FACESTARKrása5 důvodů proč je chmel nenahraditelný v kuchyni i kosmetice.

5 důvodů proč je chmel nenahraditelný v kuchyni i kosmetice.

Chmel, někomu se vybaví sklenice piva, jinému muzikál Starci na chmelu mám pravdu. Věřte tomu, že je to také zázračná léčivka a dobré koření…

Chmel v kuchyni

Mladé výhonky chmele mají mnohem jemnější chuť a můžou být upravovány podobně jako chřest. V kuchyni lze využít i květenství chmele – šištice. Dodávají jídlu štiplavou, lehce nahořklou chuť.

Naložte šištice chmele do oleje a používejte tento olej na zálivky do salátu. Budete překvapeni novou chutí. Zkuste trochu chmele přidat do smetanových omáček na těstoviny. Stačí jedna lžíce i méně. Omáčka bude mít jedinečnou chuť. Až budete připravovat rybu, zkuste ji posypat chmelem a strouhanou citronovou kůrou. Přidejte trochu sušeného chmele (lžičku nebo dvě) do chlebového těsta. Spolu s ním můžete přidat ještě další aromatické bylinky či koření.

Starší sušený chmel nebude mít tak hořkou chuť jako mladý a čerstvý. Přidejte trochu chmele do kořenících směsí na různé pokrmy. Používejte jej však opatrně, aby jídlo nebylo příliš hořké.

Rajčatový salát s chmelem na topinkách

Přidejte šištice chmele do salátu. Podle tohoto receptu připravíte nevšední rajčatový salát, který se výborně hodí k topinkám.

Ingredience:

1/2 menšího stroužku česneku
Sůl
1 velké rajče, pokrájené
1/2 menší cibule, pokrájená na plátky
2 lžíce extra panenského olivového oleje
2 až 3 čerstvé šištice chmele, natrhané na jednotlivé kousky
1/4 lžičky čerstvě namletého černého pepře
6 až 8 topinek

Postup přípravy:

Česnek prolisujeme a všechny ingredience promícháme. Salát podáváme na topinkách.

Chmel v kosmetice

Chmel omlazuje pokožku. Je výborným zdrojem antioxidantů a dokáže pokožku rozzářit a dodat jí mladistvý vzhled. Má také protizánětlivé účinky a používá se k léčbě zánětu povrchových žil. Chmel má blahodárný vliv na vlasy. Možná už jste se někdy setkali s radou umývat vlasy pivem. Pivo vlasům prospívá, protože obsahuje chmel. Pomáhá proti vypadávání vlasů a proti lupům. Kromě piva lze použít i výluh z chmele, který aplikujeme na pokožku hlavy po umytí. Chvilku jej necháme působit a pak vlasy opláchneme čistou vodou.

Chmel jako léčivá rostlina

Chmel působí proti nervozitě a nespavosti. Uvolňuje svaly a doporučuje se k užívání lidem, kteří trpí úzkostí. Dokáže také ulevit od bolesti. V poslední době se chmel využívá k léčbě různých druhů vředů včetně žaludečních. Také podporuje trávicí soustavu. Používá se i k léčbě různých zánětů v dutině ústní, ulevuje i od bolesti zubů.

Související články