Jste si opravdu jistá, že umíte dobře prát? Přiznejme si to, která z nás by nechtěla vytahovat z pračky jen bílá trička bez skrvn a dokonale čisté ponožky? Věřte tomu, že za to, že výsledek není vždy takový jako v televizi, si většinou můžeme samy.
Po každém praní se těšíme na typickou svěží vůni, která vydrží mnohonásobně déle. Naučit se správně používat aviváž není složité, je ale potřeba pamatovat na určitá pravidla. Přinášíme pět tipů, které nám práci ulehčí.
1. Dávku aviváže odměřujte dle váhy prádla. Na 4 – 5 kg použijte 35 ml aviváže, na 6 – 7 kg pak 55 ml. Při ručním praní pro 10 l vody postačí pouze 18 ml aviváže. Pro přesné dávkování vám poslouží praktické víčko aviváže.
Beze skvrn
2. Aviváž dávkujte do zásobníku pračky, nikoli přímo do bubnu. Avivážní prostředek nalitý přímo na oblečení může na prádle zanechat skvrny.
3. Pro hrubé prádlo používejte silnější aviváže. Pro praní oblečení pro děti nebo alergiky volte raději speciální aviváže, které často nesou označení sensitive. Pokud víte, že máte citlivou pokožku, nejdříve vyzkoušejte aviváž na zápěstí a počkejte, jestli je pro vás vhodná.
Méně je více
4. Zvláště u materiálů, které musí zůstat savé, používejte aviváže méně. Přidané množství sice ručníky a utěrky změkčí, zároveň jim ale vezme savost. V případě ručníků určitě oceníte, že prádlo vyprané s aviváží schne daleko rychleji.
5. Nezapomeňte, že aviváž se nikdy nesmí používat na speciální materiály outdoorového oblečení a funkčního moirového prádla. Aviváž totiž narušuje strukturu vlákna a tím se snižuje schopnost odvodu vody a savosti funkčního materiálu.
Fígle, které možná ještě neznáte
- Všude se píše, že musíte před praním prádlo rozdělit podle barev. Co ale dělat když máte prádlo proužkaté? Vždy vyhrává nejdominantnější barva. Například bíle s tenkým proužkem je lepší dávat do světlého prádla, jinak bílá zešedne.
2. Naplňte pračku dostatečným množstvím prádla. To, že pračka vypere 5 kg prádla, znamená pětikilovou hromádku suchého prádla. Když do pračky nacpete víc, nemůže se v bubnu pohybovat, takže se otáčí jako jedna hrouda. Nevypere se a ještě přetěžujete mechanismus pračky. Je proto vhodné zaměřit se už při pořizování pračky na její kapacitu a v případě, že objemy praného prádla budou malé, volit raději menší variantu. Dobře vám může v tomto případě posloužit portál Vybero.cz, kde je možné vyfiltrovat například pračky s kapacitou do 7 kg.
3. Pokud chcete kupovat prací prášek univerzální, stejně dávejte pozor, zda je určen na bílé a stálobarevné prádlo, nebo na to tmavé. Rozhodně se nevyplatí je zaměňovat, protože ten na bílé obsahuje rozjasňovače a bělidla, to pro tmavé zas chrání barvy.
4. Pokud chcete při nákupu pracího přípravku zohlednit cenu, nedívejte se na poměr mezi hmotností balení a cifrou na cenovce, ale přepočtěte si náklady na jednu dávku, která je stanovena pro všechny výrobce stejně.
5. Dodržujte doporučené dávkování – to výrobce počítá na vyprání standardního množství středně znečištěného prádla ve středně tvrdé vodě.