FACESTARCestováníDrážďany: Zapomeňte na nákupy a poznejte bohatou historii a kulturu.

Drážďany: Zapomeňte na nákupy a poznejte bohatou historii a kulturu.

Drážďany toho mají hodně za sebou, zažily požár i bombardování, i tak jsou tamní památky skutečným pojmem. Frauenkirche, symbol válečné zkázy i poválečné obnovy, patří k nejznámějším kostelům v Evropě. Za zmínku také stojí Zwinger s fontánovými nymfami, unikátní obrazárnou, zámkem s největším zeleným diamantem na světě i budovou, která se za deště promění v hudební nástroj. Tak hurá za historií a památkami do Drážďan, kde odhalíte třeba i to, co spojuje Semperovu operu a Národní divadlo v Praze. Nevěříte?

Drážďany obecně patří mezi nejhezčí a nejzajímavější města, ve kterých můžeme strávit pohodový poznávací víkend a neutratit přitom majlant.

Mezi hlavní dominantu města patří barokní kostel Frauenkirche. Věděli jste, že během druhé světové války byl Frauenkirche zničen a za pomoci veřejnosti mohlo dojít k jeho rekonstrukci, která byla dokončena až v roce 2005? Na stěnách této impozantní stavby byste ani nepoznali, že prošla složitou přestavbou. Ve skutečnosti působí tak reálně, a to díky recyklovaným cihlám, které byly použity k obnově této barokní památky.

Stejně jako nepoznat COOL Drážďany. Navíc vstup je zcela zdarma. Interiér vám přímo vyrazí dech. Frauenkirche oplývá pastelovými barvami, a obzvláště pak růžovou.

Vchod G

Fotografování je v kostele přísně zakázáno, ale díky ne příliš pozorné a někdy až benevolentní ostraze, se vám podaří ulovit si pár snímků na památku. Dělají to tak všichni turisti, tak proč ne vy? Pokud si chcete vychutnat pohled na město, pak uvnitř Frauenkirche hledejte vchod G, který vás zavede až na vyhlídkovou plošinu.

Dalším významným místě je Zwinger. Barokní komplex, kde probíhaly bujaré mejdany německé šlechty. Najdete zde zahrady, fontány s nymfami, pavilony a galerie. Kam by měly vaše kroky směřovat ze všeho nejdříve? No přece do budovy zvané Semperbau, v níž sídlí Obrazárna starých mistrů, kde je k vidění Sixtinská Madonna od Raffaela. Raffael však není jediným legendárním umělcem vystavujícím ve Zwingeru. O svůj post se dělí s mistry jako Giorgiony, Tiziano, Mantegna, Botticelli, Rembrandt či Dürer. K vidění je neuvěřitelných 750 obrazů mapujících období od 15. až 18. století.

Pokud němčina není vaši silnou stránkou, ale rádi byste si užili komentovanou prohlídku, pak ve vybranou sobotu v měsíci od 12:00 hodin si můžete dát „rande“ u pokladny s českým průvodcem, který vás zasvětí do tajů umění. Ve Zwingeru tikají hodiny, a to doslova. V Matematicko-fyzikálním salónu je možné obdivovat předměty sahající až do 16. století. Seznamte se s historickými hodinami i mechanickými nástroji naší minulosti i současnosti. Nešikům je vstup zakázán na drážďanskou sbírku porcelánu, která obsahuje vzácné porcelánové exponáty z Číny, Japonska a Míšně.

Radost a sláva

Drážďany a Prahu spojuje podobný osud. Tušili jste, že drážďanská Semperova opera byla stejně jako pražské Národní divadlo v minulosti zasažena požárem? Ale nemusíte se bát, stejně jako naše divadlo i Semperova opera dnes oplývá slávou. To hlavně díky lidem, kteří se rozhodli operu znovu vybudovat. Byl tu však jeden háček. K znovuobrození opery jim měl vypomáhat Gottfried Semper, který budovu opery původně navrhl. Problém však spočíval v tom, že  Gottfried v tu dobu pobýval v exilu, a tak se rekonstrukce musel ujat jeho syn Manfred. Tomu se rekonstrukce evidentně povedla, protože od roku 1985 se Semperova opera dokonce stala sídlem saské státní opery a orchestru.

