FACESTARBydleníZbytky z kuchyně jako palivo pro kytky i bio zeleninu?

Zbytky z kuchyně jako palivo pro kytky i bio zeleninu?

Biologický odpad tvoří zhruba 30% běžného domovního odpadu, který končí v popelnicích. Málokdo si přitom uvědomí, že může udělat něco pro své zdraví i životní prostředí, vitalitu pokojových a zahradních rostlin. Stačí jen kompostovat. 

Teoreticky je možné kompostovat všechny organické produkty rostlinného původu, kromě těch, které jsou chemicky ošetřené anebo napadené nemocemi. Proto by se do kompostu neměly dávat slupky od citrusů nebo banánů, které jsou často ošetřeny pesticidy a herbicidy. Kompost je pak tedy kvalitním pěstebním materiálem pro všechny rostliny, či potraviny.

Hnojivo 21. století

V současné době se ale kompostování posunulo mnohem dál od toho klasického, které je jen hromada v koutě zahrady. Současný trendem je jeho speciální forma takzvané vermikompostování, na pomoc jsou přizvány žížaly. Jejich přítomnosti vzniká velmi kvalitní organické hnojivo, někdy nazývané také worm tea v překladu žížalí čaj.

Díky tomuto hnojivu mohou vyrůst zdravé, vůči škůdcům odolné rostliny, květiny nebo plodiny. Úžasné na všem je navíc to, že jde o speciální designové nádoby z ekologického plastu, který můžete mít nejen na terase, ale dokonce i v kuchyni.

Věděli jste, že?

Kompostovat rozložitelný biologický odpad z domácnosti znamená navíc dvakrát ušetřit. Pokud je zpracován kompostováním, dochází k výraznému poklesu jeho množství v komunálním odpadu, tím ušetříte místo v popelnici a peníze za její častější odvoz. A za druhé šetříte životní prostředí. A to nejen pro sebe a své děti.

Zelený život ve městě

Produktová řada Urbalive přináší tedy výrobky, které usnadňují cestu k přírodě, zdravému životnímu stylu a udržitelnosti přírodních zdrojů. Díky ní se pěstování rostlin a domácí kompostování stává přirozenou součástí života ve městě. Výrobky Urbalive mají navíc styl. Jejich designové zpracování pochází z dílen českých návrhářů a stávají se tak zajímavým bytovým doplňkem.

Řada totiž vznikla s cílem usnadnit cestu k přírodě, zdravému životnímu stylu a udržitelnosti přírodních zdrojů. Užijete si tak nejen kvalitní zdravou stravu, ale též radost z pěstování. Vše začíná i končí na talíři. Tomuto koloběhu jídla se říká Green Loop – zelená smyčka. A každý rok do této spirály přibývají nové, zajímavé výrobky.

Unikátní pomocníci v domácnosti

Vermikompostér Urbalive je nádoba určená k domácímu kompostování kuchyňského bioodpadu za pomoci kalifornských žížal. Lze ji použít v domácnostech, školních třídách nebo na pracovištích. O moderní design se postaral přední český tvůrce Jiří Pelcl a technologicky precizně zpracovala a vyrobila firma Plastia. Vermikompostér Urbalive je vyroben tak, aby bylo kompostování při dodržování několika pravidel bezproblémové, jeho údržba i čištění snadné.

Je sestaven z kompostovacích pater, kde pracují žížaly a vzniká vermikompost, a spodní nádoby, kam odtéká žížalí čaj. Vermikompost obsahuje účinné enzymy a přírodní růstové hormony. Přidává se k zemině do květináčů a truhlíků. Žížalí čaj je vynikající tekuté hnojivo. Obsahuje vysoké množství živin a enzymů, které pomáhají rostlinám růst a udržovat je odolné vůči nemocem a škůdcům. 

Pěstební nádoba 

Pěstební nádoba Urbalive bude skvělým pomocníkem, pokud plánujete založit nebo rozšířit domácí zahrádku. Moderní design kombinující plast a dřevo zpracoval designér Jiří Pelcl. Plastia přispěla svou odborností a dlouholetou zkušeností s výrobou samozavlažovacích truhlíků a nádob.

Tato nádoba je vhodná do interiéru i na zastřešenou terasu. Bude se v ní výborně dařit pokojovým rostlinám, květinám, bylinkám nebo méně náročné zelenině. Vysoké dřevěné nohy umožní snadný přístup k rostlinám a příjemnou pohledovou výšku. Důmyslný samozavlažovací systém zjednodušuje péči a společně s vermikompostem a žížalím čajem pomáhá udržovat optimální podmínky pro zdravý růst rostlin. 

zdroj: archiv Plastia

Proč kompostovat?

Třídění odpadu se v dnešní době stále častěji skloňuje. A stejně tak se mluví o šetření s potravinami. Kdo má zahradu a komposter, může tedy efektivně využít veškerý organický odpad z domácnosti tam a ještě k tomu využít humus na pěstování vlastních biopotravin nebo rostlin. A to také schvalují všichni ekologové. Pěstování není jen o zdraví a rostlinách, ale i o celkovém přístupu k přírodě.

Existuje tedy hned několik důvodů, proč odděleně shromažďovat biologicky odpad. Pokud není tříděný, končí jako součást směsného komunálního odpadu na skládce a při jeho následném rozkladu dochází k úniku plynu, který obsahuje velké množství metanu, což je jeden z tak zvaných skleníkových plynů. A ty, jak ví už každé malé dítě, velice negativně ovlivňuje naše životní prostředí a přispívá ke klimatickým změnám.

Související články