FACESTARReceptyPečený králík ve francouzském stylu s hořčičnou omáčkou

Pečený králík ve francouzském stylu s hořčičnou omáčkou

Králičí maso je snadno stravitelné a není s ním téměř žádná práce. Králíka lze péct v celku, nebo ho naporcovat. Kombinace jemného masa, pikantní hořčice, bylinek a trochou česneku je osvědčená. 

Chov králíka domácího má u nás dlouhou tradici. Rozšířil se k nám už někdy kolem 15. století z Německa, už před tím byl však oblíbený v oblasti Středomoří, Pyrenejí a Francie. Dodnes jsou králíkárny neodmyslitelnou součástí mnoha venkovských stavení, ale jestli nemáte vlastní chov, snadno seženete čerstvého králíka i z menších farem. Toto dietní, bílé a chutné maso plné hodnotných živin rozhodně stojí za vyzkoušení. Králíka můžete podobně jako kuře připravit na sto způsobů. 

Doba přípravy: cca 30 minut
Doba pečení: 1 hodina

Na čtyři porce budete potřebovat:

 • jednoho králíka v celku
 • 2 mrkve
 • kousek celeru
 • 2 petržele
 • 5 stroužků česneku
 • 2 cibule
 • snítku rozmarýnu
 • 5 snítek tymiánu
 • sůl, pepř
 • 2 lžíce hořčice
 • olej

Postup

Králíka naporcujte, osolte a opepřete. Mrkev, celer a petržel očistěte a nakrájejte na kousky. Maso vložte do olejem vymazaného pekáčku. Přidejte nakrájenou zeleninu. Česnek nakrájejte na plátky, cibuli na čtvrtky a přidejte k masu spolu s bylinkami. Ve 400 ml vody důkladně rozmíchejte hořčici a směsí přelijte maso se zeleninou.

Vložte do trouby předehřáté na 180 °C. Pečte pod pokličkou asi půl hodiny, poté maso otočte a přelejte vypečenou šťávou. Další půl hodinu pečte při teplotě 170 °C a ještě maso několikrát přelijte šťávou, aby nasáklo šťávou a nevysušilo se. Bude chutnat s bramborovou nebo polentovou kaší.

Redakční tip: Práci vám usnadní chytrá trouba s pečením v krocích. Na začátku nastavíte teplotu a čas pro obě fáze pečení a trouba už ohlídá všechno ostatní sama. Právě takovou možnost nabízejí nové trouby tradiční značky MORA, nechybí ani automatické programy pro přípravu nejoblíbenějších jídel a řada dalších vymožeností.

Novinka na trhu

Těm, kdo rádi hodně vaří, pečou a také smaží, by neměla ujít horká novinka, extra velká 77l kombinovaná trouba MORA VTCS 777 BX. Disponuje funkcí páry, a proto nabídne dokonalé výsledky nejen při přípravě pečiva, ale i masa, ryb nebo zeleninových pokrmů. Chytrá trouba má i teplotní sondu a 22 automatických pečicích programů včetně programů pro pečení dezertů, chleba, drůbeže, pozvolné pečení při nízké teplotě nebo třeba pravou pizzu. Vyberte pouze typ jídla a jeho hmotnost a trouba zvolí správnou teplotu v úctyhodném rozmezí 30-300 °C i správný typ ohřevu, čas přípravy a navrhne i doporučené umístění v troubě. Nechybí ani funkce pro zdravé horkovzdušné fritování bez tuku; přidáte-li páru, povrch bude křupavější.

Díky velkému průzoru ve dvířkách a dvojitému osvětlení troubu nemusíte zbytečně otevírat.

Třída A+

I složitější pokrmy připravíte snadno s pečením v krocích, kdy si vše nastavíte na začátku a trouba už sama ohlídá zbytek. Velkorysý vnitřní prostor trouby je klenutý po vzoru tradiční kamenné pece a zaručuje dokonale rovnoměrné pečení i objemných jídel. Díky velkému průzoru ve dvířkách a dvojitému osvětlení troubu nemusíte zbytečně otevírat, plýtvat energií a narušovat ideální prostředí, aby byl výsledek pečení co nejlepší.

K pohodlí přispívá praktický teleskopický výsuv s jednoduchým klik systémem či tlumené zavírání a otevírání dvířek. Bytelná trouba pamatuje i na snadnou údržbu – vetší nečistoty se odstraní nejen pomocí automatické funkce ECO Clean, ale také průběžným katalytickým čištěním větráku, které se samo spouští, jakmile trouba dosáhne teploty 85 °C a více. Trouba spadá do úsporné třídy A+. 
https://www.instagram.com/p/CcxFNLHK84L/?utm_source=ig_web_copy_link

Související články