FACESTARBydleníJak vychladit jedinou klimatizací hned několik místností?

Jak vychladit jedinou klimatizací hned několik místností?

Když udeří tropická vedra, většina z nás potřebuje chladit ložnici, dětský pokoj, ale třeba také obývák nebo domácí pracovnu – zkrátka všechny místnosti, kde trávíme hodně času. Když ale máme omezené množství prostoru venku, je výhodné pořídit klimatizaci v sestavě multisplit.

Multisplit klimatizace je varianta splitových (pevně zabudovaných) klimatizací, kdy k jediné venkovní jednotce můžete připojit až 5 vnitřních a chladit tak 5 místností v domě nebo bytě. Venkovní jednotka může být umístěná na fasádě nebo na střeše, u bytových domů s výhodou na balkoně. Zejména pro venkovní klimatizace na balkoně platí, že čím menší a méně hlučná, tím určitě lepší. Hlavním parametrem výběru by tedy neměla být cena.

Klimatizace multisplit jsou stejně výkonné jako stejné množství singlesplitů (tedy párových zapojení, kdy každá místnost má svou vnitřní a vnější jednotku). Kdo by ale chtěl mít na fasádě domu 5 krabic s venkovní jednotkou a násobně vyšším hlukem?

Samozřejmostí je, že se všechny vnitřní klimatizace dají ovládat nezávisle na sobě. Každou místnost tedy můžete chladit na jinou teplotu, programovat zvlášť časovač (prostřednictvím mobilní aplikace nebo klasického ovládání) – podle toho, jak v dané místnosti pobýváte.

Jedinou nevýhodou řešení multisplit je případná porucha venkovní jednotky. Pak by totiž nechladila/netopila žádná vnitřní. U certifikovaných prodejců klimatizací (Home Comfort Expert) od spolehlivých výrobců, jakými je např. Daikin, se však díky vysoké spolehlivosti výrobků závady obávat nemusíte. Vždy bude odstraněna v co nejkratší době.

„Pokud ovšem uvažujete o klimatizaci, která má zároveň funkci větrání a přivádí tedy čerstvý vzduch zvenku, pak rozhodně doporučujeme párové zapojení. A pokud potřebujete chladit a zároveň větrat více místností, pak je vhodné přemýšlet o multisplitové klimatizaci a zvlášť ventilačním systému s rekuperací,“ doplňuje vhodná řešení Vladimír Macháček, zodpovědný za oblast prodeje rezidenčních výrobků Daikin.

Související články