FACESTARBydleníJedlá soda: Zázračný a levný čisticí prostředek v domácnosti

Jedlá soda: Zázračný a levný čisticí prostředek v domácnosti

Soda bikarbona neboli jedlá soda, nám hospodyňkám dobře známá jako přísada do různých receptů. Tím to ale zdaleka nekončí. Využití jedlé sody v domácnosti je nespočet. Pomůže s úklidem, zápachem, osvěžením vzduchu, leskem, nebo mravenci. Nic moc nestojí a navíc to není žádná chemie. Přečtěte si našich 15 tipů, jak jedlou sodu využít!

1. Jednoduchý čistič podlah

Potřebujete vyčistit podlahu? Snadná pomoc, do kbelíku s horkou vodou přidejte půl hrnku jedlé sody. Přípravek bude nejlépe fungovat na dlaždičkové podlahy.

2. Osvěžovač vzduchu

Většina osvěžovačů vzduchu dostupných na trhu je plná toxických chemikálií, které bychom vůbec neměli dýchat. Vytvořte si radši vlastní a čistě přírodní osvěžovač!

TIP:  Stačí vám k tomu jen destilovaná voda, polévková lžíce jedlé sody a 5-6 kapek oblíbeného esenciálního oleje. Sodu smícháte s esenciálním olejem a dobře promícháte, poté už jen vytvořenou směs přesypete do ostřikovače a naplníte vodou. Osvěžovač provoní váš pokoj, ale použít ho můžete i na koberce, křesla nebo obuv.

3. Návod na vyčistění mikrovlnky

Špína v mikrovlnce vás straší i ze sna? Snadná pomoc. Naneste trochu jedlé sody na navlhčený hadřík a jemně otírejte špinavá místa. Nečistoty budou pryč a zbavíte se
i nepříjemného zápachu.

4. Vyleštění stříbrného nádobí

Jedlá soda vrátí zašlou slávu i vašemu svatebnímu příboru. Stačí smíchat 3 díly jedlé sody s 1 dílem vody, vetřít do starého příboru a poté opláchnout a usušit. Lesk jako blesk!

5. Udrží květiny déle svěží

Řezané květiny vám ve váze vydrží déle, pokud přidáte do vody čajovou lžičku jedné sody.

6. Pryč voskovkám ze zdí

Máte doma malého umělce? Nezoufejte, s voskovkami si jedlá soda také poradí. Stačí trocha jedlé sody na mokrém hadříku, vyčistit a poté jen setřít suchým hadříkem.

7. Odzbrojí mravence

Mravenci se stali vašimi nevítanými hosty? Směs jednoho dílu soli a stejného poměru jedlé sody nasypte všude tam, kde mravence vidíte.

8. Řekněte „ne“ nadýmání z fazolí

Nevzdávejte se luštěnin kvůli možným nepříjemným vedlejším efektům. Čajová lžička jedlé sody, kterou přidáte k namáčeným fazolím, zabrání plynatosti a zlepší tak vaše zažívání.

9. Čistá trouba

Jedlá soda spasí i špinavou troubu. Nasypte ji dovnitř, nastříkejte na ni vodu, aby se jedlá soda měla šanci vstřebat a nechte směs působit přes noc. Ráno troubu vydrhněte a vše důkladně opláchněte.

10. Uleví štípnutí od hmyzu

Na štípnutí komárem nebo vosou pomůže pasta z jednoho dílu jedlé sody a jednoho dílu vody, stačí nanést na poškozenou pleť. Vyzkoušejte.

11. Ucpaný odpad? Žádný problém!

Zapomeňte na drahé přípravky. Vystačíte si s jedlou sodou, trochou octa a horkou vodou. Nejdřív do odpadu nasypete jedlou sodu, poté nalijete ocet, zakryjete a necháte působit asi 15-30 minut. Poté do odpadu nalijte dostatečné množství horké vody. Přesný postup naleznete zde: Návod, jak vyčistit ucpaný odpad.

12. Odstraní pach z odpadkového koše

TIP: Nasypte trochu jedlé sody na dno odpadkového koše. Žádný „smrádek“ si na vás nepřijde.

13. Účinnější prací prášek

Jemnější, čistší a svěžejší prádlo? Půl hrnku tohoto  „bílého zázraku“ přidaného do bubnu pračky změkčí vodu a zajistí tak, že prací prášek bude ještě účinnější.

14. Konec mastnotě

Nekonečná bitva se špinavými hrnci a připálenými pánvemi končí jednou provždy. Přidejte do vašeho oblíbeného mycího přípravku vrchovatou lžíci jedlé sody a protřepejte. Jedlá soda pomáhá odstraňovat mastnotu, mytí nádobí tedy bude hračka!

15. Pohlcuje pach z WC

Hrnek jedlé sody nasypte do toalety, nechte hodinu působit a poté spláchněte. Čistá toaleta a žádný pach jako bonus!

Související články