FACESTARZdravíChcete zdravé zuby? Žvýkejte špenát, jezte jahody a dodržujte hygienu.

Chcete zdravé zuby? Žvýkejte špenát, jezte jahody a dodržujte hygienu.

Máte strach ze zubaře, protože tušíte objeví, kaz, zubní kámen a v tom lepším případě zanesené mezizubní prostory? Zkuste místo obav tomu předejít, začít můžete hned výběrem správných pomocníků.

Úhel pohledu

Dodržujte úhel správně bychom měli držet kartáček pod úhlem 45 stupňů, tedy tak, abychom dobře vyčistili i prostor těsně pod dásní. Vodorovně čistíme pouze žvýkací plochu zubu.

Každý zub čistěte zvlášť a to pomocí 5 – 10 krouživých pohybů vyčistíme pokud možno každý zub samostatně.

Zub má „tři strany“ nezapomínejte čistit všechny dostupné plochy zubu. Pokud se k některým z nich nemůžete dostat, použijete mezizubní nit či mezizubní kartáček.

Držte kartáček jako propisku, pokud držíte kartáček celou dlaní, automaticky na něj více tlačíte, a tím riskujete poškození dásní a zubní skloviny.

Zubní kartáček vyměňujte vždy, když má roztřepené štětinky, nejlépe každé dva až tři měsíce. Pokud kartáček užíváte déle než tři měsíce, snáze se na něm usazují bakterie a z důvodu nedostatečného mechanického vyčištění může častěji docházet k zánětu dásní,“ říká stomatoložka MUDr. Petra Gregorová.

Stačí opravdu dvě minuty a dost? Nikoliv. Dříve se považoval dvouminutový interval za dostatečný, ale nové výzkumy ukazují, že bychom si měli čistit chrup minimálně tři minuty.

Alespoň dvakrát denně, nejlépe byste měli zuby čistit po každém jídle, což je v praxi dost obtížné. Minimálně však dvakrát denně a to ráno (po snídani) a večer.

Výměnu zubního kartáčku necháváme na Vašem uvážení. Vždy alespoň jednou za 3 měsíce.

Změřte si, jak dlouho si čistíte zuby. Většinou tato doba nepřesáhne 20 vteřin! Vezměte si kartáček do obývacího pokoje k televizi či do jiné místnosti, než je koupelna. Uvidíte, že se doba čistění zubů několikanásobně prodlouží! Nemusíte přitom ani používat pastu, důležité je mechanické odstranění nečistot kartáčkem.

Parodontóza (odborně Parodontitida) je jedno z nejčastějších onemocnění dásní. Vzniká působením bakterií, které se usazují na dásních a zubech. V krajních případech může skončit i ztrátou zubů, které jsou jinak zdravé. Podle Světové zdravotnické organizace trpí chronickým zánětem dásní až 90 % lidí z Východní a Střední Evropy ve věku od 30 do 40 let.

Celkem 40 % této populace ve věku od 40 do 60 let trpí různými stupni parodontózy. Parodontóza nemusí nutně postihnout celou čelist, ale klidně jeden či dva zuby.

Lidé o své nemoci přitom dlouho netuší. Mezi první příznaky však patří krvácení z dásní při čistění zubů nebo při jídle. Také se začíná objevovat zarudnutí a otok dásní. V další fázi onemocnění vznikají mezi zuby viditelné mezery, odhalují se zubní krčky a zuby se začínají uvolňovat.

Řada žen trpí v těhotenství neléčeným zánětem dásní nebo parodontózou. Dle americké studie je u žen trpících neléčenou parodontózou dokonce sedmkrát vyšší riziko potratu a 5krát vyšší riziko předčasného porodu. Nastávající maminky by tak obzvlášť měly dbát o ústní hygienu.

Parodontóza?

Správně čistit zuby je tou nejlepší prevencí parodontózy. S čistými zuby se redukuje počet bakterií, riziko parodontózy je tudíž minimální.
Pravidelné kontroly u zubního lékaře minimálně jednou za půl roku. Tím zachytíte případné onemocnění zubů v raném stádiu.
Nekuřte, kuřáci jsou ke všem onemocněním dutiny ústní náchylnější. Pokud se chce vyhnout parodontóze, omezte kouření.
Konzumujte méně alkoholu, nadměrná konzumace alkoholu poškozuje zuby a dásně.

Parodontóza patří mezi infekční onemocnění, její nejčastější příčinou vzniku je špatná hygiena ústní dutiny,“ uvedla MUDr. Petra Gregorová.

Věděli jste, že

Člověk stráví za svůj život v průměru 38,5 dne čištěním zubů?
Celkem 40 % lidí starších 65 let nemá kompletní chrup?
Na 20. září připadá v Číně Den lásky k zubům?

Většina zbarvení zubů je způsobená potravinami, které konzumujeme, některými léky a samozřejmě kouřením. Pokud se chcete vyvarovat zažloutlým zubům, omezte: kouření, kávu, čaj, červené víno a jiné nápoje, které obsahují barviva.

Toužíte mít zářivý úsměv jako hollywoodské celebrity? Musíte si umět čistit zuby. Jen málokdo tuší, že proces bělení zubů je poměrně komplikovaný. Začít se totiž musí od píky! Před bělením je zcela zásadní mít zuby dokonale vyčištěné a zcela bez zubního kamene. V ideálním případě nám zubař sdělí, že náš chrup je připraven na bělení ihned. Ve většině případů se to ale neděje a proto je nutné před samotným bělením podstoupit několik kroků.

Před bělením nezapomeňte

Návštívit zubního hygienisty, jenž vám zuby pečlivě vyčistí od všech nečistot, zubního kamene a především naučí, jak si správně čistit zuby.

Návštívit zubního lékaře, který provede prohlídku a vyhodnotí stav chrupu. Nedoporučuje se bělit zuby, které jsou hodně opravované, protože bělící gel plomby nevybělí, navíc bělení tyto zuby spíše poškozuje. Nejlépe jde bělit zdravý nebo téměř zdravý chrup.

Vybělení vydrží cca 1 – 2 roky. Přičemž platí, že čím lépe se o chrup staráte, tím déle vydrží bílé! Pokud si zářivě bílý úsměv chcete udržet co nejdéle, jednoduše upravte jídelníček. Omezte kari, slazené barevné nápoje, červené víno, kouření, borůvky atd.

Bělit chrup můžete i přírodní cestou. Například častým žvýkáním listů čerstvého špenátu, čistění si zubů vnitřní (bílou) kůrou pomeranče nebo jezením jahod (zrníčka jahod „obrušují“ přirozeně povrch zubů). Proceduru bělení zubů muže podstoupit až člověk starší 18 let a neprovádí se u těhotných a kojících žen.

Související články