FACESTARŽivotní stylRetinální nebo menstruační migréna: Jak se liší od běžné a jaké další...

Retinální nebo menstruační migréna: Jak se liší od běžné a jaké další vás mohou potrápit?

.html_entity_decode(.html_entity_decode(.html_entity_decode(.Znáte to. Každou z nás dámy občas prostě bolí hlava. Naštěstí nemusí jít vždycky o lstivou a záludnou bolest. Je vůbec možné se migrény zbavit? A věděla jste, že existuje několik druhů?

Je ovšem možné, že jste také jedním z těch, kdo trpí některým méně obvyklým typem migrény a jeho rozpoznání může pomoci najít i správnou léčbu a prevenci.

1. Retinální 

and2. Hemiplegická 

Pro tento typ migrény jsou typické dočasné potíže s pohybovým aparátem. Může dojít k jednostrannému ochrnutí celého těla, které někdy trvá déle než bolest hlavy. Tento typ migrény je častější u dětí než u dospělých a nebývá snadné ho diagnostikovat.

Léčba: Jakmile se příznaky objeví, vyhledejte lékaře. Příznaky jsou totiž často podobné infarktu. Lékař vám může předepsat léky, které sníží četnost i závažnost záchvatů.

3. Migréna s aurou

Tento typ poznáte podle bolesti hlavy a aury, která úplně odezní a doprovází ji alespoň dva z následujících příznaků: nezřetelná řeč, závrať, zvonění v uších, zdvojené vidění, ztráta rovnováhy při chůzi a snížená hladina vědomí.

Léčba: Akutní léčba zahrnuje nesteroidní protizánětlivé léky, další léky se předepisují k preventivní léčbě. Vždy je třeba vyhledat lékaře, který vhodné léky předepíše.

4. Menstruační 

Ženský cyklus běžně provázejí změny nálady a křeče. K tomu se někdy může přidružit i migréna. Většina žen, které trpí migrénou, si stěžuje na bolesti hlavy v období menstruace. Migrény se u nich však objevují i mimo periodu.

Pravá menstruační migréna se objevuje právě v době menstruace, a to od dvou dnů před začátkem do prvního dne po začátku cyklu. Pokud máte migrénu ve dvou ze třech menstruačních cyklů po celý rok, máte menstruační migrénu.

Léčba: Nechte si předepsat preventivní lék a berte jej několik dní před očekáváným nástupem migrény i v následujících dnech. Pokud tato léčba nebude účinná, vyzkoušejte nesteroidní protizánětlivé léky, případně se s lékařem poraďte o další léčbě.

5. Abdominální 

and6. Vestibulární 

K častým příznakům migrény patří nevolnost, zvracení, citlivost na světlo a hluk a úporná bolest hlavy, avšak někteří lidé trpí také vysokou citlivostí na pohyb a závratí. Skoro 20 % těchto pacientů trpí silnými závratěmi, které mohou vést ke ztrátě vědomí.

Léčba: Kromě klasických léků proti migréně může pomoci i fyzioterapie, která vede ke zlepšení rovnováhy..).).).

Související články