FACESTARCestováníTuniská Sahara: magické místo s přitažlivostí a tajemstvím

Tuniská Sahara: magické místo s přitažlivostí a tajemstvím

Tunisko je země v severní Africe, která rozhodně stojí za návštěvu kvůli dechberoucí krajině. Hory, pouště, oázy a moře… Většina turistů obvykle zamíří do rezortů poblíž města Sousse, kde chytají bronz, udělají několik jednodenních výletů po okolí, maximálně se na otočku zastaví v Tunisu na severním pobřeží. Tunisko toho ale nabízí mnohem víc, pojďte se s námi vydat na putování tuniskou Saharou.

Gladiátorská aréna El Jem

Naši výpravu začínáme ve městě Sousse. Odsud s průvodcem vyrážíme do pouště. Zastavujeme se ve městě El Djem, abychom se pokochali jednou z významných historických památek země. Římané tady v roce 238 našeho letopočtu vystavěli úžasný amfiteátr, kterému se říká El Jem. Jde o jednu z největších arén na světě, pojme totiž až 35 000 diváků.

El Jem aréna pojme až 35 000 diváků.

Diváckou část si můžete v klidu projít a představovat si, jak se tady dříve bojovalo a fandilo. Přístupný je navíc i vnitřek arény. Máme tedy šanci podívat se až do útrob arény, kde se gladiátoři dříve připravovali ke svým bitvám, a kde byli v klecích drženi tygři připravení k zápasu. Kdo z vás může říct, že se procházel v „kulisách“ filmu Gladiátor? My ano.

Kdo z vás může říct, že se procházel v „kulisách“ filmu Gladiátor? My ano.

Po stopách místních obyvatel

Postupujeme jižněji, dalším naším cílem se stává město Matmata. Tady máme konečně šanci navštívit místní.

Berbeři jsou původní obyvatelé severní Afriky, kteří na Sahaře žijí odjakživa v tradičních podzemních obydlích. Hluboká jáma v zemi je vlastně takovým nádvořím obydlí, po jejím obvodu jsou ve skále vytesány pokoje.

Berbeři jsou původní obyvatelé severní Afriky, kteří na Sahaře žijí odjakživa v tradičních podzemních obydlích.

Matmata a Hvězdné války

V Matmatě jsme navštívili také Hotel Sidi Driss. Ten v roce 1976 posloužil jako kulisa pro natočení scén čtvrté epizody filmového trháku Hvězdných válek, filmu Nová naděje. Hotel Sidi Driss si ve filmu „zahrál“ dům Luka Skywalkera a jeho rodiny na planetě Tatooine. Hotel se objevill i v Útoku klonů.

Druhá část Hvězdných válek se zde točila v roce 2002. Možnost projít se okolo byla úžasná. Cítili jsme se sice trochu zvláště, když jsme viděli všechny filmové suvenýry u vstupu do hotelu, ale davy turistů jsou v tomto místě naprosto pochopitelné.

Chebika – Sluneční zámek

Další z míst, kterými nás Tunisko absolutně ohromilo, byla Chebika. Tato horská oáza leží kousek od pohoří Djebel el Negub. Přezdívá se jí také Qasr el-Sharms neboli Sluneční zámek. Přezdívka je to nanejvýš vhodná vzhledem k výhledům, které přilehlé okolí nabízí. Vesnice dříve sloužila jako římská základna, poté ji Berbeři využívali jako své horské útočiště.

Horská oáza leží kousek od pohoří Djebel el Negub.

Tato oblast byla také využita v řadě scén Hvězdných válek, epizody 4, stejně tak jako naše předchozí destinace Matmata. Nicméně, to, že se jedná o filmové lokace, byl v tomto případě jen příjemný bonus. Vyrazili jsme sem užít si trochu odpočinku ve stínu palem a vody vyvěrající ze skály v oáze.

Douz a jízda na velbloudech

V Douzu, tzv. bráně do Sahary, jsme si vyzkoušeli jízdu na velbloudech. Oblékli jsme tradiční oblečení, které je vhodné pro putování pouští, nechyběly ani sluneční brýle a vyrazili! Přeprava na velbloudech, cestování pouští, nic než písek okolo. Neskutečná zkušenost! Nelekněte se, velbloudi rádi a hodně bručí, jejich dech nevoní úplně po fialkách, ale nic, co by vám mělo pokazit tenhle nezapomenutelný zážitek.

Příroda v Tunisku vás dostane

Další ráno jsme navštívili obrovské solné jezero Chott el-Jerid a překrásnou rokli
v Tamqzah. Tato dvě místa byste určitě neměli minout. Pokud jste milovníci čisté přírody, obě místa vás dostanou. Není nic lepšího než se moci kochat úžasnou krajinou
a to ticho a klid tady!

Proč navštívit Tunisko?

Upřímně, já ani mí kamarádi cestovatelé jsme milovníci horka a velkého množství písku, putování Tuniskem a možnost zjistit, jak žijí původní afričtí obyvatelé, Berbeři, byla prostě úžasná. Místní jsou moc milí a vždy nám byli nápomocní. Ani co se týče bezpečnosti, není se čeho bát, nikdy jsme neměli žádný problém.

Ano, je pravda, že Sousse pár let zpět poznala na vlastní kůži teroristický útok a řada evropských zemí nedoporučila svým občanům do Tuniska na nějakou dobu cestovat. Přestože tato opatření byla dávno stažena, turismus tu ještě není tolik rozšířený. Všemi deseti můžeme Tunisko doporučit, i kdyby to mělo být jen pro tzv. plážovou dovolenou. Nebudete litovat!

Další nabídky na výlety po Tunisku zjistíte od delegáta Vaší cestovní kanceláře při Vašem pobytu na dovolené. Ten zážitek prostě stojí zato, poznejte Tunisko i jako zemi mnoha tváří.

 

Související články