Zvýkačka: Povzbudí mozek, zlepší pleť a pomáhá po operaci.

Taking chewing gum

Také patříte mezi ty co nosí ve své tašce či kabelce balení žvýkaček, bez kterých si nedovedete představit den? Žvýkání má totiž úžasný vliv nejen na zuby, ale i na paměť a soustředění.

1. Žvýkalo se už před mnoha tisíci let. Nejstarší nalezená zkamenělá žvýkačka byla nalezena ve Finsku a byl to kousek březové pryskyřice s otisky lidských zubů. Byla stará 5000 let. Různé pryskyřice žvýkali lidé ve starověkém Řecku, Mayové, severoameričtí Indiány a další etnické skupiny.

2. První americká žvýkačka byla vyrobena z ochucené směsi smrkové pryskyřice a parafínu. Tyto žvýkačky začal v roce 1848 prodávat John Bacon Curtis.

3. Žvýkačky zvyšují soustředění. Podle nedávných výzkumů žvýkačky povzbuzují mozkovou činnost, a to asi po dobu dvaceti minut. Jestliže se potřebujete lépe soustředit na práci, dejte si žvýkačku.

4. Mátová žvýkačka vám pomůže se probudit. Jestliže se cítíte ospalí, zkuste chvíli žvýkat mátovou žvýkačku. Jestliže jste poslední dobou moc nespali a únava je na vás vidět, i s tím vám mátová žvýkačka pomůže. Nejen, že se budete cítit lépe, budete tak i vypadat.

5. Žvýkačka potlačuje chuť k jídlu. Podle studie, kterou prováděla univerzita v americkém státě Lousiana, měli lidé, kteří po obědě žvýkali žvýkačky, menší chuť na jídlo později během dne a neměli potřebu dát si kalorickou svačinu.

6. Žvýkačka je prevencí zubního kazu. Není lepší prevence než pravidelné čištění zubů. Není však možné si zuby čistit vždy po každém jídle, a tak je žvýkačka nejlepší řešení. Samozřejmě bez cukru a je třeba ji žvýkat 20 minut. Žvýkáním totiž stimulujeme produkci slin, a ty odplaví bakterie.

7. Žvýkačka zlepšuje krátkodobou paměť. Musíte se naučit na těžký test? Žvýkejte! Pomůže vám to zvýšit přítok krve do mozku o 25 až 40 procent. Tak se do mozku dostane více kyslíku a krátkodobá paměť funguje lépe.

Polknout není nebezpečné

8. Spolknutí žvýkačky není nebezpečné. U malých dětí hrozí riziko zadušení, proto by děti do 6 let věku raději žvýkačky žvýkat neměly. Žvýkací guma však nemůže slepit žaludek, jak se někteří lidé bojí. Je nestravitelná a tělo ji vyloučí s ostatním odpadem.

9. Dnešní žvýkačky už většinou neobsahují přírodní gumy. Přírodní gumy jsou nahrazovány syntetickými a přidávají se do nich aromatické složky, které dlouho vydrží.

10. V Singapuru žvýkačky předepisuje lékař. Dovoz žvýkaček je zakázán a lidé je mohou využívat pouze k léčebným účelům.

11. Žvýkačky s cukrem přispívají k tvorbě zubního kazu. Jestliže chcete tvorbě kazu zabránit, žvýkejte zásadně ty, které cukr neobsahují. Po žvýkačce s cukrem si raději ihned vyčistěte zuby.

12. Žvýkačku přilepenou do vlasů lze odstranit pomocí vaječného bílku, rozehřáté čokolády nebo arašídového másla. Stačí je do žvýkačky pomalu zapracovat a postupně ji odlepit.

13. Žvýkačku z oděvu odstraníte pomocí ledu – vložte kousek prádla s nalepenou žvýkačkou do mrazáku a nechte zmrznout. Žvýkačka ztvrdne a odpadne. Pokud je oděv příliš velký, vložte místo se žvýkačkou mezi dvě kostky ledu a ty nechte roztát.

14. Žvýkačka pomáhá při rekonvalescenci po operaci břicha. Podle výzkumů se u pacientů, kteří žvýkali žvýkačky, začala po operaci střeva fungovat rychleji. Tělo totiž začne při žvýkání produkovat gastrointestinální hormony, které ovlivňují trávicí procesy.