5 důvodů proč je chmel nenahraditelný v kuchyni i kosmetice.

Chmel, někomu se vybaví sklenice piva, jinému muzikál Starci na chmelu mám pravdu. Věřte tomu, že je to také zázračná léčivka a dobré koření…

Chmel v kuchyni

Mladé výhonky chmele mají mnohem jemnější chuť a můžou být upravovány podobně jako chřest. V kuchyni lze využít i květenství chmele – šištice. Dodávají jídlu štiplavou, lehce nahořklou chuť.

Naložte šištice chmele do oleje a používejte tento olej na zálivky do salátu. Budete překvapeni novou chutí. Zkuste trochu chmele přidat do smetanových omáček na těstoviny. Stačí jedna lžíce i méně. Omáčka bude mít jedinečnou chuť. Až budete připravovat rybu, zkuste ji posypat chmelem a strouhanou citronovou kůrou. Přidejte trochu sušeného chmele (lžičku nebo dvě) do chlebového těsta. Spolu s ním můžete přidat ještě další aromatické bylinky či koření.

Starší sušený chmel nebude mít tak hořkou chuť jako mladý a čerstvý. Přidejte trochu chmele do kořenících směsí na různé pokrmy. Používejte jej však opatrně, aby jídlo nebylo příliš hořké.

Zkuste trochu chmele přidat do smetanových omáček na těstoviny.
Zkuste trochu chmele přidat do smetanových omáček na těstoviny.

Rajčatový salát s chmelem na topinkách

Přidejte šištice chmele do salátu. Podle tohoto receptu připravíte nevšední rajčatový salát, který se výborně hodí k topinkám.

Ingredience:

1/2 menšího stroužku česneku
Sůl
1 velké rajče, pokrájené
1/2 menší cibule, pokrájená na plátky
2 lžíce extra panenského olivového oleje
2 až 3 čerstvé šištice chmele, natrhané na jednotlivé kousky
1/4 lžičky čerstvě namletého černého pepře
6 až 8 topinek

Postup přípravy:

Česnek prolisujeme a všechny ingredience promícháme. Salát podáváme na topinkách.

Chmel v kosmetice

Chmel omlazuje pokožku. Je výborným zdrojem antioxidantů a dokáže pokožku rozzářit a dodat jí mladistvý vzhled. Má také protizánětlivé účinky a používá se k léčbě zánětu povrchových žil. Chmel má blahodárný vliv na vlasy. Možná už jste se někdy setkali s radou umývat vlasy pivem. Pivo vlasům prospívá, protože obsahuje chmel. Pomáhá proti vypadávání vlasů a proti lupům. Kromě piva lze použít i výluh z chmele, který aplikujeme na pokožku hlavy po umytí. Chvilku jej necháme působit a pak vlasy opláchneme čistou vodou.

Chmel jako léčivá rostlina

Chmel působí proti nervozitě a nespavosti. Uvolňuje svaly a doporučuje se k užívání lidem, kteří trpí úzkostí. Dokáže také ulevit od bolesti. V poslední době se chmel využívá k léčbě různých druhů vředů včetně žaludečních. Také podporuje trávicí soustavu. Používá se i k léčbě různých zánětů v dutině ústní, ulevuje i od bolesti zubů.