FACESTARŽivotní stylJak nenabrat na Vánoce kila navíc? Nezapomínejte pít čaj!

Jak nenabrat na Vánoce kila navíc? Nezapomínejte pít čaj!

.<strong>Zázračnou bylinku, po jejímž požití okamžitě ztratíte 10 kg, jsme bohužel nenašli. Našli jsme ale několik možností, jak kilům navíc pomoci pryč. Základem redukce váhy je samozřejmě stále ono zlaté pravidlo, že výdej energie musí být vyšší než příjem. </strong>

<!–more–>Jestliže chcete zhubnout, zařaďte do jídelníčku více zeleniny, která obsahuje vlákninu, a věnujte se zdravému pohybu, abyste nastartovali odbrourávání tuků. Čaje vám k tomu mohou ovšem vydatně pomoci.

Některé čaje mají výborné očistné a detoxikační účinky, což je pro hubnutí také důležité. Jiné zase podporují metabolismus, a spalování tuků pak jde lépe a rychleji. Některé nám pomůžou potlačit chuť na sladké, což se při redukční dietě také hodí. Čaje samozřejmě nesladíme.
<h2><strong>Čaje, které pomáhají hubnout</strong></h2>
<strong>Borůvkový čaj</strong>

Plod borůvky má skvělé účinky – pomáhá vyrovnávat hladinu cukru v krvi a potlačuje chutě, a to hlavně chuť na sladkosti. Sušené borůvky je třeba asi 15 minut povařit (3 lžičky borůvek vaříme v 1/2 l vody). Pak čaj přecedíme a můžeme dochutit plátkem citrónu.

<strong>Čaj oolong</strong>

Oolong je polozelený čaj, který má mnoho blahodárných účinků. Redukuje cholesterol a pomáhá při spalování tuků. 3 gramy čaje zalijeme 200 ml vody o teplotě 93 až 96 °C a necháme jej louhovat 5 vteřin až 10 minut. Můžeme jej zalévat opakovaně (asi třikrát až pětkrát).

and<

<strong>Ibiškový čaj</strong>

Ibišek obsahuje velké množství flavonoidů a minerálů, které omezují ukládání tuků. Tento egyptský národní nápoj pomáhal k dobrému zdraví už dávným faraonům. Do 1/2 litru vroucí vody vhodíme hrst sušených květů ibišku, krátce je povaříme a necháme asi 10 minut louhovat, pak scedíme.

<strong>Čaj z badyánu</strong>

Badyán má antibakteriální účinky a pomáhá s trávením. Také nám pomůže zbavit tělo přebytečné vody. 1 lžičku drceného badyánu zalijeme 200 ml vroucí vody, necháme louhovat 10 minut a pak přecedíme. Tento čaj není vhodný pro děti.

and<

<strong>Zelený čaj</strong>

Hubnutí napomáhají všechny druhy zelených čajů. Pomáhají upravovat metabolismus a spalovat tuky. Také má velmi dobré a dlouhotrvající povzbuzující účinky. Kvalitní zelené čaje zaléváme vodou, která prošla varem, ale zchladla na 60 až 80 °C. Louhujeme je od 30 sekund do několika minut. Na 150 ml nálevu použijeme 2 až 4 g čaje.

<strong>Růžový čaj</strong>

Čaj z okvětních lístků růže je bohatý na vitaminy a pomáhá odbourávat toxiny v těle. Také pomáhá udržet správnou hladinu cholesterolu. Růžový čaj můžeme pít samotný, nebo lístky růže přimíchat do černého či zeleného čaje. 2 až 3 lžičky růžových květů povaříme ve 3/4 l vody a scedíme. Pijeme jej v průběhu dne do 17 hodin. Po 3 týdnech užívání by měla následovat týdenní pauza.

<strong>Mátový čaj</strong>

Máta peprná urychluje trávení, pomáhá nám potlačovat chutě a také je užitečná při zácpě. K přípravě můžeme použít čerstvou i sušenou mátu. Čerstvou můžeme pěstovat i doma v květináči. Svazek čerstvé máty opereme ve vodě, otrháme lístky a vložíme je do konvice a zalijeme vroucí vodou. Nechámejje louhovat asi 5 minut. Sušenou mátu užíváme v poměru 1 lžičky na 250 ml vody.

and<

<strong>Pu-erh</strong>

Tento čínský čaj pomáhá doslova smršťovat tukové buňky v těle. Také čistí organismus a snižuje hladinu cholesterolu. Pomáhá především lidem nad 30 let. 1 až 5 lžiček čaje (podle toho, jak silný čaj chceme mít) zalijeme 1/2 l vody o teplotě 90 °C. Necháme jej louhovat 2 až 4 minuty.

<strong>Bílý čaj</strong>

Bílý čaj se zpracovává z mladých, ještě nerozvinutých čajových lístků. Obsahuje řadu antioxidantů a odbourává tuky. Připravuje se stejně jako čaj zelený. Důležité je nezalévat jej vroucí vodou. Teplota vody by měla být okolo 80 °C.

 .

Související články