FACESTARCestováníVíte, jak dosáhnout kvalitního spánku na cestách? My ano!

Víte, jak dosáhnout kvalitního spánku na cestách? My ano!

.<strong> Kromě odpočinku a nových zážitků s sebou cestování nese také určitou únavu spojenou se změnou časových pásem a narušením našich přirozených biorytmů.  </strong><!–more–>

Aby byl kvalitní spánek zachován i na cestách, je <strong>třeba spát v co největší tmě a klidu</strong>, aby si tělo dokonale odpočinulo. Využít je možné i nejrůznější pomůcky, například oblíbené masky na spaní, které nezaberou téměř žádné místo.
<h3><strong>Důležité biorytmy</strong>and<img alt="" width="630" height="418"></h3>
Pojem biorytmus ‒ <strong>pravidelné střídání fyzických stavů člověka</strong> ‒ známe všichni. V lidském životě ale hraje podstatně větší roli, než by se mohlo zdát. Každý z nás má svůj přirozený biorytmus a jeho respektování napomáhá životní vitalitě a spokojenosti a především kvalitnímu spánku. Biorytmus však mohou narušit i tak příjemné chvíle jako dovolená či cestování, především změna časových pásem a s ní související „pásmová nemoc“ ‒ <strong>jetlag.</strong>

„<em>Za kvalitní spánek zodpovídá také hormon melatonin. S postupující tmou se vyplavuje do mozku, se svítáním jeho produkce naopak klesá. Nejvíce se ho vyplaví v <strong>naprosté tmě</strong>, proto je důležité, abychom okna pořádně zatemnili. Produkci tohoto hormonu přitom ovlivňuje i pouliční osvětlení, které proniká do místnosti, nebo světélka elektroniky“</em>, říká Lukáš Novotný, specialista na zdravý spánek společnosti Sleep Centrum.
<h3><strong>Co pomůže při cestování</strong>and<img alt="" width="630" height="281"></h3>
Lidem, kteří pracují na směny, cestují nebo nemají možnost dokonale zatemnit, pomáhají oblíbené <strong>masky na spaní.</strong> Mozek vyhodnocuje podmínky, za kterých melatonin vyplaví, podle očí. Masky tak napomáhají i v případě, že spíme ve světle, oči však máme zakryty. Velmi vhodné jsou například masky na spaní od společnosti Sleep Centrum. Jejich výhodou je <strong>šest vrstev</strong>, které dokonale brání pronikání světla k očím. Jsou vyrobeny z kvalitního materiálu, který je příjemný na dotek, dobře drží na hlavě a může se prát ve vodě do 30 stupňů. 

„<em>Pokud nechcete spát s maskou celou noc, ale potřebujete jen nechat unavené oči odpočinout, je k masce přiložena její chladivá gelová část „Cool Pack“, která se do masky vkládá. Můžete ji použít jenom třeba na hodinu a pomůže,</em>“ dodává Lukáš Novotný druhou variantu výrobku. Tato varianta je vhodná především pro unavené oči nebo při bolestech hlavy..

Související články