Test Honda Civic 5D: čistá radost z jízdy

Honda Civic 5D test

Předat syna rodičům manželky, vyzvednout Hondu Civic, naplánovat s manželkou wellness víkend na zámku v Liblicích a dokonalý týden může začít. Ještě jsem zapomněl, že začalo ME v malé kopané. Co víc si může chlap přát? Aby naši vyhráli mistrovství Evropy. Aby byl syn hodný a poslouchal dědu s babičkou. Abychom si s manželkou odpočinuli. A hlavně, aby mě Honda Civic bavila. Co myslíte, podařilo se to?

Honda se designu nebojí

Ještě musím doplnit, že jsem si Hondu Civic přál v modré metalíze a to se povedlo hned na začátku. V této barvě mi přijde Civic nejhezčí. Že mají designéři Hondy koule na svém místě, jsme si ověřili již několikrát. Tentokrát to prý s designem přehnali. Já si myslím, že vůbec ne! Právě naopak, mě se trefili do vkusu přesně a úchvatné linie exteriéru mě potěšily při každém pohledu na tento sportovní vůz.

Honda Civic: u zámku v Liblicích
Honda Civic: u zámku v Liblicích

Velké sací otvory a úzká maska chladiče v přední části vozu jsou ztělesněním agresivního charakteru. Vše je přitom dokonale elegantní – od boků vozu, přes střechu až k širokým, zadním dveřím zavazadlového prostoru. Na první pohled je patrné, že tento vůz byl do posledního centimetru stvořen pro jízdu. Ale také proto, aby přitahoval zraky ostatních. To se mu mimochodem skvěle daří. Především u ostatních řidičů šlo o závistivé pohledy.

Honda Civic: futuristický design
Honda Civic: futuristický design

Prostorný interiér

Nyní se pojďme posadit dovnitř. Sedačky jsou pohodlné. Místa pro nohy je dostatek. Multifunkční kůží obšitý volant hezky padne do rukou a dobře se ovládá. Úžasná je krátká řadící páka, kterou bylo radost řadit. Rychle a přesně. Palubní přístroje jsou přehledně rozmístěny a dodávají řidiči přesně ty údaje, které potřebuje. Zde bych nejraději skončil, protože středový panel s ovladačem klimatizace a hlavně multimediální systém jsou jako z jiného světa.

Honda Civic: interiér vozu
Honda Civic: interiér vozu

Bohužel se mi s ním nepodařilo skamarádit a co o něm řekla manželka nemůžu ani napsat. Ve zkratce – uživatelsky nepřívětivé, chaotické, odezva velmi dlouhá. Nejsem fanouškem dotykových displejů. Mám raději tlačítka. Pokud ovšem začalo rádio fungovat, zvuk byl perfektní. Zadní sedadla mým 180 cm dopřála pohodlí a ani vyšší pasažér zde nebude mít problém. Zavazadlový prostor nabídne slušných 480 litrů.

Honda Civic: reproduktory produkovaly skvělý zvuk
Honda Civic: reproduktory produkovaly skvělý zvuk

Honda Sensing

Honda Sensing, tak se jmenuje soubor bezpečnostních funkcí. Například hlídání slepého úhlu fungovalo skvěle. Ovšem sledování dopravních značek fungovalo asi stejně, jako já když peču bábovku. Podaří se mi to tak 2x z 10 pokusů. Sledování značek u Hondy je na tom stejně. Dále je potřeba dát pozor na to, že je Honda Civic velmi nízké auto. Bohužel jsem se o tom přesvědčil na vlastní kůži při průjezdu zámeckou bránou v Liblicích, protože se mi podařilo poničit spodní ochranný kryt podvozku o kovovou patku velikosti sirky.

Honda Civic: zavazadlový prostor nabízí průměrné avšak dostačující hodnoty
Honda Civic: zavazadlový prostor nabízí průměrné avšak dostačující hodnoty

Pojďme ovšem k tomu nejdůležitějšímu a vlastně i k tomu, co je na Hondě Civic nejlepší. A to jsou jízdní vlastnosti a motor. K dispozici jsem měl nejnovější vznětový agregát 1.6 i-DTEC s výkonem 120 k, který vyniká klidných chodem a mimořádnou dynamikou při zachování slušné spotřeby kolem 5 l / 100 km a v módu „noha na podlaze“ nepřekročí hodnotu 7 l / 100 km. Už design auta Vás při každém pohledu vybízí: „Nasedni a jeď!“ K tomu Vám stačí jedna projížďka a nebude se Vám chtít vystoupit. Auto skvěle sedí na silnici a v zatáčkách přesně kopíruje dráhu volantu. Řídit Hondu Civic je čistá radost z jízdy.

Honda Civic: jízda je radost
Honda Civic: jízda je radost

Závěr

Honda Civic ano či ne? Já sám v tom asi ještě nemám jasno. Co se týče motoru a jízdních vlastností tak určitě ano. Dokonce na 120 % ano. Co se týče středového panelu, tak bych asi poradil, ať si necháte nastavit svou oblíbenou stanici a klimatizaci přímo u dealera a pak už nikdy na nic nesahejte, pokud si nechcete zvýšit tepovou frekvenci. Tu si raději zvyšujte radostí z jízdy nebo dokonalým wellness víkendem na zámku v Liblicích. Jo a naši jsou mistři Evropy v malé kopané. Takže musím říct, že se ten dokonalý týdne opravdu povedl.

 

Plusy s mínusy

+ Líbivý futuristický design
+ Vynikající motor
+ Perfektní jízdní vlastnosti
+ Krátká a přesná řadící páka
+ Výborné audio
+ Prostor na zadních sedadlech
– Nízký podvozek
– Neintuitivní ovládání multimédií
– Nepřesné rozeznávání dopravních značek