FACESTARCestováníTunisko: Čeká Vás fascinující historie, dobré jídlo a vůně koření

Tunisko: Čeká Vás fascinující historie, dobré jídlo a vůně koření

Hlavní město Tunis a především jeho stará část zvaná medina skutečně víří životem. Ve spletitém bludišti úzkých uliček, obložených šatstvem, šperky, oleji a kořením jsme si připadali jako jako v přeplněném baru.

Co stojí za vidění v Tunisu a okolí

Obdivovat památky starého města je totiž nejlepší brzy ráno. V uličkách panuje klid a mír, a tak si můžete nerušeně prohlédnout slavnou mešitu Jama Ez Zitouna, která je takovým tuniským chrámem sv. Víta. Ta byla postavená po příchodu Arabů do země v r. 732. V hierarchii tuniských mešit zaujímá se řadí hned za Velkou mešitou v Kairouánu.

Při mešitě existuje teologická škola a islámská univerzita. Dnešní podobu získala v r. 880 přestavbou kalífy El Mostaine Ellah. Z této doby pochází i mihráb a kazatelna. Modlitebnu rozdělují arkády na sloupech s krásnými polychromovanými hlavicemi. Krásu mešity korunují mistrovské benátské lustry. Zajímavostí je, že mešita Jama Ez Zitouna má narozdíl od tureckého typu s úzkými a kulatými minarety čtverhrannou širokou věž připomínající spíše křesťanské katedrály.

Starobylé Kartágo

Pokud patříte mezi dobrodruhy nasedněte na vlak a vydejte se k ruinám starobylého Kartága. V tomto 3000 let starém městě máte fascinující historii doslova na dosah ruky. Pocitu, kdy kráčíte ulicemi starodávného římského impéria, se nic nevyrovná.

Oblast Kartága je dosti rozlehlá a navštívit všechna místa, která stojí za to vidět, rozhodně zabere celý den, v horkých dnech je chůze docela úmorná. Odtud je to totiž kousek k Antoniovým lázním a dalším zajímavým místům, která stojí za to vidět. Je až neuvěřitelné dívat se na to, co se dochovalo ze staveb, které obdivovali staří Římané.

Nové město

Když zde stojíte nyní, jen těžko si můžete představit, že zde například stávalo jedno z nejvýznamnějších a a nejbohatších měst starověkého středozemí. Kartágo bylo založeno roku 814 př.n.l. týrskými osadníky (jak praví legenda princeznou Elissar z Týru v řecké Aeneidě zvanou Dídó). Název města je odvozen z fénického Qart Hadašt, v překladu znamená Nové město.

Dnes je Kartágo příjemným předměstím města Tunis, plným zahrad se vzrostlými stromy. Z původního fénického města nezbylo téměř nic (hrobky, sloupy, základy některých budov, drobné předměty). Po dobytí Římem bylo město srovnáno se zemí, země prosolena a obyvatelstvo z části vyhlazeno a z části zotročeno. Později bylo na místě Kartága vystavěno římské město, odkud byla řízena provincie Africa. Většina vykopávek ukazuje právě jeho pozůstatky. Zajímavé jsou Antoniovy lázně, divadlo, římské vily.

Moderní Tunis, jídlo a koření

Moderní část Tunisu láká k odpočinku. Po náročném výletě do Kartága zamiřte na bulvár Habiba Bourguiby a prohlédněte si slavnou katedrálu Saint Vincent de Paul, což je odkaz, který v Tunisu zanechali Francouzi. S místními specialitami se na výletě můžete seznámit v restauraci La Huchette. Doporučujeme výborné berberské jehněčí, připravované v keramickém hrnci s bramborem a zeleninou.

Některá jídla jsou tak dobrá, že vůbec nevadí dát si je hned druhý den zase. Tradiční kuskus s grilovanou zeleninou, rybím, jehněčím či kuřecím masem, pikantní jehněčí párečky merguez, nebo cokoli jiného, jídlo je prostě skvělé. K většině jídel se v Tunisku podává pálivá omáčka Harissa. Pokud nejste na pálivou chuť zvyklí, rozhodně doporučujeme začít s malým množstvím!

Fascinující je záplava všemožného koření, s jakou se můžete setkat na trzích. Některé druhy ve velikých pytlích a koších lze snadno poznat podle vůně, ovšem s mnoha z nich si budete stejně jako my nejspíš lámat hlavu. Tento způsob nákupu koření je rozhodně zajímavější než přesně odměřené, neprodyšně uzavřené sáčky v supermarketu.

Související články