FACESTARŽivotní stylValentýn ve světě: večeře, rande, procházky i dopis ve verších!

Valentýn ve světě: večeře, rande, procházky i dopis ve verších!

Sv. Valentin byl podle legendy katolický kněz, který zemřel dost nepříjemnou smrtí v roce 269. Claudius II. zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali. Bál se, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli do boje. Valentin vzdoroval vládci a tajně oddával mladé páry. Byl zatčen a později popraven 14. února. Z toho důvodu připadá svátek všech zamilovaných právě na tento den.

Tradiční Amerika

Ve Spojených státech se Valentýn slaví již od počátku 19. století. Zcela jistě znáte z filmů nebo seriálů, že si američané na tomto svátku opravdu zakládají a berou ho jako naprostou samozřejmost. Děti dávají tzv. valentýnky rodičům i kamarádům, dospělí se naopak obdarovávají bonboniérami či přáníčky. Podle posledních výzkumů je navíc prokázané, že se v Americe právě na tento den zasnoubí až 43% párů. Jestli nějaká země tímto svátkem žije, pak je to právě Amerika!

archiv freepik

Anglie to má jinak!

Valentýn v Anglii je úplně odlišný od toho amerického. Místní obyvatelé totiž věří, že prvních čtrnáct dní v únoru si holubi, holubice a labutě vybírají své partnery. I z toho důvodu je v Anglii labuť znakem dlouhotrvajícího a stabilního svazku. Po celé Velké Británii panuje pověra, že pokud se právě na tento den dívka brzy ráno podívá na procházejícího muže, vezme si ho časem za manžela. Jinak samozřejmě i zde platí, že jsou ženy obdarovávány květinami a muži většinou dostanou něco dobrého na zub.

archiv freepik

Čína a Japonsko

Ve východní Asii, hlavně v Číně a na Taiwanu, se svátek svatého Valentýna rozšířil až v 80. letech 20. století. Především jej slaví mladí lidé, kteří se snaží přiblížit západním trendům. Mimo klasického únorového svátku se ujal i speciální Qi Qiao Jie. Je tradičně datován na sedmý den sedmého měsíce lunárního kalendáře a je nazýván hlavním svátkem zamilovaných. Nejoriginálnějšími způsoby oslav oplývá Japonsko a Saúdská Arábie. V zemi vycházejícího slunce obdarovávají 14. února pouze ženy muže, ti na oplátku obdarují ženy přesně za měsíc.

Francie

Francouzské ženy mají na svatého Valentýna jedinečnou příležitost, a to dostat manžela nebo přítele do kuchyně. Jak to? Mezi jednu z tradic v zemi elegance, šarmu a lásky totiž patří zvyk, že muži vaří ženám slavnostní večeři. Jako dárek většinou najdou v krabičce šperk či spodní prádlo. O originálnost v této zemi nejde…důležité je projevit partnerovi lásku.

archiv freepik

Dánsko

Dánští muži obdarovávají ženy bílými květinami a zasílají tzv. geakkebrev, aneb romantický dopis ve verších, který je napsán žertovnější formou. Zároveň je ale odesílatel neznámý a odhalit ho žena může podle teček na konci dopisu, každá tečka za jedno písmeno z jeho jména. A pokud žena uhodne, o Velikonocích dostane dárek. V Dánsku navíc ani není příliš běžné, že by muži dostávali dárky.

 

archiv freepik

Související články