K punkci lékaři přistupují z jednoho prostého důvodu – antibiotika se do dutin velmi těžko dostávají a hromadící se hnis je ideálním prostředím pro množení bakterií. Proražení otvoru a odstranění hnisu je proto nejúčinnější řešení.
Abychom těmto nepříjemnostem předešli, je třeba nemoc potlačit hned při prvních projevech, jakými je hustá rýma, nepříjemný tlak při smrkání, ztráta čichu a nakonec bolest hlavy.
Suché teplo
Již při prvním příznaku, tedy husté rýmě, je třeba dutiny chránit a udržovat v teple, aby se tam hnis nezačal usazovat. V zimě je třeba nosit venku důsledně čepici, která zakrývá čelo. Čepicí ovšem neochráníme dutiny skryté pod tvářemi. Můžeme však přikládat suché teplé obklady. Výborně funguje nahřátá rukavice, jejíž prsty rozprostřete přesně na postižená místa a nemusíte si zakrývat nos. Již při prvních příznacích se snažte nemýt si vlasy. Namočení hlavy totiž může průběh nemoci rapidně zhoršit. Raději vydržte několik dní s neumytými vlasy nebo v případě nouze použijte tzv. suchý šampon na jejich odmaštění.
Voda s octem
Pokud na záněty dutin trpíte, pijte octovou vodu již při prvních příznacích nachlazení. Ocet má silné antibakteriální účinky a zabrání bakteriím v oblasti dutin se usadit. Do 180 ml vody přidejte 1 až 2 lžičky nefiltrovaného jablečného octa a 1 lžičku medu na oslazení. Pijte třikrát denně po dobu pěti dní. Ocet také pomůže zředit hlen, takže budete snáze vysmrkávat. Nezapomeňte také pít dostatečné množství vody.
Cibule, česnek a křen
Uvařte si silnou česnečku, a pokud snesete česnek syrový, jezte jej syrový. Sejně tak cibuli a křen. Menší množství můžete přidat k mnoha druhům jídla. Strouhaný čerstvý křen můžete smíchat s citrónovou šťávou a dopřát si jednu lžičku denně. Stůjte při tom nad umyvadlem, protože vám okamžitě začne silně téci z nosu. Kromě tradičního českého křenu můžete zkusit i japonskou pastu wasabi.
Dieta
Vyhněte se potravinám, které zahleňují. Omezte moučné potraviny, vejce, čokoládu, smažená jídla, cukr a mléčné výrobky. Pijte kvalitní čistou vodu.
Extrakt z grapefruitových jader
Užívejte extrakt z grapefruitových jader jako nosní kapky. Má opravdu skvělé protizánětlivé účinky a ničí mnoho druhů bakterií, virů i plísní.
Chilli papričky
Pálení chilli papriček způsobuje alkaloid capsaicin, který je také účinným pomocníkem v boji proti zánětům dutin. Určitého efektu docílíte přidáváním pálivých chilli papriček do jídla, alemůžete si připravit i výplach nosu obohacený o mleté chilli papričky (cayenský pepř). Rozhodně není třeba se bát přílišného pálení. Budete potřebovat konvičku na výplach nosu, teploměr, 1/2 šálku vlažné vody, 1 lžičku mořské soli, 1/4 lžičky jedlé sody, 1/4 lžičky mletého chilli koření, lžíci a kapesníky.
Připravte si v konvičce roztok. Voda musí mít teplotu lidského těla. Příliš horká nebo naopak studená voda by vám mohla způsobit potíže. Roztok dobře promíchejte, aby se všechny látky rozpustily.
Konvičku s roztokem a kapesníky si připravte na umyvadlo. Nakloňte se nad něj a konvičkou si lijte roztok do nosu. Nechte jej druhou nosní dírkou vytékat ven. Pak celý proces opakujte a roztok nalijte do druhé nosní dírky. Mezi tím se důkladně vysmrkejte. Tentýž roztok můžete použít i jako nosní sprej a nalít jej do lahvičky na nosní sprej pro opakované použití.
Výplach nosu solným roztokem
Jestliže se bojíte pálivého roztoku, zkuste použít roztok jedné lžičky mořské soli ve 2 šálcích vlažné vody (opět je nutné, aby voda měla teplotu těla) a zachovejte stejný postup jako předchozím roztokem.
Věděli jste, že…
Časté záněty dutin mohou být také způsobeny například přílišnou konzumací mléčných výrobků, alergiemi, tabákovým kouřem, zubním kazem, plísní či kvasinkami. Vždy je třeba zaměřit se i na tyto příčiny a odstranit je.
Pokud přírodní léky a domáci postupy nezaberou, je nutné navštívit lékaře. Je možné, že jste s léčbou začali příliš pozdě, nebo vám konkrétní způsob, který jste zvolili, nevyhovuje.