FACESTARZdravíA jsou z nás rodiče: známe benefity pro novorozence a maminky od...

A jsou z nás rodiče: známe benefity pro novorozence a maminky od 211

.<strong>Narození miminka je nejen pro maminku, ale celou rodinu novorozence velkou událostí. Ne nadarmo se říká, že jméno, se kterým vstoupí do života, může předurčit jeho životní poslání. I proto rodiče pečlivě promýšlejí, jak budou svému potomkovi říkat.</strong><!–more–>

Latinské rčení 'nomen omen (doslovně v překladu – jméno znamení) římského dramatika Tita Maccia Plauta už od prvního století př. n. l. jasně určuje, že jméno osoby vyjadřuje charakteristickou vlastnost svého nositele. Jakmile se tedy rozhodnete pojmenovat vaše miminko, nebudete hledat pouhé jméno, zajímat vás jistě bude i jeho význam a původ.
<h3><strong>Silák, nebojsa nebo hloubavá umělkyně?</strong></h3>
Každé jméno má tedy svůj unikátní překlad, který vzešel z jeho původu. Například jméno Petr pochází z řečtiny a vzniklo ze slova 'pétrá', což znamená skála nebo kámen. Lucie zase odkazuje k latinskému překladu jména světlonoše a padlého anděla Lucifera a trefně se překládá jako světlá a zářící.

V Čechách si své prvenství nejpoužívanějšího pojmenování stále drží dívčí jméno Marie a chlapecké Jiří. Malých i velkých Marušek běhá po celé ČR neuvěřitelných 316 559, Jiříků pak 315 369. Jméno hebrejského původu Marie může údajně vyjadřovat hned několik významů – znamená například ‘bohem milovaná nebo také 'hořká' či 'krásná'.

I Jiří to ale nemá s výkladem jména snadné – jazykovědci se domnívají, že pochází z řeckého 'geórgos' tedy rolník. Jiní odborníci naopak odkazují na staroruské slovo 'jurkij', tedy mrštný, hbitý a obratný. Může se ale zdát, že Aničkám, Honzíkům a Adélkám v Čechách už odzvonilo a postupně je vystřídali Vanessky, Nicolasové a Tobiasové. Může za to samozřejmě tendence vymyslet jméno celosvětově oblíbené. Ať už je vám česká klasika cizí nebo naopak chcete miminko pojmenovat po pradědečkovi či babičce, nad významem se zastavte alespoň na chvíli.    
<h3><strong>Ke štěstí přidejte i zdraví</strong></h3>
Není to ale jen jméno, které můžete jako rodiče dítěti do vínku dát. Když už vyberete šťastné jméno, chtělo by to ještě vyřešit i dobré zdravotní pojištění s množstvím nadstandardních výhod. Například u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky (211) nabízejí velmi lákavý <strong><a href="https://www.zpmvcr.cz/pojistenci/vyhody-pro-pojistence/fond-prevence-2018/program-pro-deti/">Program pro děti</a></strong>.

V rámci programu totiž může každý pojištěnec do věku 18 let žádat jednou ročně příspěvek až do maximální výše 1000 korun a to například na pomůcky pro novorozence a kojence (monitor dechu, váha, teploměr, odsávačka hlenů, zvlhčovače vzduchu a další), sportovní pohybové aktivity (např. aerobik, fitness, sportovní soustředění, individuální lyžařský výcvik apod.), oční vyšetření PlusOptixem, ozdravné pobyty v přírodě se školkou i školou, nácvik dentální hygieny u dentálního hygienisty či na fixní rovnátka zubů na jednu čelist. Navíc v rámci letní prázdninové akce „Dětské sportovní léto“, může každé dítě do 18 let věku získat další pětistovku na letní sportovně pohybový pobyt.
<h3><strong>Starost i o maminky </strong></h3>
U 211 ale nezapomínají ani na <strong><a href="https://www.zpmvcr.cz/pojistenci/vyhody-pro-pojistence/fond-prevence-2018/tehotne-a-zeny-po-porodu/">těhotné ženy a maminky po porodu</a></strong>. Ty si samozřejmě mohou v rámci svého programu vybrat, zda vyčerpají roční příspěvek ve výši 1000 korun na své potřeby a aktivity (například na předporodní kurz pro těhotné, vitamíny a doplňky stravy, vyšetření související s těhotenstvím nehrazené z veřejného zdravotního pojištění jako je genetické nebo 3D nebo 4D ultrazvukové vyšetření, účast otce u porodu, odběr pupečníkové krve, pomůcky pro kojení, cvičení žen po porodu a další), nebo jej jednoduše postoupí svému dítěti třeba na sportovní aktivity.

Maminka s novorozencem tedy může vyčerpat roční příspěvek v celkové hodnotě až 2000 korun a to už se přeci opravdu vyplatí!

I když samotný vstup vašeho miminka do života je náročnou zkouškou, s dobrým partnerem v oblasti zdravotního pojištění po vašem boku, se ničeho nemusíte obávat.              .

Související články