Možná už jste někde zaslechli sousloví meshový systém, ale taky je dost pravděpodobné, že zatím stále netušíte, o co se jedná. Tak si teď přehledně shrňme, o co se jedná, a současně si jeden takový meshový systém otestujme.
Výhody meshového systému
Oproti klasickým routerům – třeba v kombinaci s extenderem čili opakovačem signálu – mají meshové systémy tu výhodu, že mohou na větším prostoru vytvořit jednotnou a plynulou síť. Bezdrátovou sítí s jedněmi přihlašovacími údaji, tedy názvem (neboli SSID) a heslem, můžete klidně pokrýt třeba celý dům i se zahradou.
Meshový systém funguje na bázi jednotlivých přístupových bodů, které bývají zpravidla minimálně dva a jsou na jedné úrovni. Nejedná se tedy o jakýsi „nadřazený“ router a „podřazený“ extender. Tyto přístupové body jednoduše rozmístíte po pokrývané oblasti tak, aby poskytovaly co možná nejideálnější pokrytí bezdrátovým signálem.
Velkým plusem jediného SSID a hesla je možnost plynulého přechodu od jednoho přístupového bodu (AP) k druhému s koncovým zařízením, aniž byste si přitom všimli, ke kterému z AP je váš smartphone nebo třeba notebook právě připojený. Koncová zařízení inteligentně vyhledávají zdroj s aktuálně nejsilnějším signálem a vy se přitom nemusíte o nic starat. Zároveň přitom nedochází k žádným přerušením ani prodlevám, a tak můžete cestou mezi místnostmi nebo dokonce patry realizovat třeba video hovor nebo hrát on-line hru (při tom všem doporučujeme samozřejmě i dávat pozor na cestu).
Jako jeden z prvních zareagoval na trend meshových systémů TP-Link. Tenhle tradiční výrobce síťových zařízení teď nabízí ucelenou řadu meshových přístupových bodů, které fungují na aktuálním standardu Wi-Fi 6 (802.11ax), který je rychlejší, plynulejší a stabilnější než kdy dřív. Sice už od začátku roku stihl vzniknout nový bezdrátový standard Wi-Fi 6E, jenže pokud se právě nechystáte streamovat video v 8K rozlišení nebo zabrousit do virtuální či rozšířené reality, je písmeno E jako „extended“ pro vaše účely zatím poměrně zbytečné.
Všechny modely v rámci uceleného řešení TP-Link Deco lze snadno nastavovat s využitím mobilní aplikace Deco, která má velmi intuitivní ovládání a vytvářet i upravovat domácí síť je s ní hračka. Ekosystém Deco má však i další výhodu, a sice to, že jsou jednotlivé modely v této řadě vzájemně kompatibilní a tak můžete síť rozšiřovat v podstatě o libovolné kousky z této řady, i když už jste si předtím koupili jiné.
Jaký je mesh Deco X20?
Představme si teď jeden konkrétní model, který jsme otestovali, a sice sadu TP-Link Deco X20. Jak jsme již řekli, podporuje tahle sada Wi-Fi 6 neboli 802.11ax, což v tomto konkrétním případě znamená maximální rychlost přenosu dat až 1 800 Mb/s ve dvou frekvenčních pásmech (1 201 Mb/s v pásmu 5 GHz a 574 Mb/s v pásmu 2,4 GHz.).
My jsme dostali k testování balení tří kusů přístupových bodů, ale koupit můžete klidně i dva nebo taky jeden. Ten však doporučujeme spíše na rozšíření stávající meshové sítě než jako komplexní řešení. I když je fakt, že v menších bytech bude „1-pack“ nejspíš klidně stačit.
Do menších bytů se bude hodit dvojbalení, které je přirozeně levnější variantou. U trojbalení uvádí výrobce pokrytí prostoru o ploše až 538 m², což je samozřejmě rozsah při ideálních podmínkách. Máte-li doma železobetonové stěny nebo ne úplně standardní zákoutí, může se dosah výrazně snížit. Předpokládáme ale, že větší plochu bytu než 200 m² má jen málokdo. Takže trojbalení jednotek Deco X20 klidně vystačí i na více sousedících bytových jednotek – záleží jen na vašem vztahu se sousedy, zda s nimi chcete či nechcete sdílet síť.
V designově povedeném balení najdete tři jednotky válcovitého tvaru, které jsou minimalistické s atypickým „vlnitým“ tvarem horní hrany. Vzhledem k provedení, ale i třeba bílé barvě se tato zařízení budou hodit prakticky do jakéhokoliv interiéru. Díky dvojici síťových adaptérů na každé jednotce je možné kromě bezdrátové sítě vytvořit s pomocí této jednotky i síť kabelovou. Mírnou nevýhodou je absence USB portu, takže použité síťové tiskárny nebo třeba NAS zařízení bude třeba do sítě připojit taktéž bezdrátově.
Nastavení je snadné
Nastavení zařízení a jejich správa je velice jednoduchá. Jak již bylo řečeno, je k tomuto účelu k dispozici mobilní aplikace TP-Link Deco, která vás celým procesem provede. Je k dispozici zdarma pro operační systémy Android a iOS.
Jestliže budete síť tvořit prostřednictvím síťového kabelu na klasickém rozhraní RJ-45, už žádné další zařízení potřebovat nebudete. V případě připojení přes xDSL budete jako „výchozí“ zařízení potřebovat ještě modem. Jednotlivé jednotky Deco mohou fungovat jak v režimu routeru, tak v režimu přístupového bodu. Pro nastavení stačí přes kabel připojit jednu jednotku, a to buď přímo „do zdi“ nebo přes modem.
Jakmile síť vytvoříte, systém se vás zeptá, zde chcete připojit další jednotku. S optimálním rozmístěním jednotek po domácnosti pomůže opět právě aplikace Deco.
Závěr
Kromě výše uvedených funkcí je výhodou také skvělé zabezpečení skrze šifrování WPA3 a také řešení TP-Link HomeCare, jehož součástí je antivirus na úrovni sítě, ale také funkce rodičovské kontroly nebo funkce kvality služeb pro vytváření priorit jednotlivým koncovým zařízením. Rychlostně celá sada bohatě dostačuje potřebám průměrné domácnosti. Nakonec musíme vyzdvihnout ještě velice nízkou latenci nebo kompatibilitu s hlasovým asistentem Amazon Alexa. Více informací najdete na https://www.tp-link.com/cz/.