FACESTARBydleníNeradi myjete troubu? Nechte to jednoduše na ní!

Neradi myjete troubu? Nechte to jednoduše na ní!

Nablýskaná kuchyň je stále chloubou mnohé z nás. I když jsou místa, která raději zůstávají zrakům návštěv ukryta. To platí třeba o vnitřku trouby, ta bývá po pár pečeních mastná, zaprskaná a napálená. Může být mastná, pokud totiž dobře investujeme, nepříjemné drhnutí už nás nikdy nečeká!

„Zanesení povrchu trouby a topných těles připáleninami brání rovnoměrnému ohřevu a proto nebude výsledek pečení takový, jaký byste si přáli: místy bude pokrm nedopečený. Navíc budete na tento nedokonalý výsledek spotřebovávat víc energie a tedy svých vlastních peněz,“ říká Jana Neuszerová, odbornice značky MORA, a dodává: „Starý připálený tuk začne uvolňovat uhlíkové plyny, které mohou ovlivnit chuť a vůni jídla, naplnit vaši kuchyni kouřem a nepříjemnými pachy. Starý tuk se může dokonce i vznítit.“ Na výběr máte osvědčené „babské“ rady s kypřicím práškem nebo octem v předehřáté troubě, ty ale fungují jen u čerstvých nečistot. Když jsou připáleniny staršího data, nezbývat, než sáhnout po agresivnějších čisticích prostředcích, které nemusejí být prospěšné ani přírodě, ani nám – nejen během čištění, ale i později během následného pečení. Proto věnujte pozornost důkladnému odstranění zbytků chemie v troubě.

Vše se rozpadne na prach

Nebo na to můžete jít chytře: vsaďte na samočistící funkce. V zásadě jsou tři: pyrolytické čištění, čištění pomocí páry anebo pomocí speciálních katalytických panelů. Všechny tři způsoby jsou dané už ve výrobě, nelze je „dodat“ nebo dokoupit.

Pyrolýza

Pyrolytické čištění je založené na extrémně vysokých teplotách. „V případě trub MORA je to 560 °C. Trouby, které tento typ automatického čištění umožňují, mají povrch z velmi odolného speciálního smaltu. Program trvá 90 minut a po celou dobu jsou z bezpečnostních důvodů uzamčená dvířka spotřebiče. Po skončení programu a vychladnutí trouby stačí nečistoty, přeměněné na popel, pouze setřít hadříkem bez použití jakýchkoliv chemických prostředků,“ doplňuje Jana Neuszerová. and

Parní čištění

„Vše, co je potřeba udělat, je nalít půl litru vody například do pekáče, vložit jej do trouby a nastavit program EcoClean. Asi po 30 minutách už můžete sledovat výsledek, kterým je viditelně čistý povrch celého vnitřku trouby. Mastnota i zapečené skvrny se uvolněnou párou změkčí. Pak je stačí jednoduše otřít hadříkem. A snadno vyčistíte i sklo dvířek díky novému systému snadné demontáže,“ říká Jana Neuszerová. Pyrolytické nebo parní čištění nabízejí například nové trouby MORA s parní funkcí. and

Katalytické čištění

„Stěny trub s podporou katalytického čištění tvoří vložky se speciálním povrchem, který je samočisticí. Nečistoty žárem samy zoxidují a vypaří se. Stačí jen zvolit klasický horno-spodní ohřev, nastavit teplotu na 250 °C, a za 90 minut jen vytřete dno a stěny trouby hadříkem,“ radí Jana Neuszerová.  Katalytické vložky vydrží zpravidla 3-5 let, pak je potřeba je nahradit novými – jsou běžně ke koupi jako příslušenství spotřebiče. Katalytické nebo parní čištění najdete nejen u vestavných trub, ale například i u nových sporáků MORA. and Tip redakce: Vestavná trouba MORA VTPS 547 BX s parní funkcí v nerezovém provedení s úpravou proti otiskům prstů se pohodlně ovládá pomocí klasických knoflíků. Výkonná trouba s objemem 70 l má řadu programů včetně klasického a horkovzdušného pečení s párou. Má i ECO funkci pro pomalé pečení při nižší teplotě, dále rychlý předehřev, rozmrazování a automatické pyrolytické čištění. 

Patentovaný vnitřní klenutý tvar trouby, inspirovaný tradiční kamennou pecí, umožňuje rovnoměrnou cirkulaci vzduchu pro perfektní výsledek pečení.

Související články