Povlečení nikdy nezklame: Poradíme, jak vybrat to pravé.

ScanQuilt
ScanQuilt

Vybrat povlečení, to není taková hračka, jak to může na první pohled vypadat. Velkou chybou je vybírat ho jen podle vzoru. Samozřejmě, povlečení musí ladit, ale zkuste se zaměřit i na materiál, ze kterého je vyrobené. Specialisté ze společnosti SCANquilt poradí, jak vybrat správně a nespálit se.

Dotaz: Jaké materiály jsou nyní trendy?

Povlečení stejně jako oblečení podléhá sezóně i módním vlivům. Vybírat je můžete podle ročního období, i podle toho, co je příjemné pro vaše tělo bez ohledu na módní trendy.

Během roku volte materiály zejména s ohledem na teplotu v interiéru, protože někdo má třeba v zimě v bytě tepleji než na jaře a na podzim.

Jednoznačně ale můžeme říci, že vítězí snadná údržba používaných materiálů, tedy úpravy, které zajistí, že po vyprání nemusíme povlečení žehlit a přesto vypadá krásně. Právě proto budeme mít více času pro rodinu, cestování i koníčky.

Tyto vlastnosti, tedy pohodlí a eleganci společně s nenáročnou údržbou, splňuje například povlečení Satén Plus s nežehlivou úpravou, měkké a poddajné úpletové povlečení Jersey nebo praktický krep. Obdobné vlastnosti má i hřejivý bavlněný flanel a velur, či povlečení z mikrovlákna.

Dotaz: Jaké povlečení je vhodné pro děti?

Nejvyhledávanějším povlečením maminek je stále 100% bavlna v běžném plátně s veselými potisky a v pestrých barvách. Zpříjemní dětem usínání a je hezkou i praktickou součástí v pokojíčku našich nejmenších. Zvolené materiály musí být příjemné na omak, aby nedráždily jemnou dětskou pokožku. Dbejte na to, aby se prádlo pralo v dostatečném množství vody, aby prací prášek nezůstal v povlečení, což by jemnou pokožku mohlo dráždit.

Pokud vybíráte povlečení s potiskem, odborníci radí si ho vyzkoušet v prstech.
Pokud vybíráte povlečení s potiskem, odborníci radí si ho vyzkoušet v prstech.

Novinkou je v dětském sortimentu jemný úpletový Jersey, který je příjemný k dětské pokožce, doslova ji pohladí. Pro teenagery, kteří si povlečení již vybírají sami,  je jednou z důležitých podmínek při výběru zajímavý vzor, což splňuje například povlečení Design. Pokud vybíráte povlečení s potiskem, odborníci radí si ho vyzkoušet v prstech. Potisk, který je na omak příliš tvrdý bude blednout a při praní se bude ničit.

Dotaz: Které povlečení patří mezi nejluxusnější?

Luxus v podobě jemných a příjemných splývavých materiálů by si měl někdy dopřát každý z nás. Při výběru zkuste vybrat hustě tkané materiály z jemných přízí, ať již se jedná o hladké atlasové tkaniny z dlouhovlákné bavlny Satén Plus či Satén Design nebo hustě tkaná plátna Fino Design.

Při výběru luxusního povlečení se nebojte nižší gramáže. Mnohé jemné bavlné povlečení je tenké avšak odolné, naopak z těch vysokogramážových nekvalitních často lezou nitě.
Při výběru luxusního povlečení se nebojte nižší gramáže. Mnohé jemné bavlné povlečení je tenké avšak odolné, naopak z těch vysokogramážových nekvalitních často lezou nitě.

Mezi vyhledávané novinky v posledním roce patří povlečení Jersey, především pro svůj charakter splývavého úpletu, hebkého na omak. Vyrábí se z jemné bavlněné pleteniny z dlouhovlákných česaných přízí. Během používání se nemačká a po vyprání nevyžaduje žehlení. Kdo má rád klasiku,volí stále oblíbené a luxusní vytkávané damašky Elegant.

Při výběru luxusního povlečení se nebojte nižší gramáže. Mnohé jemné bavlné povlečení je tenké avšak odolné, naopak z těch vysokogramážových nekvalitních často lezou nitě. Důležité je opět vyzkoušet si látku na omak a dát na svůj úsudek.

Dotaz: Na trhu je velké množství druhů ale jak jednotlivé materiály udržovat?

Před prvním použitím doporučujeme nové ložní povlečení vyprat po rubu na teplotu 60 °C a použít vyzkoušený prášek bez bělících přísad, aby zbytečně nerozpouštěl barvy na povlečení. Při praní používejte jen malé množství pracího prášku, přibližně třetinu běžné dávky, aby prášek ve tkanině nezůstal a zbytečně nám nedráždil pokožku a nastavte program s dlouhým mácháním.

Pokud povlečení po vyprání hezky vypnete, nebudete jej muset ani žehlit.