FACESTARBydleníSuchý vzduch doma: Chytré rady a vychytaní pomocníci zaberou vždy!

Suchý vzduch doma: Chytré rady a vychytaní pomocníci zaberou vždy!

Kromě toho, že pro nás vysušený vzduch není zdraví, může způsobovat i další problémy. Například dřevěné předměty můžou praskat. Vlhkost vzduchu si můžete snadno přesně změřit vlhkoměrem. 

Pak také budete vědět, kolik vlhkosti ve vzduchu u vás doma chybí. Optimální vlhkost v domácnosti by měla dosahovat 40 až 60 %. Na vlhkoměru můžete pozorovat, jak se vám vlhkost daří zvyšovat. Způsobů existuje několik. 

Kromě toho, že pro nás vysušený vzduch není zdraví, může způsobovat i další problémy. Například dřevěné předměty můžou praskat. Vlhkost vzduchu si můžete snadno přesně změřit vlhkoměrem. Pak také budete vědět, kolik vlhkosti ve vzduchu u vás doma chybí. Optimální vlhkost v domácnosti by měla dosahovat 40 až 60 %. Na vlhkoměru můžete pozorovat, jak se vám vlhkost daří zvyšovat. Způsobů existuje několik.

Zvlhčovače

Vlhkost můžete snadno zvýšit pomocí zvlhčovače. Existují různé typy zvlhčovačů a před pořízením takového přístroje je třeba brát v úvahu mnoho faktorů, jako je například velikost prostoru, ve kterém potřebujete vlhkost zvýšit, a zda se jedná o jednotlivé místnosti, nebo např. celý vícepodlažní dům.

Jiné možnosti zvlhčování

Pokud uvažujete o koupi zvlhčovače a není třeba instalovat systém, který bude napojený na potrubí a zvlhčovat skutečně celý dům, ale potřebujete zvýšit vlhkost jen v některých místnostech, můžete vyzkoušet i jiné, mnohem méně nákladné způsoby zvlhčování.

Vlhké prádlo

Zkuste vyprané vlhké prádlo věšet v místnosti, která potřebuje zvlhčit. Jestliže používáte sušičku na prádlo, zkuste ji na nějaký čas přestat využívat. Prádlo uschne přirozeně a pomůže vám zvlhčit vzduch. Navíc ušetříte energii.

Nádoby s vodou

Stejně jako máte doma rozestavené vázy s květinami, mísy s ovocem a jiné dekorativní předměty, rozestavte nádoby s vodou. Voda se bude vypařovat a zvlhčovat vzduch. Pokud máte radiátory, ještě lepší bude nádoby pokládat na ně, aby se voda odpařovala efektivněji.

Voda ve vaně

Pokud se rádi koupete, nevypouštějte po koupeli vodu z vany. Nechte ji nejprve úplně vychladnout a do vzduchu se dostane více vlhkosti. Pokud ovšem máte doma malé děti, vanu napuštěnou nenechávejte.

Vaření

I vaření pomáhá zvýšit vlhkost vzduchu, stejně jako přináší do domácnosti v zimě teplo a příjemnou, útulnou atmosféru. Pokud vaříte něco, co lze připravit v troubě i na plotně, vařte na plotně. Trouba vzduch bude vysušovat ještě víc, ale vaření na plotně vlhkost v ovzduší zvýší.

Květiny a akvária

Voda se může odpařovat i z akvária a častým zaléváním květin a mlžením dodáte do ovzduší další vlhkost.

Související články