FACESTARZdravíBezstarostná letní dovolená aneb cestujte chytře s 211.

Bezstarostná letní dovolená aneb cestujte chytře s 211.

Konečně je tu léto a zbývá už jen pár dní, než vyrazíte na vytouženou zahraniční dovolenou. Než ale hodíte všechny starosti za hlavu a přepnete se na režim nicnedělání, nezapomeňte si vyřídit cestovní pojištění. Pár korun navíc, které za něj zaplatíte, se vám totiž může královsky vyplatit!

Bez cestovního pojištění vás i sebemenší zdravotní problém, který se rozhodnete řešit s lékaři v zahraničí, může stát nemalé částky z vlastní kapsy. Když se navíc zdravotní stav opravdu zkomplikuje, na vyřešení situace mohou klidně padnout i veškeré vaše životní úspory.

Proč mám platit navíc, když cestuji jen po EU nebo EHP?

I když se rozhodnete vaši dovolenou strávit v některé ze zemí EU či EHP (Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru) a máte od své české zdravotní pojišťovny Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), který kryje ve zdravotnickém zařízení dané země EU/EHP nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči hrazenou z finančních prostředků ZP, ani zdaleka nejsou pokryty veškeré náklady.

Důvody jsou prosté. Při pobytu v zahraničním zdravotnickém zařízení na vás samozřejmě bude pohlíženo jako na pojištěnce daného státu a budete mít nárok na zajištění zdravotní péče ve stejné kvalitě a shodných cenách jako tamní státní příslušníci. Ve většině států Evropské unie si ale pacienti na zdravotní péči připlácejí nemalé částky. Bez sjednaného cestovního pojištění tak budete muset například poplatky za pobyt v nemocnici, místní poplatky u lékaře, ceny stomatologických zákroků, nákup předepsaných léků či spoluúčast za zdravotní péči hradit dle ceníků konkrétní země ze své kapsy.

Nenechte rozhodovat cenu

Ačkoliv může být při sjednávání cestovního pojištění jistě lákavé srovnat si nabídky různých pojišťovacích společností a využít služeb té nejlacinější, řídit byste se měli především krytím rizik pro vás důležitých a cenu nechat rozhodnout až druhotně. Vaše ZP také může mít mnoho zvýhodněných nabídek pro své pojištěnce. Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR nabízí díky smluvnímu partnerovi – pojišťovně Ergo – cestovní pojištění s více možnými tarify a různým krytím rizik.

V základním balíčku cestovního pojištění za 12 Kč denně pak naleznete například více než 100 sportů bez příplatků, pojištění léčebných výloh, nonstop asistenční službu, zubní ošetření či úhradu nákladů na pobyt doprovázející osoby v případě hospitalizace. Připojistit se dále můžete i pro velké množství dalších rizik, takže finální rozhodnutí lehce přizpůsobíte nejen svým finančním možnostem, ale především preferencím.

Vždy něco navíc: Děti a studenti cestují u 211 zdarma!

České zdravotní pojišťovny se vždy snaží přinášet sezonně lákavé a výhodné novinky, kterými by své pojištěnce potěšily. Například u ZP 211 oceníte letos nabídku krátkodobého cestovního pojištění pro děti zdarma, které je určené ratolestem do věku15 let. Pro své dítě jej může využít každý dospělý pojištěnec ZP 211.

V ZP 211 myslí ale také na studenty od 15 do 26 let, pro které pojišťovna připravila cestovní pojištění zdarma nejen pro cesty do zahraničí, ale i na studijní pobyt. Při studijním pobytu v některé evropské zemi v rámci programů Socrates, Erasmus nebo jiné studijní stáže má student nárok jedenkrát ročně na pojištění zdarma, a to až na 180 dnů. Rozhodne-li se cestovat, ZP 211 jej zdarma pojistí až na 60 dní.

Speciality, které oceníte…

Jestli je pro zloděje něco opravdu lákavé, tak jsou to krátkodobě opuštěné domácnosti v čase dovolených. Abyste se nemuseli obávat o svůj majetek, zahrnula ZP 211 do cestovního pojištění automaticky a bez navýšení ceny také pojištění trvale obydlené domácnosti po dobu vaší zahraniční cesty, a to až na 21 dní. Krytí škod se pak vztahuje na krádež vloupáním, případně i na prokázaný pokus o vloupání.

V případě, že se rozhodnete vzít na cesty vašeho domácího mazlíčka, i na to jsou v ZP 211 připraveni. Připojištění čtyřnohé tlapky pokryje nejen neočekávané ošetření u veterináře, ale i mazlíkem způsobenou škodu například na majetku hotelu.

A pokud milujete adrenalinové a extrémní sporty jako paragliding, jetsurf, wakeboard, horolezectví, potápění a další, nemusíte se obávat, že je snad nelze u ZP 211 připojistit. Jako jedna z mála pojišťoven totiž ZP 211 ve spolupráci s Ergo pojišťovnou adrenalinové a extrémní sporty zahrne za příplatek do sjednaného pojištění. Samozřejmě, že základem je počínat si opatrně a zodpovědně, ale pokud by se snad něco stalo, máte alespoň jistotu, že vás cestovní pojištění ochrání před neočekávanými výdaji za ošetření.

Plánujete více dovolených a chcete ušetřit ještě víc?

Pak na to jděte chytře! Roční exkluzivní pojištění pro celou rodinu – tedy dva dospělé a neomezený počet dětí – pořídíte u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR letos s 50% slevou. Tarif E-Family vás tedy vyjde na pouhých 995 Kč a platí pro libovolný počet cest do zahraničí, kdy doba trvání jednotlivých cest nepřesahuje 30 dní.

Raz, dva, tři… hned teď!

Před dovolenou často nestíháte – v práci na vás tlačí, ať máte vše před odjezdem hotové, a čeká vás ještě nákup nezbytností, bez kterých na dovolenou odjet nelze… Neumíte si představit, kam mezi všechny tyto povinnosti vmáčknete schůzku v pojišťovně a sjednání cestovního pojištění?

Nezoufejte, není třeba vyčlenit si čas na schůzku na pobočce. Cestovní pojištění si můžete sjednat online – v kteroukoliv denní či noční dobu z pohodlí vašeho domova.

A když už vás náhodou na dovolené něco nemilého potká, nebojte se problém ihned řešit. Pojistíte-li se totiž u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra a jejího smluvního partnera, pojišťovny Ergo, bude vám k dispozici 24hodinová nonstop asistenční služba, jejíž číslo je vždy uvedeno na smlouvě cestovního pojištění.

Na této lince se domluvíte česky a díky mnohaletým zkušenostem operátory nezaskočí žádná komplikace. Svěřte své zdraví, zavazadla i cestovní doklady do rukou odborníků, minimalizujte veškerá rizika a na dovolené se budete moci věnovat jen a jen lelkování!     

Související články