FACESTARReceptySvačiny pro děti: Po čem sáhnout a jak dodat tělu energii?

Svačiny pro děti: Po čem sáhnout a jak dodat tělu energii?

Dopřejte dětem potraviny, které podpoří imunitu, dodají energii a zbaví tělo škodlivin. Svačiny jsou důležitou součástí dětského jídelníčku. Měly by být nutričně vyvážené a zároveň jim musí chutnat. Zapojte fantazii a překvapte své ratolesti skvělým dobrotami.

Návyky, které si vaše ratolesti v útlém věku osvojí, jim většinou zůstanou už po celý život. A v oblasti stravování to platí dvojnásob! Proto byste rozhodně neměli podceňovat to, jaké
potraviny převažují ve vaší kuchyni.

Záleží-li vám na tom, aby byly suroviny skutečně kvalitní, v obchodech hledejte výrobky označené logy biolistu a biozebry. Jedná se totiž o certifikované biopotraviny, které byly vypěstovány v souladu s principy a legislativou ekologického zemědělství. Během jejich produkce nebyla použita žádná zbytečná chemie, postřiky ani průmyslová hnojiva. Nakupujete-li bio maso nebo bio mléčné výrobky, můžete si být jisti, že zvířata v ekologických chovech žijí v co nejpřirozenějších podmínkách, s celoročním přístupem na pastvinu, dostatečnou socializací a přísunem kvalitního krmiva.

Rádi byste spolu se svými ratolestmi zažili svět ekologického zemědělství na vlastní kůži?
Zavítejte například na Farmu Holany, jež kromě biopotravin nabízí také ubytování v malebném penzionu, a vy tak v prostředí českého venkova můžete strávit rovnou celý víkend! Více informací se dozvíte na farmaholany.cz. Pakliže byste rádi zkusili některou z
dalších ekofarem, navštivte weby kamprobio.cz a lovime.bio, kde pomocí interaktivní mapy
dohledáte tu, která se nachází nejblíže vašemu okolí.

Placky plněné šunkou, sýrem a zeleninou

Ingredience:

250 g bio špaldové mouky
60 ml vody
50 ml bio olivového oleje
½ bio kypřícího prášku
špetka soli
2 balení bio tvrdého sýra typu
gouda
2 balení bio kuřecí šunky
hrst bio salátových listů
bio rajče
200 g bio polotučného tvarohu

Postup:

Mouku prosejte a smíchejte s kypřícím práškem, přidejte sůl, vodu, olej a vypracujte hladké těsto, které rozdělte na 6 částí. Ty pak jednotlivě vyválejte na placky. Následně každou z nich opražte na sucho na pánvi. Placku otáčejte ve chvíli, kdy se začne nafukovat a tvoří se na ní bublinky. Zeleninu omyjte, salát nechte odkapat a rajčata pokrájejte na menší kousky. Každou placku namažte tenkou vrstvou tvarohu, poklaďte dvěma plátky šunky, salátovými listy, dvěma plátky sýra a rajčaty. Důkladně zabalte tak, aby se neotvírala, a překrojte na polovinu.

Ovesné sušenky s rozinkami a ořechy

Ingredience:

70 g bio špaldové mouky
½ bio kypřícího prášku
50 g bio třtinového cukru
80 g bio másla
2 lžíce bio medu
1 bio vejce
130 g bio ovesných vloček
80 g bio rozinek
20 g bio nasekaných mandlí
špetka soli

Postup:

Troubu předehřejte na 170 stupňů. Mouku promíchejte se solí, kypřícím práškem a cukrem. Na pánvi rozpusťte máslo, vložte ho do mísy, přidejte med a následně vyšlehejte s vejci. Přisypte mouku, přidejte vločky, rozinky, nasekané mandle a důkladně promíchejte, dokud nevznikne lepivé těsto. Z něj pak tvarujte placičky a skládejte na plech vystlaný pečicím papírem. V troubě pečte 15 minut a nechte vychladnout.

BIO SOUTĚŽ

Do konce měsíce září můžete za nákup biopotravin soutěžit o jednu ze 12 elektrokoloběžek!
Registrační formulář a pravidla soutěže najdete na myjsmebio.cz/soutez. Tak se nezapomeňte zapojit!

 

Související články