FACESTARŽivotní stylJarní úprava na zahradě: Plánování i úklid, péči si zaslouží trávník, stromy...

Jarní úprava na zahradě: Plánování i úklid, péči si zaslouží trávník, stromy i záhony

Dny se s příchodem jara postupně prodlužují, a proto je čas oprášit pracovní rukavice a pustit se do přípravy své zahrady během období plného života. Ať už jste zkušený zahrádkář nebo začínající nadšenec věnujte právě v této době pozornost své zahradě a připravíte si tak půdu pro bohatou a krásnou sezónu.

Krok 1: Zhodnocení a plánování

Než se pustíte do práce, nejprve se zaměřte na to, v jakém aktuálním stavu vaše zahrada je. Projděte se po ní a zjistěte, které oblasti a místa potřebují vaši pozornost na prvním místě. Následně si udělejte seznam úkolů. Odborník na zahradu David Benda z Hornbachu radí: „Začněte zhodnocením stavu vaší zahrady. Podívejte se na jakékoli známky poškození jako jsou například polámané větve námrazou a podle a podle toho určete priority úkolů.“

Krok 2: Čištění a úklid

Jarní úklid se netýká jen interiéru. Odstraňte veškeré nečistoty, spadané listí nebo odumřelé rostliny, které se nahromadily během zimních měsíců. Pomůžete tak zabránit šíření škůdců a chorob a zároveň umožníte rozkvět novému rostlinstvu. Odborník David Benda pokračuje: „Odstranění nečistot je klíčové pro zdraví vaší zahrady. Sníží počet úkrytů pro škůdce a umožní lepší cirkulaci vzduchu, což může zabránit různým chorobám.“

Při náročnějších úkolech, jako je například čištění chodníků či odolných nečistot, zvažte použití vysokotlakých čističů. Tyto výkonné nástroje dokáží rychle odstranit nahromaděnou špínu bez potřeby použití chemikálií.

Krok 3: Příprava půdy

Zdravá půda je základem prosperující zahrady. Věnujte proto dostatek času její přípravě přidáním kompostu nebo organické hmoty, abyste doplnili živiny a zlepšili její strukturu. Velmi důležité je půdu provzdušnit, aby se hlubší vrstvy dostaly na povrch a rozbila se zhutněná místa. V případě velkých zahrad zvažte použití benzinového kultivátoru nebo rotavátoru. „Pro menší až středně velké zahrady představuje elektrický kultivátor z hlediska údržby zvládnutelnější alternativu k jeho benzínovému protějšku. Nezapomeňte ale před zahájením práce zkontrolovat radlice,“ říká odborník David Benda z Hornbachu.

Krok 4: Stříhání a ořezávání

Jaro je ideální čas pro zastřihování stromů, keřů a trvalek. Odstraňte odumřelé nebo poškozené větve a vytvarujte přerostlé popínavé rostliny. Prořezávání stimuluje zdravý růst a zlepšuje celkový vzhled zahrady. Dávejte však pozor, abyste to se zastřiháváním nepřeháněli, protože to může rostlinu oslabit. Nezapomeňte také používat ostré a čisté nástroje, abyste provedli přesné řezy a minimalizovali riziko poškození či onemocnění rostlin. Aby bylo stříhání keřů a stromů jednodušší použijte akumulátorové nůžky. Oproti klasickým ručním nůžkám nabízí konzistentní střihací výkon, což zaručuje efektivní a spolehlivé výsledky. Stříhání je rychlejší a bez námahy, čímž se snižuje únava rukou a zápěstí.

foto archiv Hornbach

Po měsících vegetačního klidu si i váš trávník zaslouží jarní „střih“. Pravidelné sečení pomáhá stimulovat růst tím, že odstraňuje vrchní vrstvu odumřelé trávy, čímž umožňuje přístup slunečního světla do půdy a podporuje růst nových stébel. To podporuje svěží, zelený trávník, který vám bude závidět celé okolí. Na menší trávníky s rovným terénem postačí lehká a obratná elektrická či AKU sekačka. Pro větší nebo nerovné trávníky se hodí výkon a všestrannost sekačky s benzinovým pohonem.

Krok 5: Výsadba

Po precizní přípravě je čas začít s výsadbou. Vyberte si rostliny, kterým se daří ve vašich klimatických a půdních podmínkách a zvažte přidání původních druhů na podporu místní fauny a flóry. „Při výsadbě myslete na dlouhodobé potřeby vaší zahrady. Zvažte faktory, jako je sluneční záření, nároky na vodu a velikost v dospělosti, abyste zajistili optimální růst,“ vysvětluje David Benda.

Nově vysazené rostliny důkladně zalévejte a neustále sledujte úroveň půdní vlhkosti, abyste podpořili jejich růst po celou sezónu. Velkým pomocníkem při zavlažování jsou především automatizované zavlažovací systémy, které zajistí přísun správného množství vody ve správný čas. Zajistí nejen komfort při zavlažování, ale jsou zároveň ekologické, neboť dokáží ušetřit až 70 % vody spotřebované na zahradě.

Krok 6: Mulčování

Přípravu zahrady ukončete nanesením vrstvy mulče kolem rostlin. Mulčování pomáhá zadržovat vlhkost, potlačuje růst plevele a reguluje teplotu půdy, čímž vytváří zdravé prostředí pro prosperitu rostlin. „Mulčováním dáte zahradě příjemnou přikrývku. Chrání rostliny před extrémními teplotami a šetří vlhkost, čímž snižuje potřebu častého zalévání,“ dodává odborník z Hornbachu, David Benda.

Související články