FACESTARAutotestTohle je hit: Přivítejte novou Dacii Logan v celé své kráse

Tohle je hit: Přivítejte novou Dacii Logan v celé své kráse

Nový Logan, emblematický model Dacie, je historicky rodinným sedanem značky. V r. 2005 vnesl revoluci na automobilový trh, demokratizoval nový vůz. O 16 let později tato nová generace, stále věrná svým původním hodnotám, nabízí zvýšený komfort a rekordní prostornost.

  • Délka : 4 396 mm
  • Šířka : 1 848 mm
  • Výška : 1 501 mm
  • Světlá výška podvozku (nezatížený vůz) : 161 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 628 l / 528 dm3 (VDA)

Unikátní dvoupalivový pohon

Dacia je jediný výrobce, který nabízí dvoupalivový pohon na benzín a LPG u celé řady osobních vozů. Tovární výroba této technologie, ověřené na motoru TCe 100 LPG, je zárukou bezpečnosti a spolehlivosti. Doba záruky z výroby, intervaly a ceny údržby a objem zavazadlového prostoru jsou stejné jako u benzínové verze (nádrž LPG je uložena v místě pro náhradní kolo). Navíc nabízí dojezd více než 1 300 km díky dvěma nádržím : 40litrové na LPG, čili o 8 litrů více než předchozí generace, a 50litrové na benzín.

V některých zemích je dvoupalivový pohon benzín/LPG předmětem pobídkových opatření nebo daňových úlev, například nízká kupní cena paliva u pumpy, zrušení ekologických poplatků či provoz bez omezení.

andDacia Logan 2021

Opravdu nová

Interiér učinil skok vpřed ve všech ohledech: kvalitnější zpracování, materiály, povrchová úprava, ergonomie, byly přidány nové prvky výbavy. Nový Logan nabízí jako pravá Dacia stále nejlepší poměr prostornosti/ceny na trhu.

Spousta místa

Nový Logan nabízí skutečná tři místa pro dospělé vzadu, sklopné zadní sedadlo dělené 1/3-2/3 a rodinný zavazadlový prostor. Ten nabízí objem 528 dm3.

Prostornost je hodna vyššího segmentu, zejména největší prostor ve své kategorii pro nohy cestujících vzadu. Ten je u Nového Loganu větší o 42 mm.

Ohledně odkládacího prostoru, jejich objem může dosáhnout 21 litrů (+2.5 l) s prostorem pod střední loketní opěrkou (1.4 l), v předních i zadních dveřích a na zadní straně opěradel předních sedadel.

Více zábavy

Bez ohledu na úroveň výbavy zahrnuje sériová výbava držák smartphonu (podle verze na přání odnímatelný), displej palubního počítače, ovladače tempomatu a omezovače rychlosti na volantu a automatické rozsvícení světe díky světelnému senzoru. Řidič tak může pohodlně a bezpečně sledovat provoz na silnici bez zbytečného rozptylování.

Nová automatická klimatizace s digitálním zobrazením, vyhřívaná přední sedadla, handsfree karta včetně dálkového otevírání zavazadlového prostoru, elektrická parkovací brzda, zadní parkovací kamera, parkovací senzory vpředu i vzadu a dešťový senzor jsou k dispozici sériově nebo na přání, podle jednotlivých stupňů výbavy.

3 multimediální systémy

U Nového Loganu jsou dostupné tři multimediální systémy: Media Control, Media Display a Media Nav.

U Media Control se smartphone, umístěný před řidičem na důmyslnému speciálním držáku, mění na multimediální systém pomocí nové bezplatné aplikace Dacia Media Control a připojení Bluetooth nebo USB. Tato sestava umožňuje snadný přístup k rádiu, hudbě, volání, zprávám, aplikacím GPS a mnoha dalším funkcím, například k hlasovému rozpoznávání Siri nebo Android. Za účelem bezpečnějšího řízení je ovládání rádia umístěno na volantu a na satelitním ovladači pod volantem. Rádio a přehrávání souborů z USB je možné i bez smartphonu připojeného k Media Control.
Tato výbava zahrnuje dva reproduktory, připojení Bluetooth a USB a digitální displej TFT 3,5 palce na přístrojové desce, kde se rovněž zobrazují informace z rádia.

U Media Display a jeho čtyř reproduktorů je uprostřed palubní desky velký, vysoko posazený dotykový 8palcový displej. Pro lepší viditelnost a ergonomii je mírně natočený k řidiči. Intuitivní a přívětivé rozhraní s připojením Bluetooth je kompatibilní se systémy pro zrcadlení chytrých telefonů Android Auto a Apple CarPlay. Nová záložka« vozidlo »umožňuje přístup k ovládání některých ADAS.

Nakonec u Media Nav je multimediální systém obohacen o navigaci a bezdrátové zrcadlení pro Apple CarPlay a Android Auto. Audiosystém využívá celkem 6 reproduktorů.

Na první pohled poznáte, že je nový

Silueta je štíhlejší díky více skloněnému čelnímu sklu a o 1 cm nižší střeše. Vzad ubíhající střecha s anténou u zadního okraje a mírné zmenšení velikosti bočních skel přispívají k dynamičnosti celkové siluety. Světelný podpis ve tvaru Y, atraktivní disky a dokonalejší design některých prvků, například dveřních klik, se objevují i u Nového Sandera.

Velmi se v redakci těšíme, až budeme moci zařadit novou Dacii Logan do redakčního testu a podělit se s vámi o zážitky za volantem.

Související články