FACESTARZdravíAtopický ekzém trápí malé i velké. Pomůže posílení imunity.

Atopický ekzém trápí malé i velké. Pomůže posílení imunity.

Věli jste, že 5-20 % dětí má problém s kůží, ale zároveň dle statistik skoro až 10 % lidí trpí ekzémem i v dospělém věku. U některých jedinců se ekzém může objevit i bez předchozích projevů v dětství.

Projevy atopického ekzému v dospělosti se nejčastěji objevují u lidí, kteří trpěli ekzémem nebo alergickým onemocněním v dětském věku. „Přibližně 20 % dětských pacientů si ekzém přenese i do dospělosti. Častým schématem je, že pacient má v dětství mírnou formu onemocnění, a až v dospělosti se změní v klasický ekzém. Ale ani první obtíže v dospělosti nejsou až tak vzácné, jak si mnozí myslí.  

Ekzém je dědičný a není nakažlivý

Atopický ekzém je dlouhodobé a dědičné, kožní onemocnění.  Hlavním faktorem je genetická predispozice v součinnosti s dalšími vnějšími a vnitřními faktory. Nedostatečná tvorba kožních tuků vede k narušení ochranné kožní bariéry, ta usnadňuje aktivaci imunitních buněk a vede tak k zánětu a svědění. Je třeba si však zároveň uvědomit, že zděděný sklon k atopii není ještě aktivní onemocnění. A i v akutním stádiu mohou být projevy ekzému nehezké, tak není nakažlivý.

Pozor na stres i horkou vodu

Atopický dermatitidu může zhoršovat mnoho faktorů, jako jsou například časté koupele a silná mýdla, alergeny, hormonální změny (těhotenství, menopauza) emocionální stres, často může ekzém zhoršit i nadměrné pocení jak v létě, tak i v zimě, kdy se potíme pod vrstvy oblečení. Pokožka s dermatitidou nemá ráda také horkou vodu, která pleť vysušuje,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Důležité je pleť promašťovat

Pokud jste trpíte na atopický pokožku tak je důležitá důkladná péče za pomoci promašťujících krémů (Emoliencia). Ty jsou základem péče a je nutné je používat i denně, bez ohledu na to, v jaké fázi se onemocnění nachází. Mají promašťující účinky, hydratují pokožku, zlepšují bariérovou funkci kůže a potlačují tak vznik ekzému. Tyto přípravky existují ve formě tělových mlék, pleťových krémů, mastí a přísad do koupele nebo na sprchování.

Správnou péči o pokožku dokážeme příznivě ovlivňovat celkový průběh onemocnění. Výbornou složkou v krémech pro atopickou pokožkou je pak Urea, která kromě hydratačního účinku působí i proti svědění. Další vhodné složky je glycerin, ceramidy, kyselina linolová či mandlový olej.

Těmto přípravkům se vyhněte

Naopak je i mnoho látek a přípravků, kterým by se lidé s atopickým ekzémem měli vyhnout. Je důležité proto číst složení přípravků na obalu. Plno složek především v produktech osobní hygieny může dráždit citlivou pokožku a narušovat přirozenou mazovou vrstvu. „Například přípravky s obsahem kyseliny salicylové nebo glykolové vysouší pokožku a ekzém tak zhoršují. Pozor také dávejte na obsah pěnivých látek či konzervantů. Důležitý je také výběr make-upu. Používejte kosmetiku pro citlivou pleť bez parfemace. Než si koupíte velké balení líčení, vždy nejprve začněte s testery, ať zjistíte, zda pokožku nedráždí,“ dodává MUDr. Jan Kučera.

 

Související články