FACESTARBydleníVestavné spotřebiče: Chladnička nemusí být vidět za každou cenu

Vestavné spotřebiče: Chladnička nemusí být vidět za každou cenu

Pokud si do kuchyně pořídíte vestavné spotřebiče, jako například chladničku, bude kuchyňská linka vypadat jednotněji. Navzdory zažitým mýtům o malé kapacitě jsou na trhu vestavné chladničky, které jsou tak dobře řešené, že mají místa na rozdávání i skvěle rozčleněný a přehledně zorganizovaný vnitřní prostor. A ještě pomohou i šetřit.

Čas na výměnu

Vaše současná chladnička funguje špatně, tvoří se na ní vrstvy ledu a skoro nepřetržitě běží, je to jasné. Stejně tak i pokud je staršího data a už v době, kdy jste si ji pořizovali, patřila k levným modelům. Bude totiž pravděpodobně žrout drahé energie. A nejspíš nebude mít technologie, které udrží potraviny dlouho čerstvé. Takže nejspíš musíte i vyhazovat jídlo, které se zkazilo, což je další zbytečný náklad.

Na velikosti záleží

Platí jednoduché pravidlo: co člen domácnosti, to asi 50 litrů chladicího a 15 litrů mrazicího prostoru. Čtyřčlenná rodina tak potřebuje spotřebič nejméně s 200l chladničkou a 60l mrazákem. Když ale chcete mít nějakou rezervu, abyste nemuseli nakupovat několikrát týdně, vyplatí se chladnička s větší kapacitou. Počítejte ale také s tím, že chladnička je nejúspornější, pokud je zaplněná přibližně ze 70 %. Jestli máte chladničku věčně prázdnou, vyplatí se menší. A naopak.

Na trhu jsou nejčastěji zastoupeny vestavné chladničky pro skříňky s šířkou 60 cm a výškou 180 cm. „Například Whirlpool má ale v nabídce i XXL chladničky řešené pro skříňky vysoké 200 cm, které nabízejí o 10 % více úložného prostoru. A dokonce o 40 % více místa nabízejí chladničky určené pro 70cm skříňky s výškovou linií 200 cm. Jde přitom o skříňkové moduly, které výrobci kuchyní běžně nabízejí,“ vysvětluje Darina Papáčová, odborná školitelka společnosti Whirlpool. Jeden z nejčastějších mýtů, tedy že vestavné chladničky jsou malé, tak už dávno neplatí.

Úspora díky technologiím

Vývoj jde velmi rychle dopředu, a tak si můžete vybrat chladničku, která využívá účinnou chladicí technologii, kam patří zcela beznámrazová Total NoFrost, LessFrost nebo StopFrost se snadno čistitelným kolektorem námrazy. Vrstvy ledu samozřejmě škodí potravinám, ale také zvyšují účet za elektřinu. Výrazné úspory – a také tichý a spolehlivý chod – přinese pokročilý invertorový kompresor.

Ušetřit vám pomohou i inteligentní technologie, jako je 6. SMYSL s citlivými senzory, která udržuje a rychle obnovuje ideální teplotu a vlhkost v celém vnitřním prostoru po otevření dvířek. Potraviny si tak uchovají své vlastnosti o hodně déle.

Běží v tichosti

Ti, kdo v kuchyni žijí nebo ji mají propojenou s obytným prostorem, určitě ocení, když nebude chladnička vrnět a jinak rušit. Na trhu se nedávno objevila novinka z prémiové Whirlpool W Collection. Patří k absolutní špičce co do tichosti, technologické výbavy i komfortu vnitřního uspořádání. Nové chladničky najdete pod označením WHC18 (do skříněk o výšce 180 cm) nebo WHC20 (do dvoumetrových skříněk).

foto archiv Whirlpool

Dosahují hlučnosti pouhých 32 dB, tedy na úrovni šepotu. Přitom za tiché chladničky jsou považovány ty s úrovní hluku 35 dB. Využívají totiž technologii ZEN Inverter s tichým invertorovým kompresorem, který dokáže nehlučně pracovat při nízké rychlosti a se sníženou spotřebou energie. Navíc omezuje i kolísání teploty, a tak pomáhá udržovat ideální podmínky pro skladování potravin.

Přehledně uložené potraviny

Kolikrát jste museli přerovnat několik poliček, abyste našli „dobře“ schovanou dózičku až v té poslední vzadu? A máte dobře přístupné místo, kam správně ukládat sýry, vajíčka, dresingy nebo načaté delikatesy?

Různé potraviny přitom potřebují odlišné podmínky skladování, aby si uchovaly svoji kvalitu. Proto najdete v nových prémiových chladničkách řadu boxů, oddílů, zásuvek a dalších úložných prostorů. Některé chladničky mají i otevírání Push To Open – stačí se do dvířek opřít loktem, a dvířka se sama otevřou, aniž byste museli použít madlo nebo úchytku. Není to báječné, když máte plné ruce nebo na prstech těsto?

Související články