FACESTARBydleníRedakčí test: Aku nůžky zkrotí živý plot i jehličnany

Redakčí test: Aku nůžky zkrotí živý plot i jehličnany

Živé ploty k zahradám patří, působí přirozeně a esteticky a jejich údržba není nijak zvlášť náročná. Nezbytnou výbavou každého jsou proto nůžky na živý plot Udržovat živé ploty a keře pečlivě zastřižené již není povinností. Se správnými aku nůžkami na živý plot zvládnete tento úkol snadno a bezpečně a budete se moci těšit z krásy své zahrady bez mozolů na dlaních.

Živé ploty vymezují hranice pozemku, nebo pozemek rozčlenit na více částí. Pokud jsou dostatečně vysoké, vytváří soukromý prostor. Nůžky na živé ploty vám umožní udržovat živé ploty a keře v perfektním stavu, aniž byste na tuto práci vynaložili příliš mnoho času nebo energie. Chcete-li mít živý plot rovnoměrně hustý a krásně tvarovaný, musíte ho od prvního roku po výsadbě pravidelně stříhat.

Střih je vhodné provádět v červnu, kdy končí jarní růst. Další stříhání by mělo být během srpna a září aby se keře a stromky stihly připravit na zimu. Pokud jste si uvědomili, že je čas do takového nástroje investovat, přinášíme faktory, které je třeba zvážit před rozhodnutím aku nůžky na živý plot koupit. Dalším neméně důležitým hlediskem při výběru plotových nůžek je ergonomie. Jen v případě, že budou dokonale vyvážené a padnou přesně do ruky, bude s nimi práce pohodlná a praktická.

Výběr správných nůžek na živý plot zavisí vždy na:

typu živého plotu, na který je budete používat
výšce a tloušťce živých plotů
velikosti vašeho pozemku

Pokud máte velký pozemek a rozsáhlé živé ploty, výkonnější model zvládne práci rychleji. 

Akumulátorové nůžky

Pokud se nechcete starat o kabely nebo dáváte přednost volnosti pohybu, jsou ideální akumulátorové nůžky. Z pohledu obsluhy jsou na živý plot nejsympatičtější. Stačí vložit akumulátor, stisknout tlačítko a můžete hned stříhat za předpokladu, že máte nabitý akumulátor. To ale není zas takový problém, protože akumulátory můžete mít dva. S jedním pracujete, druhý se mezitím nabíjí.

Odhadovaný výkon (výška živého plotu 3 m, jednostranný řez): 300 m2

Tímto způsobem je možné pracovat prakticky nepřetržitě. Akumulátorové nůžky jsou lehké, obvykle váží 2 až 3 kg, a jsou tišší než benzínové modely. Dodávají se s lithium-iontovou baterií, která má dobrou výdrž a rychle se nabíjí. Představujeme vám v našem redakčním testu AKU nůžky na živý plot HGE 36-60 Battery Set včetně rychlonabíječky a baterie o platformě 36 V. Dvoustupňová regulace rychlosti umožňuje výběr mezi maximální rychlostí či silou.

Sběrná lišta. Přemisťuje ostříhané části živého plotu na zem, které by jinak padaly do plotu.

Redakční test 

Zaměříme-li se na baterie je důležité sledovat tyto hodnoty – výkon baterie (měří se ve voltech) (V) čím více voltů, tím je výrobek výkonnější. Druhou hodnotou je ampérhodina (Ah). Ta určuje dobu provozu baterií, čím vyšší je kapacita, tím déle baterie vydrží. Námi testovaný model AKU nůžky na živý plot HGE 36-60 disponují kapacitou 36 V / 2,5 Ah Battery Power. Na jedno plné nabítí jsme ostříhali 300 m2 živého plotu v našem případě jilm sibiřský, který se vyznačuje hustými listy a silnými kmeny. Ostříhaně listy živého plotu padaly rovnou na zem a ne do plotu, jak tomu bylo v minulosti. Hravě si nůžky poradily i s menším jehličnanem. Vše dokonale a přesně střižené. Musíme také zmínit velmi praktické a pohodlné držení akumulátorových nůžek.

AKU nůžky na živý plot HGE 36-60 Battery Set včetně rychlonabíječky a baterie o platformě 36 V jsou opravdovým silákem ve stříhání.

Nůžky na živý plot se dodávají s různě dlouhými čepelemi. Delší mohou usnadnit stříhání, ale může být obtížné s nimi manipulovat, pokud třeba pracujete ve stísněném prostoru. Pro většinu živých plotů se hodí 45 cm dlouhá lišta. Pokud jsou vaše živé ploty větší než obvykle a mají 50 cm nebo více, může vám to usnadnit práci, pokud máte dostatek místa. Pokud se stříháním živého plotu začínáte, doporučujeme začít s kratšími noži, protože je to bezpečnější, než si na práci zvyknete. 

U nožů je třeba dbát na rozteč zubů. Čím větší je rozteč zubů, tím hrubší materiál nůžky zvládnou. U vzrostlejších živých plotů usnadní širší mezera mezi zuby stříhání silnějších větví a stonků. Pro menší živé ploty by měly stačit nože s mezerou 15 až 20 mm, ale pokud pravidelně stříháte vzrostlé živé ploty, hledejte modely s mezerou 30 mm nebo větší. Jednobřité nože jsou bezpečnější a lépe se s nimi manipuluje, protože zastřihovač můžete držet tak, aby čepel směřovala od vás. Pro ty, kteří mají s nůžkami na živý plot zkušenosti, však může oboustranná varianta práci urychlit. 

Real Time Technology s LCD bateriovým displejem: zbývající doba chodu, zbývající doba nabití baterie a kapacita baterie.

Námi testovaný model HGE 36-60 měl jednu velkou výhodu, otočnou rukojeť o 180°, to vám při manipulaci zajistí pohodlnou práci bez zatížení ramen a paží. Tento model se hodí na hůře dostupná místa pro střih stejně, jako v našem případě. Celkovou práci stříhání živého plotu usnadňuje nasazovací sběrná lišta zamezující pádu ostříhaných kousků na ostříhanou zeleň. A to hodnotíme jako velké plus, vedle kapacity baterie právě sběrná lišta a otočná rukojeť je tím pravým pomocníkem při stříhání živého plotu.

Tip redakce: Akumulátorové nářadí vybírejte tak, abyste akumulátor mohli použít v dalších strojích na zahradě. 

Rukojeť lze pro pohodlný pracovní postoj otočit v několika stupních o 180°.

Plotové nůžky HGE 36-60 Battery set jsou velkým a praktickým pomocníkem do každé zahrady či malé firmy pro celoroční práci. 

Související články