„Radost z pohybu“ – tak přesně to vystihuje to, co znamená jízda na koloběžce. V současné době se její obliba vrací a náklonnost k ní postihla i dospěláky. „Koloběžet“ se stalo nejen zábavou, ale dokonce i životním stylem!
Proč byste měli uvažovat o tom, že si pořídíte koloběžku? Těch důvodů je mnoho, ale vybrali jsme nejzásadnější z nich.
1. Je to hračka!
Jízdu na koloběžce zvládne každý, jde o přirozený pohyb. Je velmi snadné na ni stočit a dojet si pár desítek metrů do krámu pro noviny, stejně jako zdolat pár kilometrů k nejbližšímu hradu či zámku, lze ji využít i jako skvělý prostředek na formování postavy. V případě potřeby můžete z koloběžky jednoduše seskočit a plynule přejít v chůzi. Koloběžka je skvělá v tom, že s ní můžete na cyklostezku, ale i na chodník.
2. Zhubnete!
Pokud si myslíte, že jízda na kole je v případě hubnutí lepší, asi byste měli vědět, že to tak není. Na koloběžce spálíte až o třicet procent energie víc. Na koloběžce během jedné hodny spálíte 400 až 500 kilokalorií (1680 až 2100 kJ). Skvělým pomocníkem je hlavně pro ženy, které potřebují vytvarovat a zpevnit oblast stehen, boků, břicha, pasu a hýždí. Skvělé je, že díky ní ani těžší váhy nezatěžují své klouby a páteř nárazy, které hrozí při běhu nebo rychlé chůzi. Pohyb na koloběžce na čerstvém vzduchu příznivě působí na celý kardiovaskulární systém a napomáhá efektivnímu spalování tuků. I při obyčejném provětrání za městem tak můžete rychle hubnout. Navíc u toho netrpí vaše zadnice, jako na kole.
3. Uděláte něco pro své zdraví
Jízda na koloběžce zatěžuje rovnoměrně celé tělo – zapojíte do ní ruce i nohy, stejně jako břišní a zádové svaly. Fyzioterapeuti jízdu na koloběžce doporučují jako doplněk k rehabilitaci, nebo jako prevenci proti bolesti krční a bederní páteře. Jízda na koloběžce také výrazně šetří klouby.
I když hubnutí není vaše aktuální téma, pohyb k životu patří a měli byste si ho dopřávat pravidelně. A díky koloběžce to budete dělat rádi.„Koloběh“ posiluje šlachy, svalové úpony, kloubní pouzdra i vazy. Námaha se rozloží přes hrudní a zádové svaly, zpevníte si tak korzet podél celé páteře. Stranou nezůstanou ani svaly břicha – hlavně přímý sval břišní a zevní šikmý sval břišní a prakticky všechny svaly nohou. Zformujete také paže a ramena, protože při správném odrazu pocítíte jízdu i v bicepsech a tricepsech či v deltových svalech.
Jízda na koloběžce má také vliv na správné dýchání – nádechy jsou hlubší a snadnější a jízda na koloběžce se tak příznivě odrazí na kondici plic a bránice. Navíc funguje i jako prevence křečových žil.
4. Městem prosvištíte
Nechce se vám chodit po městě? Pak skočte na koloběžku, zrychlí váš pohyb a leckdy díky zkratkám předhoníte i městskou dopravu. Jízda na koloběžce je ve městě lepší, než na kole, lépe se s ní manévruje, je skladnější pro případný převoz autobusem či tramvají. Nemusíte se na ni navíc převlékat do sportovního, nic se nechytí do řetězu a nepomačkáte si oblečení – čili klidně můžete vyrazit i v obleku.
5. Je praktická a snadno se udržuje
Jak už jsme řekli, koloběžku snadněji zvednete do autobusu či tramvaje, ale i naložíte do auta, Když si na ni koupíte košík nebo brašnu, odveze i náklad. Oceníte i to, že koloběžky jsou v podstatě bezúdržbové – takže můžete jezdit jen s pumpičkou a jednou za rok jí dopřát předsezónní servis.
6. Vivat ekologie!
Koloběžka jezdí na lidský pohon, čili nad ní musí zaplesat srdce každého ekologicky smýšlejícího člověka. Přírodou i městem prosvištíte, aniž byste po sobě nechali hlukovou či pachovou stopu.
7. Dobrý relax pro sportovce
Jste zkušení, ne-li přímo profesionální sportovci, čili na koloběžku koukáte trochu s despektem? Pak byste si to na ní měli vyzkoušet. I když platí, že je skvělým sportovním náčiním pro ty, kteří s pohybem začínají, je také výborným doplňkem tréninku pro zdatné sportovce.