FACESTARBydleníJak si vybrat správný bazén pro vaši zahradu? Poradíme vám.

Jak si vybrat správný bazén pro vaši zahradu? Poradíme vám.

Kdo si chce letos koupit nový venkovní bazén a rád by se koupal od prvních teplých dní, měl by si právě teď vybrat ten správný typ pro svou zahradu. Bazén může přeměnit vaši zahradu na oázu, kde najdete útočiště před vysokými letními teplotami. Abyste si jej však mohli v létě plnohodnotně užívat, začněte s jeho výběrem už nyní. Poradíme vám se základní orientací, kam jej ideálně umístit, jaký bazén vybrat a co k němu dokoupit. 

Pokud jste se rozhodli pořídit si bazén, máte před sebou krásnou budoucnost plnou báječných osvěžení. Ještě, než se ale začnete koupat, budete muset ujít pár nutných kroků, které vás k bezstarostnému koupání dovedou.

Kam s ním?

Ačkoliv umístění bazénu v rámci zahrady bývá většinou svým způsobem dané, přesto by se toto místo mělo ideálně řídit pár pravidly. Mělo by být co nejslunnější a poskytovat dostatek soukromí. Berte v potaz také případné padající listí či zdroje dalších nečistot. Nezapomeňte ani na další využití prostor kolem bazénu – může se jednat o místo pro zahradní nábytek nebo prostory potřebné pro možné zastřešení bazénu.  Nemáte na zahradě úplně rovný terén? Nevadí, aktuálně dostupné technologie umožňují umístit bazén i do svažitého nebo nerovného terénu. 

Jaký typ bazénu vybrat

Pokud preferujete jednodušší způsob, prakticky bez přípravy a se snadnou montáží, může být pro vás variantou bazén nadzemní. Ten je však často jen prozatímním řešením, a navíc jeho konstrukce není příliš estetická. Pokud chcete bazén, který vydrží opravdu mnoho let, zvolte raději bazén zapuštěný. Jaký zapuštěný bazén je ten nejvhodnější pro vás? Na trhu je k dispozici několik možností – skimmerové, přelivové nebo vypláštěné těžkou fólií v případě netradičního tvaru.

Skimmerový bazén

Jedná se o bazén zapuštěný do země, navazující na dlažbu nebo částečně vystupující nad terén. Voda je zde odváděna lokálně pomocí tzv. skimmeru.

Přelivový bazén

Kouzlo přelivového bazénu je ukryto v tzv. napnuté hladině. Voda v bazénu sahá až po samotný horní okraj a tvoří tak s okolním terénem rovinu. Bezproblémová cirkulace a filtrace vody je v něm zaručena i bez potřeby vyrovnávací nádrže.

„Oba typy bazénů jsou opatřeny naší unikátní technologii QBIG Benefit, která ušetří čas a náklady při stavbě. Tyto bazény také nemusíte na zimu vypouštět, voda v nich vydrží několik let,“ vysvětluje Jiří Sixta, produktový manažer společnosti ALBIXON.

Na velikosti záleží

Co se týká velikosti bazénu, tak můžete vybírat z několika univerzálních rozměrů. Mezi nejběžnější patří velikost 3 x 6 nebo 4 x 8 metrů, individuální rozměry lze bez problémů zkonzultovat s bazénovými specialisty. Máte menší zahradu nebo komplikovanější terén a máte pocit, že by velikost vašeho bazénu neuspokojila vaše plavací potřeby? Nenechte se od své představy a plánu odradit. Řešením je pořízení protiproudu, který vám i u malého bazénu zajistí a dovolí spoustu radostných temp. Můžete tak zvyšovat svou fyzickou kondici a trénovat kondiční plavání. Navíc je to skvělá zábava i pro děti, které budou doslova unešené. 

Barvy, schody, osvětlení, zastřešení

Při pořizování bazénu můžete vybírat z několika barev, z různých typů schodů a osvětlení. Vaší pozornosti by rozhodně nemělo uniknout zastřešení. To je nepostradatelné nejen pro zajištění bezpečnosti u bazénu zejména pro rodiny s malými dětmi či domácími mazlíčky, ale významně ušetří čas při čištění bazénu, protože ho chrání proti mechanickým nečistotám, jako je například napadané listí.

Zastřešení také snižuje náklady na údržbu bazénu i tím, že se voda díky němu méně odpařuje a není nutné ji tolik dopouštět. V neposlední řadě zastřešení udrží bazénovou vodu déle teplou. V kombinaci s tepelným čerpadlem tak může prodloužit koupací sezonu až na sedm měsíců.  Vybírat lze z mnoha variant, od nízkých profilů, které splynou s terénem vaší zahrady až po prostor umožňující posezení s rodinou či přáteli.

„Zahrady v České republice jsou stále menší a menší. To však neznamená, že se musí majitelé uskromnit a slevit ze svých požadavků. Je to přesně naopak. V malé zahradě skvěle vypadají minimalistická řešení, která jsou už několik let velmi trendy,“ vysvětluje Daniel Bareš, marketingový manažer společnosti ALBIXON a dodává: „Trendem jsou i pochozí terasová zastřešení, která po zavření umožňují plochu bazénu využít například k posezení. Nebudete tak mít problém pohostit a usadit i větší skupinu přátel.“ 

zdroj: archiv Albixon

Bazén za pár minut

Pokud si chcete jednoduše a rychle v pohodlí vašeho domova udělat představu, jak by váš bazén mohl vypadat, vyzkoušejte online konfigurátor – www.albixon.cz/konfigurator/ a sestavte si vysněný bazén včetně ideálního zastřešení. Za pár minut máte hotovo.

Související články