Speciální pozornost si zaslouží portál, na kterém je čtyřspřeží se sochou Dionýsa a Ariadny. Tyto sochy mají symbolizovat radost a slávu. Nic se nevyrovná tomu, když seženete vstupenky na představení a poctíte Semperovu operu večerní návštěvou.

Zelená je barvou Rezidenčního zámku v Drážďanech, a to ne kvůli zeleni v parcích, ale díky historické Zelené klenbě v přízemí, která láká tisíce turistů z celého světa. Neuvěřitelných 500 místností a hal se nachází v tomto drážďanském zámku. Zámek je jako velká šperkovnice, která ukrývá královské poklady z celé Evropy. V Turecké komoře najdete poklady, které nebyly veřejnosti ukázány více jak 70 let. Můžete se kochat nádhernými díly ze zlata, stříbra, drahokamů, bronzu a jantaru. Unikátem je i zelený diamant, který patří k největším na světě. A pozor, i Anglické schodiště je opět veřejnosti přístupné, tak neváhejte a jděte se projít po milionových schodech.  Jejich rekonstrukce totiž stála neuvěřitelné 4 miliony eur.

Nová historie

Čtvrť Neustadt je místem, kde se potkávají alternativní umělci se svými příznivci. Originalita a extravagance na vás budou dýchat ze všech koutů. Kombinace historických budov s moderním street artem vytváří skvělou atmosféru pro noční život. V létě na ulici uvidíte posedávat studenty s pivem v rukou a muzikanty hrající si jen tak pro radost. A kdo ví, možná budoucí rocková hvězda bude pořádat svůj koncert v některém z barů, do kterého v Neustadtu zabloudíte.

Obchody, ateliéry a vynikající restaurace na vás vykouknou z pasáže Kunsthofpassage, na jejíž stěně jsou připevněny trychtýře a okapy, které vytváří neobvyklý vzhled budovy. Pokud budete mít štěstí, pak vás zastihne déšť, který pasáž Kunsthofpassage promění v jeden hudební nástroj.

Vydat se do historického Saského města můžete již dnes, za necelé dvě hodiny jste na místě. Ubytovat se můžete kousek od centra, doporučujeme ARCOTEL Hafen City Dresden, který je tím pravím, nabízí celkem 183 moderních pokojů, které jsou komfortně vybavené kuchyňkou a potřebným příslušenstvím, k jejichž vybavení patří televize s plochou obrazovkou, kdee se budete cítit jako doma.

ARCOTEL HafenCity Dresden se nachází v Drážďanech, 1,7 km od mezinárodního kongresového centra. Nabízí ubytování s fitness centrem, soukromým parkovištěm, zahradou a terasou poskytující skvělý výhled do okolí mimo jiné i na tabákovou mešitu Yenidze.

Tento 4hvězdičkový hotel nabízí klimatizované pokoje s bezplatným Wi-Fi a vlastní koupelnou. Z pokoje se můžete kochat úchvatným výhledem na panoramata starého města. Příjemný personál hotelu vám rád poskytne tipy na různé výlety nejen do Drážďan ale i blízkého okolí.K dispozici je také bar.

Doporučujeme místní hotelovou restauraci, která nabízí bohatý výběr po celý den, od snídaní formou bufetu, obědů až po večeře. Personál hotelu i restaurace je velmi příjemný a ochotný. Každé ráno se podává americká, vegetariánská a veganská snídaně. V tomto 4hvězdičkovém hotelu si můžete půjčit jízdní kola a v okolí se věnovat cyklistice. Personál nepřetržitě otevřené recepce hovoří německy a anglicky. Ubytování je vzdálené 2,8 km od Zwingeru.

Letiště Drážďany je vzdálené 9 km. V případě, že jste přijeli autem, jako my, máte možnost parkování vedle hotelu, které jsou určené pro hotelové hosty.

Do centra i na hlavní vlakové nádraží se pohodlně můžete vydat pěšky. Cesta vám zabere necelých patnáct minut. V okolí najdete spoustu barů, výborné restaurace a příležitosti k nákupům. Zároveň se budete nacházet jen pár zastávek od centra města.

Rezervujte si svůj pokoj zde

Související články