Studie Hyundai 45 inspirovaná 45letou ikonou

Elektromobily mám rád. Automobily Tesla Elona Muska byly průkopníkem. A jeho knížka se navíc skvěle čte. Ovšem od první Tesly uplynulo hodně vody a dle mého názoru ji nelze považovat za lídra v tomto segmentu. Naopak zde máme hodně dalších značek, které se o své místo na slunci rvou a nejen sliby na Twitteru (ano myslím Vás pane Elone Musku). Napovídají tomu koncepty a studie, jak vidí jednotlivé automobilky elektrickou budoucnost. Hodně do toho promlouvá i korejská automobilka Hyundai. Zaregistrovali jste její představení studie elektromobilu Hyundai 45 na autosalonu ve Frankfurtu? Já ano a mohu říct, že se mi tato představa budoucnosti líbí!

  • Koncept Hyundai 45 ukazuje designérský styl budoucích elektromobilů značky
  • Nová stylistická studie Hyundai 45 připomíná koncepční kupé Pony, jeden z nejvíce ikonických vozů v historii značky Hyundai
  • Koncept přichází s novým pojetím zážitků z cestování automobilem v éře elektrifikace a autonomní techniky
  • 45 ohlašuje novou éru pro značku Hyundai vytvořením emocionálního spojení s minulostí

Pohled do minulosti je pro pokrok zásadní a dramatický. Vnější design studie 45 čerpá inspiraci z prvního vozu značky Hyundai, koncepčního kupé Hyundai Pony z roku 1974. Ikonický charakter studie 45 je definován aerodynamickým designem samonosné karoserie s lehkou konstrukcí inspirovaným architektonickými aspekty letadel z 20. let 20. století. Označení vozu také částečně odkazuje na úhly 45° na přídi a zádi. Výsledná silueta ve tvaru diamantu naznačuje směřování designu budoucích elektromobilů.

Design studie 45 čerpá inspiraci z prvního vozu značky Hyundai, koncepčního kupé Hyundai Pony z roku 1974

Příď s motivem kinetické kostky

Studie Hyundai 45 nově interpretuje osobitou mřížku masky chladiče původního konceptu designem, který nese označení „Kinetic cube lamp“. Ikonická příď se světlomety s motivem kinetické kostky vyvolává podobné emoce, ale současně používá nejmodernější technologie. Kromě toho také posouvá světelný design značky Hyundai na novou úroveň. Vůz je díky tomu okamžitě rozpoznatelný i z velké vzdálenosti.

Studie 45 má siluetu moderního automobilu se splývavou zádí, která ztělesňuje stabilitu a dynamiku, což jsou vlastnosti, jež umocňuje velká šířka vozidla i jeho postoj směřující vpřed.

„Kinetic cube lamp“

Otevřenost vůči budoucímu vývoji

Nová technika progresivního elektromobilu se odráží v designu studie 45. Ve spodní části dveří poukazuje speciální obložení na dlouhý dojezd koncepčního vozu 45 a na základě aktivních světel LED se mohou uživatelé intuitivně dozvědět o aktuálním dojezdu ještě dřív, než usednou do vozu.

Koncepční vůz Hyundai 45 představuje také budoucí technologie, které ovlivní příští generace. Příkladem jsou boční kamery místo tradičních vnějších zpětných zrcátek, které eliminují postupné zhoršování viditelnosti v důsledku nečistot, které se usazují na zrcátkách. Studie tento problém řeší otočným modulem, k němuž je připevněn objektiv kamery. Otáčející se kamera je kartáčem zbavována nečistot, aby byla vždy zajištěna dokonalá viditelnost. Vozidlo je vybaveno po celém obvodu větším počtem skrytých kamer, aby bylo možné používat systémy autonomního řízení a další budoucí technologie. Hyundai tím potvrzuje svou otevřenost vůči budoucímu vývoji.

Vůz nabízí cestujícím komfortní prostředí s pocitem vzájemnosti díky zadním sedadlům ve stylu pohodlných čalouněných křesel a předním sedadlům, která lze otočit čelem k ostatním cestujícím

„STYLE SET FREE“

Designérský tým pojal vnitřní prostor jako místo věnované nejen řízení, ale zaměřil se i na evoluci automobilu koncipovaného jako životní prostor. Minimalistický interiér inspirovaný nábytkářským designem je vybaven přitažlivou fúzí dřeva, tkaniny a kůže. Také denní světlo bylo považováno za stylistický prvek, který přirozeným způsobem vyvolává emoce.

Vůz nabízí cestujícím komfortní prostředí s pocitem vzájemnosti díky zadním sedadlům ve stylu pohodlných čalouněných křesel a předním sedadlům, která lze otočit čelem k ostatním cestujícím. V rámci dalšího vývoje designu a techniky mohou cestující vpředu vstupovat do interakce s informačním a zábavním systémem prostřednictvím promítacího rozhraní, které nahrazuje centrální dotykový displej řadou dílčích displejů a funkcí, integrovaných do samotné přístrojové desky.

Informační a zábavní systém zobrazující se prostřednictvím promítacího rozhraní nahrazuje centrální dotykový displej

Budete se cítit jako doma

Akumulátory studie jsou uloženy v ploché podlaze vozidla, a přispívají tak k mimořádné prostornosti interiéru. Designéři nad ní vytvořili prostor, který připomíná obývací pokoj s novým nábytkem. Sedadla se při otvírání dveří natočí směrem k nastupujícím cestujícím.

Čisté linie, ergonomicky rozmístěné ovládací prvky a součásti interiéru ve stylu „luxusní elektroniky“ umocňují pocit velkorysého prostoru a jednoduché modernosti designu studie 45. Vůz mnoha inovativními způsoby mění podobu odkládacích prostorů například přihrádkou ve dveřích s horizontálně protáhlým tvarem, do níž lze odložit knihy nebo tablety. Odkládací přihrádka je navíc vyrobena z transparentního materiálu, takže věci v ní uložené jsou snadno viditelné.

Na základě aktivních světel LED se mohou uživatelé intuitivně dozvědět o aktuálním dojezdu ještě dřív, než usednou do vozu