Moderní kuchyň s teplem domova: Zařiďte ji v tradičním rustikálním stylu

foto archiv Whirlpool

Kuchyň je tradičně hlavním centrem domova. A i když se doba nedávno minulá urputně snažila její význam potlačit a vtěsnat ji do miniaturních koutů, společná velká místnost ve své původní podobě slaví velkolepý návrat. Tajemství rustikálních kuchyní je v jejich opravdovosti, používání přírodních materiálů a poctivém řemeslném zpracování. Dokáže spojit zdánlivě neslučitelné – venkovský styl s městkou modernou. Ať už se jím obklopíte na chatě, chalupě nebo v městském bytě, pamatujte, že méně je více. 

Rustikální styl se prosazuje nejen na venkově, ale proniká i do městských příbytků romantiků. Dokáže totiž citlivě a vlídně spojit tradici venkova s elegancí města a proto patří k aktuálním trendům. Jeho milovníci si totiž s sebou vezmou do svého útočiště i kousek městského pohodlí.

Aby ale výsledek stál za to, a byl nejen originální, ale i vkusný, je potřeba ctít charakter samotné stavby či bytu. A rustikálnost podtrhnout přítomností tradičních přírodních materiálů – dřeva, kamene, pálených cihel, kovu, dovolená je i kůže a textilie z režných tkanin i lnu nebo doplňky z proutí.

Barevnost volte spíš střídmou ve světlých barvách – smetanové, krémové či pískové s barevnými akcenty z tradiční elegantní palety, kterou najdete v přírodě: nemůže chybět okr, hořčicově žlutá, olivově zelená, starorůžová, levandulová i vínová a všechny odstíny hnědé.

Whirlpool WTA C 8411 SC OW je v jasmínové barvě, Whirlpool WTA C 8411 SC AN v nadčasové antracitové. 

Nábytkem šetřete. Obloukem se vyhněte masivním úložným sestavám – spíš využijte výklenky a niky pro nenápadnou vestavbu a v prostoru umístěte jen několik solitérních kousků.

Totéž platí i pro kuchyni. Potlačte hmotu nábytku světlými barvami nebo využijte kombinaci světlých dvířek v horní části sestavy s rustikálně pojednanými spodními dřevěnými dvířky v odstínech hnědé. Chybu neuděláte ani lazurovanými dvířky v pastelových barvách – šedozelené, šedomodré, vanilkové nebo levandulové. Skvěle se v nich budou vyjímat barevně sladěné spotřebiče Whirlpool nebo Indesit v rustikálním stylu, které ale nabídnou komfort a technologie 21. století v nadčasové antracitové i něžné jasmínové barvě.

Trouby v čase minulém

Nadýchané buchty jako od babičky a nespočet dalších dobrot určitě připravíte v horkovzdušných troubách, které nezapřou lásku k časům dávno minulým. Svojí estetikou připomínají tradiční pec. K uplynulým časům odkazuje měkký zaoblený tvar trouby stejně jako oblé křivky skla ve dvířkách, madlo v barvě bronzu i ovládací knoflíky s centrálně umístěným hodinovým ciferníkem s funkcí minutky.

Trouba má extra velký objem 73 l, který umožňuje díky dokonalé cirkulaci vzduchu souběžné pečení až na třech úrovních. Má osm funkcí včetně horkovzdušného režimu, pečení s kruhovým topným tělesem a grilem. 

Whirlpool WTA C 8411 SC OW je v jasmínové barvě, Whirlpool WTA C 8411 SC AN v nadčasové antracitové. 

Varná deska

Pokud jste se rozhodli pro rustikální troubu ve vestavném provedení, je nejlepší zvolit ve stejném stylu i varnou desku. Ideálním párovým spotřebičem k uvedeným troubám jsou designově a barevně sladěné varné desky se čtyřmi plynovými hořáky a tradičním ovládáním pomocí knoflíků s integrovaným zapalováním. Jsou osazeny dvěma robustními litinovými mřížkami, které umožňují plynule posouvat nádobí po desce, aniž by se převrhlo. 

Pokud nemáte plynovou přípojku, skvěle poslouží například indukční varná deska Whirlpool WL S2760 BF/S s automatickými funkcemi technologie 6. SMYSL pro rozpouštění, dušení, udržování v teple a rychlé uvedení do varu. Nechybí ani funkce FlexiCook, která umožňuje spojit dvě varné zóny do jedné velké se stejnou teplotou, abyste mohli vařit v nádobí jakékoliv velikosti a tvaru. 

Varná deska disponuje 18 úrovněmi nastavení teploty včetně extra rychlé funkce Booster a stojí 14 190 Kč. Díky funkci PowerManagement jde připojit i na běžných 230 V.

Sporák

Přestože stále více z nás dává přednost vestavným spotřebičům, nemalou skupinu nadále tvoří ti, kdo vybírají volně stojící sporák. Pokud preferujete rustikální design, doporučujeme novinku od značky Indesit. Jedná se o nejrozšířenější koncepci sporáku s šířkou 50 cm, elektrickou troubou a plynovou varnou deskou, na níž se nacházejí 4 hořáky. Trouba má objem 60 litrů a pro její čištění lze využít systém Hydroclean – rozpuštění nečistot pomocí páry. Sporák je v nabídce v jasmínové nebo antracitové barvě. 

Antracitový model má označení Indesit IS5G8MHA/E a jasmínový Indesit IS5G8MHJ/E. Doporučená cena je v obou případech 11 890 Kč.

Ukrytý odsavač par

Sestavu dobře doplní vestavný odsavač, který schováte do horní skříňky. Když bude třeba rychle vyčistit vzduch a zachytit mastné výpary, jednoduše jej vytáhnete. A po zbytek času bude decentně schovaný a přiznaný bude jen barevně sladěný, úzký čelní panel. Odsavač může fungovat i v režimu recirkulace, pokud jej nemůžete připojit na vnější odtah.