale nastane řetězová reakce, je mnohem těžší ji zastavit. Pokud se nazastaví, může se rozvinout řada nemocí včetně rakoviny, srdečních nemocí, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

Volné radikály napadají jak vnitřní orgány, tak kůži, a dokonce i vlasy. Jedním z největších původců volných radikálů je kouření, takže pokud si chcete zachovat dobré zdraví, přestat kouřit je důležitý krok.

Jak to funguje?

Kvůli znečištění v dnešní době je naše tělo oxidací zatížen více než dříve. Dodáváním většího množství antioxidantů se nepříznivé působení životního prostředí vyrovnává.

Antioxidanty zastavují řetězovou reakci, kterou způsobují volné radikály. Některé zabraňují jejímu vzniku, jiné ji zastavují, pokud už začala. Například vitamin C vzniku řetězové reakce zabraňuje. Naváže se na volný radikál a neutralizuje ho. Vitamin E ji zastavuje, když už se rozběhne. Mezi nejdůležitější antioxidanty patří flavonoidy, polyfenoly, vitaminy A, C, E a beta-karoten. Většinu přijímáme v zelenině, ale důležité flavonoidy jsou obsaženy například také v zeleném čaji.

Měď ve vlasech

Procesu oxidaci podle nedávných vědeckých průzkumů podléhají i vlasy. Hromadí se v nich oxidační kovy, převážně měď, která způsobuje vznik volných radikálů, a ty pak poškozují vlasové buňky. Při každém umytí jsou vlasy oxidačním účinkům mědi vystaveny. Jejich struktura pak časem slábne a vlasy se více lámou, krepovatí a třepí se konečky. Vypadají pak jako bez života a špatně se dále upravují

Související články