FACESTARZdravíPřejděte na jógu: Zmírní zdravotní potíže, zklidní vás, uvolní tělo a zbaví...

Přejděte na jógu: Zmírní zdravotní potíže, zklidní vás, uvolní tělo a zbaví stresu

Pohyb je důležitý má blahodárné účinky na naši psychiku, pohybový aparát a srdce. Jak ale s pohybem začít? Někdo upřednostňuje silové tréninky, jiný si nedokáže představit cvičení bez aerobní zátěže. Který sport si vybrat? Ideálním východiskem je jóga. Díky různým druhům si přijde na své opravdu každý. K posílení svalů jistě přispěje power jóga, ke zklidnění je vhodná forma restorativní a milovníci tepla si zase mohou dopřát bikram či hotjógu.

Pokud nebudete mít zrovna náladu na lekci ve studiu, nevadí. Se základními postoji a asánami lze nyní začít kdekoliv, a to i z pohodlí svého domova. Přinášíme pár tipů, které vám k tomu zaručeně pomohou.

Stanovit si realistické cíle a vydržet

Obecně známým cílem jógy je propojení těla, mysli a návrat k sobě. Není o soutěživosti ani lámání cílů, čímž se od jiných sportů výrazně liší. Na svou jógovou chvilku byste se ideálně měli v průběhu dne těšit jako na čas, který je určený jen vám. Není třeba cvičit několik hodin týdně, ale pro viditelný posun se doporučuje alespoň 30 minut 3x nebo 4x týdně. Je dobré řídit se principem „ahimsá“ neboli nenásilím. Cvičte jen do takové míry, kterou tělo dovolí.

foto archiv: Rossmann

Jestli se cítíte po celém dni unaveni, zvolte jednodušší pozice vhodné k relaxaci. V případě energie a chuti se můžete vrhnout i na složitější asány. Jógu mám ráda nejen proto, že se dá praktikovat kdykoliv a kdekoliv. Pomáhá mi najít vnitřní sílu a energii, ale také zklidnit mysl, najít vnitřní řád i harmonii “ říká cvičitelka jógy Zuzana Klingrová.

Vše k józe na jednom místě a cvičební videa v aplikaci

Společnost ROSSMANN chce propojením s jógou povznést péči o sebe na vyšší úroveň a zaměřit se nejen na vnější, ale i vnitřní krásu. Proto spustila speciální web www.cvictejogu.cz s informacemi, zajímavými radami a tipy, které se týkají jógy a zdravého životního stylu. Zároveň v aplikaci ROSSMANN CLUB, která je k dispozici ke stažení jak pro systém iOS, tak i pro Android, jsou nově k dispozici zcela ZDARMA jógová videa cvičitelky jógy Zuzky Klingrové, díky kterým si můžete užívat cvičení jógy opravdu kdekoliv a kdykoliv.

foto archiv: Rossmann

Pohodlné oblečení a cvičební podložka je základ

Základem nejen u tohoto komplexního cvičení, ale při jakémkoliv pohybu je pohodlí. Volné tričko a legíny bez zipů jsou tedy ideální volbou. Oblečení by nemělo být příliš těsné ani stahující, mohlo by vám zbytečně bránit při vstupu do jógových pozic. Ke každému sportu je potřeba i vhodné vybavení. Tím se dostáváme k další výhodě jógy, ke které je nezbytná pouze podložka. Ta je základem pro každého jogína, a proto je výběr opravdu důležitý. V případě tenkých jogamatek má člověk větší kontakt se zemí a výhodu při balančních pozicích. Silnější podložky jsou výrazně pohodlnější, ale neposkytují takovou stabilitu. Pro začátečníky doporučujeme také blok, který pomůže v náročnějších pozicích. 

foto archiv: Rossmann

Tipy na základní jógové pozice, které zvládne každý

Pokud jste začátečník, který plánuje s cvičením teprve začít nebo zkušený jogín, který si chce zopakovat základní pozice, přinášíme souhrn těch nejdůležitějších. Základní jógový postoj se nazývá pozice hory. Důležité je zaměřit se ve stoje na rovnoměrné rozložení váhy mezi prsty, zpevnění středu těla a podsazení pánve. Poté můžete plynule přejít do pozice střechy, kdy hlavní těžiště budete mít na prstech chodila. Je možné začít i s mírně pokrčenými koleny, která budete postupně narovnávat. Břicho je zpevněné, dlaně vyvíjejí tlak do země a trup by se měl, co nejvíce přiblížit stehnům.

Cvičení se velmi často prokládá či zakončuje relaxační asánou dítěte. V té je možné uvolnit celé tělo. Začíná se s koleny u sebe a trupem položeným na stehnech. Ruce mohou být natažené dopředu nebo vzad podél těla. „Začít s jógou bylo jedno z mých nejlepších rozhodnutí v životě. Pomáhá mi nalézt fyzickou i dušení harmonii a sílu. Učí mě naslouchat sama sobě, utvořit si vnitřní řád. Jóga nás učí, jak se chovat sami k sobě i ke světu okolo nás. Jógová komunita je plná milých a inspirativních lidí. Jóga je skutečně vhodná pro všechny a můžete začít v každém věku. “ uzavírá Zuzana Klingrová.

Související články