Zimní trend podle celebrit. Válenky nikdy nezestárnou!


My v redakci na ně nedáme dopustit: jsou pohodlné, snadno se kombinují a je v nich opravdu teplo. Do práce se sice tak docela nehodí, ale na podzimní procházky, výlety, sedánky na dětském hřišti nebo běhání po městě jsou prostě geniální.

My v redakci na ně nedáme dopustit: jsou pohodlné, snadno se kombinují a je v nich opravdu teplo. Do práce se sice tak docela nehodí, ale na podzimní procházky, výlety, sedánky na dětském hřišti nebo běhání po městě jsou prostě geniální.

Jak to celé vzniklo

Válenky nejsou žádný novodobý vynález, už v 6. století našeho letopočtu je nosili asijští kočovníci, kteří díky huňatým botám z ovčího rouna zvládali extrémně chladné klima v mongolských stepích a později i na Sibiři. Odtud se válenky zase rozšířily do zbytku Ruska, kde dodnes tvoří součást mnoha tradičních krojů.

Podobnému vývoji podléhala teplá obuv i na jiných místech světa, třeba v Himalájích a úplně nejnověji v Austrálii a na Novém Zélandu. Právě tam si je ve 20. letech minulého století začali ručně šít střihači ovcí – byly totiž odolné proti lanolinu, vosku, který je produktem ovčích mazových žláz a při stříhání vás může pořádně zašpinit.

Teplé, proti vodě i tuku odolné boty se brzy začaly vyrábět v manufakturách. V sedmdesátých letech se do nich zamilovali surfaři, kteří jim přezdívali „uggs“ (říká se, že název je odvozený ze slova „ugly“ – ošklivé). Jako správní rebelové je nosili k roztrhaným džínsům, i když například v Sydney bylo zakázané v obou kusech oblečení chodit byť jen do kina.

Móda podle celebrit

Nejznámějším výrobcem válenek je dnes australská firma Uggs, ale v nabídce je má i spousta dalších značek. Obrovskou popularitu získaly díky celebritám, které si je v posledních letech oblíbily: patří mezi třeba zpěvačka Jennifer Lopez, hollywoodské herečky Kate Hudson, Sarah Jessica Parker a Cameron Diaz nebo sestry Mary-Kate a Ashley Olsenovy.

Ta největší hysterie sice utichla, ale úžasně pohodlné „ovčí“ boty rozhodně mrtvé nejsou. Naopak: nedávno se objevily hned v několika kolekcích na londýnském týdnu módy. Pořiďte si je, dokud je nebudou mít ostatní, a noste je s úzkými džíny, legínami a klidně i s romantickými šaty a vlněnými punčochami. Kontrasty jsou v módě!

Nejstylovější varianty? Chybu rozhodně neuděláte s klasickou hnědou, rezavou nebo béžovou barvou, ale klidně jděte i do bot s jemným leskem nebo se vzory v etno stylu. Nezapomeňte pořídit aspoň jeden pár také dětem. A koneckonců klidně i partnerovi, pánské uggs jsou podle návrhářů hitem příštích sezon.