FACESTARKrásaKrásná pleť bez filtrů a retuší? Zajděte na farmářské trhy!

Krásná pleť bez filtrů a retuší? Zajděte na farmářské trhy!

Nebylo by fajn jednou neřešit instagram filtry, když se fotíte? Poradíme vám, jak mít zářivou, perfektní pleť bez retuší a filtrů. Nemusíte kupovat přípravky za tisíce korun. V sobotu si dojděte na farmářské trhy. Ovoce a zelenina jsou bohaté na antioxidanty, vitamíny a jiné živiny. Jejich zázračné účinky vás možná překvapí
a krásná pleť na sebe nenechá dlouho čekat!

Citrusy

Pomeranče, grepy, citrony a limetky tvoří základ fajnového letního drinku. Stejnou „stravu“ dopřejte i vaší pleti.

Vitamin C pomáhá kůži produkovat kolagen, který ji vyživuje, říká Mirela Mitan, Ph.D., zakladatelka značky MMXV INFINITUDE pečující o pleť. Příjem „céčka“ je nezbytný, pokud chcete zlepšit textury vaší pleti. Navíc jde také o antioxidant, který pomáhá zabraňovat tvorbě vrásek, hyperpigmentaci nebo poškození pleti sluncem.

TIP: Kupte si pleťové sérum, která vitamin C obsahuje. Krásná pleť zaručena.

Borůvky

Milujete borůvky? Dopřávejte si je z vesele dál. Obsahují totiž velké množství antioxidantů, které bojují proti infekcím nebo rakovině. Jezte borůvky a zbavíte vaši pleť toxinů zevnitř,“ říká Mitan.

Zelený čaj

Horký zelený čaj uvolňuje katechin. To je antioxidant fungující proti zánětům v těle, který má protirakovinné vlastnosti, které můžou pomoci zvýšit prokrvení pokožky, říká Bonnie Taub Dix, R.D.N., autorka knihy Read It Before You Eat It: Taking You from Label to Table. Dle studie z roku 2007 publikované v Journal of Nutritional Biochemistry pití 2-6 šálků čaje denně pomáhá zabránit rakovině kůže. Na opalovací krém ale stejně nezapomínejte.

Saflorový/světlicový olej

Pokud jste majitelkou suché pleti, nesmutněte. Méně známý světlicový olej je totiž přírodní „hydratátor“, který pomáhá pleť udržovat dostatečně zvláčněnou. Silnou hydrataci mají na svědomí zejména omega 6 mastné kyseliny, které jsou v oleji zastoupeny v hojném počtu. Studie z roku 2018 zjistila, že olej má také protizánětlivé účinky.

Vývar z kostí

Snídat vývar? Nemusí to být vůbec špatný nápad! Pochutnáte si a zároveň tělu dodáte pěknou dávku kolagenu. Jde o protein, který se vyskytuje v těle nejčastěji. Najdete ho obsažený v kostech, svalech, kůži i šlachách. Studie z Journal of Skin Pharmacolgy and Physiology zjistila, že konzumace kolagenu má více než příznivý efekt na hydrataci a pružnost kůže. Kůže pak vypadá výrazně zdravěji a pružněji.

Špenát

Studie publikovaná v International Journal of Cancer přišla na to, že konzumace špenátu
a další zelenolisté zeleniny souvisí s nižším rizikem kožního karcinomu (druhé nejčastější formy rakoviny kůže).

Podle Milan navíc vitamin E a betakaroten obsažené ve špenátu chrání kožní buňky proti volným radikálům (ty můžou způsobit rakovinu kůže, nebo známky stárnutí jako jsou vrásky nebo hyperpigmentace). Navíc voda obsažená v zelenolisté zelenině proniká do buněčných membrán a zabraňuje tak tvorbě vrásek.

Sladké brambory

Citrusy nejsou zrovna vaše parketa? Vyzkoušejte sladké brambory. Stejně jako pomeranče obsahují vitamin C, který vyhlazuje vrásky. Studie publikovaná v The American Journal of Clinical Nutrition přišla na to, že u lidí, kteří denně konzumovali 4mg vitaminu C po dobu tří let, se snížil výskyt vrásek o 11 %. Vysoký obsah betakarotenu je zázrakem pro mladistvý vzhled pleti, říká Taub Dix.

Rajčata

Díky přírodní látce, lykopenu, mají rajčata svoji typickou červenou barvu. Ten pomáhá eliminovat volné radikály z ultrafialového záření, které způsobují stárnutí pleti.

Tělo získává nejvíce živin, které vás ochrání proti sluníčku, ze zeleniny v uvařeném stavu.
Pouhá polovina hrnečku uvařených rajčat nebo těstoviny s rajčatovou omáčkou obsahují 16mg lykopenu. Spolu s dostatečnou vrstvou opalovacího krému je to dostatečná denní dávka, která zabrání poškození kůže od sluníčka.

TIP: S klidným srdcem si dopřejte pizzu nebo vaše oblíbené těstoviny s rajčatovou omáčkou.

Tuňák z konzervy

Tuňákový sendvič dobře chutná, ale taky vydatně prospívá! V tuňáku je obsažený selen podporující produkci elastinu, proteinu, který pomáhá udržovat kůži hladkou a pevnou. Selen také chrání proti sluneční alergii.

Taub Dix dodává, že omega 3 kyseliny bohatě obsažené v tuňáku podporují produkci kolagenu, bojují se záněty v těle a udržují kůži pevnou. Půlka plechovky (100g) denně bude stačit.

Související články