FACESTARZdraví7 věcí, které způsobují syndrom suchého oka. Děláte je také?

7 věcí, které způsobují syndrom suchého oka. Děláte je také?

Trápí vás zarudlé nebo oteklé oči? Bojujete s těžkými očními víčky, svěděním a podrážděním očí? Pak je dost možné, že trpíte syndromem suchého oka. Laicky řečeno – vaše oči nejsou dostatečně zvlhčené. Problém určitě nepřecházejte! Příznaky se mohou zhoršovat a vést až k permanentní ztrátě zraku. Poradíme vám, jak se s problémem vypořádat, aby se ulevilo vám, i vašim očím.

Podráždění oka může způsobit řada faktorů – snížená produkce slz, ucpané olejové žlázy podél okrajů víčka, slabá mrkavost, nadměrné odpařování slz nemoci, či různé léky. Vše zmíněné také napomáhá k nedostatečnému zvlhčení povrchu oka,“ říká optometrička Christine Morra.

1. Životní prostředí

Žijete ve městě? Znečištěné životní prostředí očím bohužel nepřidá. Klimatizované, zakouřené, přetopené, větrné a suché prostředí, to vše může vaše oči poznamenat.

Tip:
  • Zkuste pravidelně používat zvlhčovač vzduchu.
  • Noste sluneční brýle! Uchrání oči před větrem.

2. Kontaktní čočky

Dáváte čočkám přednost před brýlemi? Nepotěšíme vás, ale pravděpodobnost, že problém suchých očí postihne právě vás, je vyšší.

Čočky můžou způsobit výraznou suchost vašich očí, protože omezují množství kyslíku, které se dostává do oka. Slzy by tak měly zajistit celodenní hydrataci očí. Pokud je produkce slz slabší nebo jsou slzy odplavovány z oka velmi rychle, čočky vyschnou
a způsobí zvýšený pocit sucha v oku
,“ říká Dr. Morra.

Tip:
  • Omezte nošení čoček na minimum, případně zkuste vyzkoušet různé typy.
  • Nikdy nechoďte spát ani plavat s čočkami.

3. Nezdravá strava

Alkohol a jídlo s vysokým obsahem soli se zdaleka neprojeví jen na nedopnutém knoflíku
u vašich kalhot. „Oboje způsobuje dehydrataci organismu a výrazně se tak podílí na pocitu suchých očí,“ říká Dr. Morra. Už jste někdy při kocovině měli rozostřené vidění? Může za to právě dehydratace.

Aby tělo správně fungovalo, potřebuje vyvážený poměr omega 3 a omega 6 kyselin. Potraviny bohaté na omega 3 snižují riziko zánětu v těle, přemíra omega 6 kyselin naopak zánět v těle podporuje. Pokud jíte převážně nezdravé potraviny, můžete mít v těle nedostatek omega 3 a zároveň přemíru omega 6 látek, což může vést k zánětu očí, ale
i celého těla.

Tip:
  • Zvyšte podíl omega 3 ve vaší stravě. Dejte si lososa, ořechy nebo lněné semínko, nebo zkuste jiný zdroj omega 3.
  • Omezte konzumaci alkoholu a nezdravých potravin s vysokým obsahem soli (např. brambůrky).

4. Hormony

Hormonální nerovnováha, která je spojována zejména s těhotenstvím a antikoncepcí – může způsobit omezení produkce slz,“ říká Dr. Morra. U mladých žen se tak hormony stávají hlavním příznakem suchých očí.

S věkem dochází ke zhoršování zraku, a tedy i ke snižování produkce slz. Proto trpí syndromem suchého oka častěji lidé ve věku nad 50 let. Problém často tíží také ženy v období menopauzy, kdy se tělo vyrovnává s hormonální nerovnováhou.

Nebojte se navštívit vašeho lékaře, zaručeně vám poradí správný přípravek (oční kapky, umělé slzy, omega 3 doplňky stravy).

5. Mrkání

Spojitost mezi mrkáním, problémy s očima a syndromem suchých očí je zásadní, ač se to nemusí zdát. „Mrkání pomáhá obnovovat slzy na povrchu vašich očí,“ říká Dr. Wang. Správně byste měli zamrkat 18-20x za minutu. Pokud sedíte před počítačem, zamrkáte jen 4x za minutu. Nedostatečné mrkání způsobí, že se slzy můžou vypařovat na povrch očí
a vytvoří tak drobná suchá místa.

Tip:
  • Při práci na počítači si dělejte přestávky. Každých 20 min se podívejte mimo obrazovku
    a 20x zamrkejte, abyste se ujistili, že produkce slz funguje tak, jak má.

6. Cukrovka

Se syndromem suchých očí se často setkávají lidé s diabetem, ten může vést k poškození nervových funkcí v celém těle, a to zejména v oční rohovce,“ říká dr. Wang. V případě, že jste cukrovkář, je dobré se obrátit na svého lékaře, který vám poradí, jak se s problémem vypořádat.

7. Léky

Léky proti akné, úzkosti ale i antikoncepce, léky na vysoký tlak, antidepresiva, nebo léky na poruchu osobnosti způsobují syndrom suchých očí. Důvodem je hlavně jejich schopnost snižovat množství tekutin v těle.

Tip:
  • Používejte teplé obklady nebo čistěte vaše víčka a řasy žínkou s dětským šamponem, snížíte tak zanícení okolo víček.

Související články