FACESTARZdravíPodívám se na člověka a vím, co ho trápí, říká terapeut

Podívám se na člověka a vím, co ho trápí, říká terapeut

Na naší životní cestě je důležitým momentem nalezení svého povolání, tedy toho, kam nás náš život povolává, abychom zde rozvinuli naše snahy, schopnosti, talenty, vize. Teprve pak, lze hovořit o tom, že jsme ve svém životě nalezli to pravé místo, tedy správné umístění sebe sama v této velké hře. Ladislav Durák, charismatický masér a terapeut své povolání i místo nalezl a je vysoce účinným pro eliminaci lidského fyzického i psychického trápení.

Ladislave, kdy vás poprvé napadlo, že se stanete masérem a terapeutem?

Pocházím z moravského Slovácka a lidé tam, včetně naší rodiny, byly vždy velmi spjatí s přírodou a po celý kalendářní rok z ní čerpaly veškerá moudra, zkušenosti a samozřejmě i produkty, které pak nejrůzněji zužitkovávali nejen v kuchyni, ale třeba i v domácím léčitelství. Slovácko je skutečně krásný kraj, ale život tam nikdy nebyl jednoduchý. Lidi se tam hodně nadřeli na polích, vinohradech, při práci s domácím hospodářstvím. Moji rodiče nebyly výjimkou, pracovali na směnný provoz v místní továrně a svůj volný čas trávili převážně prací na poli a obhospodařováním domu po prarodičích.

Táta navíc byl vyučený klempíř a tak si chodil přivydělávat na stavbách všude, kde potřebovali udělat nové okapy. Večer pak vždycky oba unavení rodiče sedli do křesla a já už jako malý kluk jsem jim mačkal ztuhlé krky, masíroval namožené paže a nohy. Samozřejmě to bylo takové to dětské neodborné mačkání a masírování, ale už tehdy mi třeba maminka říkala, že občas jsem dokázal skutečně odhalit bolestivé místo. Tak tam bych asi hledal úplné prvopočátky. Postupem času jsem se začal o maserské terapie, úkony a cviky zajímat intenzivněji. Absolvoval jsem několik profesionálních výcviků, školení, sezení a zasvěcení.

Vnímal jste již v dětství, že vidíte svět jinak, více, transparentněji, než možná druzí?

Naznačil jsem to tak trochu v předchozí odpovědi. Já jsem to jako dítě nikterak nevnímal, ale občas se mi stalo, že jsem měl jakou si předtuchu, která se pak skutečně stala. Samozřejmě, že když jsme s kluky dělali lumpárny a naši se to dozvěděli – předtucha vařečky se jako reálná ukázala vždycky… Ale vážně, myslím, že můj děda měl jistý dar vidět věci jinak než ostatní. Maminka, která má ještě další tři sestry vždycky vzpomínala, že děda – tedy jejich tatínek – věděl že jsou těhotné dřív než oni samotné (smích).

Vysoce vnímáte lidské potíže, které se rekrutují ze tří stavů – „mám, co nechci“, „nemám, co chci“, a „nevím, co chci“. Jak moc se tyto stavy propisují do oblasti zad a pohybového aparátu?

Obecně je známo, že veškeré potíže páteře, svalů a kloubů pocházejí z 90 % z psychické nepohody. To znamená, že například když vás bolí bedra a nepředcházel tomu nějaký úraz nebo mechanické poškození, patrně příčinou bude vaše vnitřní zloba a vztek. Ale rozhodně bych nechtěl zde uvádět, že po jedné návštěvě u mě nebo u kohokoliv jiného, se všech těchto obtíží zbavíte.

Veškeré potíže páteře, svalů a kloubů pocházejí z 90 % z psychické nepohody, říká Ladislav Durák (foto freepik.com).

Většinou se jedná o absolvování více návštěv. Velkou a důležitou roli v tom totiž hraje i navázání osobního kontaktu s dotyčným, tak aby se přede mnou nebál nebo nestyděl hovořit o všem co všechno by mohlo být příčinou jeho bolestí těla. Když už takový vztah s klientem naváži, je pak mnohem jednodušší odblokovat nejrůznější neduhy a třeba ho i posunout k nějaké změně stylu života a podobně. Mám vždycky radost, když vidím, že se lidem uleví, poslechnout a začnou se třeba i vnímat naprosto jinak než před tím. A hlavně je nic nebolí.

Zklidňující gel Mussa Canaria Aloe Vera (zleva), Přírodní vulkanická pemza a Omlazující vulkanická maska Mussa Canaria. Foto archiv Ladislav Durák

Dá se říci, že pokud je člověk schopen mentální či emocionální změny, může se pak v pozitivním slova smyslu změnit i jeho tělesný vzhled, postoj, či fyzická potíž?

Ano. Tohle mohu skutečně i obrazně podepsat, protože já sám jsem toho zářný příklad. Několik let jsem trpěl vysokou obezitou a s tím postupně přicházely další zdravotní obtíže – diabetes, syndrom obstrukční spánkové apnoe, špatná pohyblivost, nadměrné pocení ….. Za dohledu profesionálního zdravotního poradenství a péče se mi podařilo shodit téměř 70 kilogramů. S tímto vysokým tělesným úbytkem se postupně začali vytrácet i moje výše zmíněné zdravotní potíže. Dnes o sobě můžu říct, že jsem muž středního věku, který je sám s sebou velmi spokojen, který netrpí žádnou z dnešních civilizačních ani jiných chorob. Velice si tohoto osobního rozpoložení vážím a hýčkám si ho.

foto archiv Ladislav Durák

Ladislave, s čím vším dnes můžete pomoci svým klientům?

S kompletní fyzioterapií pohybového aparátu, psychickými problémy atd. Mezi mé klienty patří dospělí, teenageři i děti.

Co všechno v rámci vaší pomoci využíváte?

K masážím používám především dětské oleje. Málo kdo na ně má alergie a pro mě jsou naprosto vyhovující. Dále pracuji s vonnými esencemi, bylinnými kapkami a tělovým máslem z banánovými výtažky. Posledně jmenované máslo jsem začal používat teprve nedávno. Na doporučení jsem vyzkoušel tuto kosmetiku z Kanárských ostrovů a moc mě překvapila. Dokonce na tolik, že Mussa už má místo i v mé osobní koupelně.

Jak se vy sám udržujete v dobré tělesné i duševní kondici a vůbec jak sám relaxujete?

Řídím se takovým tím obyčejným, leč vysoce účinným „všeho s mírou“. Jde to napříč každodenním rytmem – tzn. od jídla, pití, námahy až po minimalizaci stresu. Několikrát do týdne si jdu zacvičit, rád si zajdu do kina, posedím s kamarády a sousedy. Důležité pro mě je vypnout a věnovat se úplně něčemu jinému. Ona občas i bolest klientů může lehce přeskočit na vás a tak je důležité provést důkladnou očistu i svého těla a mysli. A pak rád cestuji. Poznávat nové zákoutí, lidi, způsoby žití v jiných zemích a kontinentech, to mám moc rád a nesmírně mě to obohacuje.

foto archiv Ladislav Durák

Jaké je vaše oblíbené současné životní motto?

Nechtěl bych teď citovat slova jiných, protože si myslím, že každý z nás je svým způsobem originál a individuální stvoření s vlastními názory a pocity, kterými se v daném okamžiku či období řídí. Takže nejvýstižnější asi bude, když řeknu „Užívejme si života a všeho čím nás obdarovává“.

Máte problémy se zády? Poradím vám, co se s tím dá dělat ladislav.durak@seznam.cz

 

 

 

Související články