Přetrvávají u vás potíže jako nadýmání, průjmy, únava nebo migrény? Příčinou může být celiakie. Nejedná se o běžnou alergii na lepek, ale o vážné onemocnění, o němž většina postižených nemá tušení.
Máte-li podezření na celiakii, rozhodně nezačněte držet bezlepkovou dietu, která by výsledky mohla zkreslit. Nechte si nejdříve udělat u svého praktického lékaře speciální vyšetření. Celiakii lze diagnostikovat z krve stanovením protilátek ke tkáňové transglutamináze, endomysiu a gliadinu.
Lékaři často upozorňují na to, že celiakie není alergie na potraviny. Lidé s alergií na potraviny mají obvykle potíže okamžitě nebo maximálně několik hodin po požití „nevhodné“ potraviny. Objeví se u nich vyrážka, mají průjem, zvrací.
U pacientů s lepkem se potíže projeví po několika měsících či letech během nichž pacient přijímal každý den potraviny s lepkem.< Mezi potíže, které jsou většinou připisovány jiné příčině a přesto v mnoha případech může jít o celiakii jsou:
– celkové: únava, hubnutí, apatie, neklid – nervozita
– interní: anémie z nedostatku železa, nadýmání, nevolnost, bolesti břicha, krvácivost, otoky, svalové křeče, mravenčení
– gynekologické: nepravidelná menstruace, neplodnost, spontánní potraty
– kožní: atopický ekzém a další vyrážky, pigmentace
– zubní: afty, defekty zubní skloviny
– duševní: deprese, úzkost, u dětí může dojít k mentálnímu zaostávání
Nejrizikovější období
U dětí se celiakie nejčastěji objevuje brzy poté, co jim byla prvně podána strava, která obsahuje lepek. Nejčastěji od 6. měsíce věku dítěte, do 10 až 12 let. U dospělých to bývá nejčastěji mezi 30.a 50. rokem života, často po zátěži (závažné infekci, operaci, porodu, potratu, apod.). V současné době připadá jeden nemocný postižený celiakií na 99 zdravých lidí.
Celiakie u dětí
U dětí se celiakie projevuje těmito klasickými příznaky: neprospívání, nepřibývání na váze, mastné, objemné a nápadně zapáchající stolice nebo kašovité světlé průjmy, které vedou k podvýživě, plynatost, křeče a bolest a postupně vzedmuté a nafouklé břicho. Děti ztrácejí chuť k jídlu, jsou plačtivé a mrzuté. Velice často se u nich projevuje anémie z nedostatku železa. Z tohoto důvodu jsou děti unavené, apatické a nemají dostatek energie k pohybu.
Celiakie u dospělých
U dospělých se může onemocnění projevovat obdobně jako u dětí, ale často se objevují případy s méně vyvinutými příznaky. Může se objevit řídnutí kostí, zvýšená kazivost zubů, bolest kloubů a svalstva, cukrovka, kožní problémy, deprese, krvácivé stavy, zvýšená náchylnost k infekcím, opožděná puberta, porucha pohlavních funkcí, otoky končetin. Ke sdružených chorobám může patřit také porucha nervového systému, vysoké jaterní testy, porucha ledvin, srdeční vady, zánět štítné žlázy, změny na CT vyšetření, na magnetické rezonanci apod.
U žen může docházet k poruše menstruačního cyklu a neléčená celiakie může být příčinou častých potratů a sterility. Také může dojít k rozvratu metabolismu, zvýšenému výskytu nádorového onemocnění, u dětí to jsou poruchy psychického vývoje až s možným silným mentálním poškozením.
Při bezlepkové dietě smíte jíst vše, kromě potravin obsahujících lepek (to znamená vyrobených z pšenice, žita, ovsa a ječmene). Proto bezlepkové potraviny poznáte podle symbolu přeškrtnutého klasu. Dobrá zpráva je, že po nasazení bezlepkového jídelníčku se Vaše zdravotní problémy zmírní a do určitého času zcela vymizí.