FACESTARBydleníDesignový šperk: Interiéru a exteriéru dominují kovové i plastové květináče na vysoké...

Designový šperk: Interiéru a exteriéru dominují kovové i plastové květináče na vysoké noze

Nádoby na květiny jsou pohodlné pro rostliny, lahodí oku a jsou jasným dominantním designovým prvkem interiéru, balkonů a venkovních teras. V případě, že si koupíte více květináčů, můžete jednotlivé části mezi sebou kombinovat, a užít si tak změnu. Pokud toužíte z květiny či pokojové rostliny udělat interiérový šperk, pak vhodnou volbou právě pro vás. Rostliny v nich rozhodně vyniknou a stanou se součástí vybavení prostoru.

Kovové květináče se perfektně hodí do interiérů, kterým vévodí chladné sklo, ocel, beton, surové dřevo a právě kov. Zapadnou i do loftových interiérů a prostor zařízených v minimalistickém severském duchu. 

V hlavní roli vzhled

Zvolíte-li výraznou barvu květináče, myslete také na to, aby se barvy nepraly s odstíny závěsů, koberců, přehozů nebo se zabarvením květů rostliny. Zemité odstíny vyniknou extravagantnější barevné květině, naopak pestrý květináč se hodí pro květiny se zelenými listy. 

Květináče na podstavcích působí dekorativním dojmem. Zvlášť, když zvolíte zlatou barvu. Kousky tak dostanou punc luxusu a noblesy a dovedou květinové aranžmá pozdvihnout a upoutat pozornost na rostliny.

Na vysoké noze

Při výběru květináče ať už do interiéru nebo na terasu, zahradu, mějte na paměti, jaký kořenový systém květina má, aby se v nádobě netísnila. Vyšší rostliny si zaslouží květináč štíhlejších tvarů. Zato malé nízké rostliny lépe vyniknou v nízké kulatější nádobě. Vedle klasického kónického tvarování jsou stále moderní kubistické hrany, ale také oválné květináče rozšiřující se v horním dílu, působíci jako váza. Díky tomu tak vynikne tvar rostliny.

Dříve, než vyrazíte nakoupit nový květináč je dobré přemýšlet o tom, v jaké místnosti jej chcete mít. Například do pracovny a obývacího pokoje se hodí atypické typy, nejlépe z nerez oceli mědi a kokových prvků. Dětský pokoj ozdobí keramické nebo plastové květináče různých barev a odstínů, ty z přírodních materiálů se hodí do interiéru ve venkovském stylu nebo na terasu.

Designové ale i chytré

Milujete květiny až tak moc, že je občas zapomenete zalévat, nebo jste pracovně často mimo svůj domov, v tom případě vyberte speciální samozavlažovací květináče, které navíc můžete vložit i do vysokých květináčů obalů na rostliny. Zavlažovací systém, který je v květináči zabudovaný, udrží vláhu po dobu až dvanácti týdnů (záleží vždy na typu květináče a velikosti jeho vodního zásobníku). Zásobník na vodu se naplní a rostlina se pak zásobuje vodou sama podle potřeby. Díky spodnímu zavlažování funguje v květináči vodní koloběh podobně jako v přírodě.

Samozavlažovací květináče využijete v interiéru i v zahradě, na terase nebo i na balkoně. Stačí vyšroubovat ventil ve dně nádoby, poté samozavlažovací sada funguje i při silných deštích, aniž by se květina venku přemokřila. Ve spodní zavlažovací části květináče je umístěn ukazatel stavu vody, který vás upozorní na to, zda je, nebo není třeba rostlinu opět zalít.

Některé samozavlažovací květináče jsou opravdu desingové – mohou se skládat ze dvou barevně odlišných dílů. Spodní část tvoří zásobník na vodu a barevně je oddělen vrchní díl, který slouží pro zasazení rostlin.

Z čeho jsou květináče

Nejprodávanějším typem jsou plastové. Díky technologii vstřikování plastů na první pohled je těžké rozeznat plastový květináč od keramického, např. u polystyrelu. Kovové květináče – ty z nerezové oceli se hodí do interiéru i na venkovní terasy, jejich strohý vzhled sluší i pracovnám a obývacím pokojům. Vyrábějí se lesklé i matné. Keramické květináče jsou páleny v dřevěných sušicích pecích a všechny jsou vyrobeny ručně. Výběr je jen na vás!

Související články