FACESTARBydleníInteriér doladí stylové dveře: Poradíme vám, jak vybrat ty správné

Interiér doladí stylové dveře: Poradíme vám, jak vybrat ty správné

Interiérové dveře výrazně dotvářejí celkový vzhled domácnosti. Kromě toho hrají rovněž důležitou roli ve funkčnosti vašeho domova. Dveřní křídla ale nevybíráme jen podle toho, jak vypadají. Určitě sledujeme hlavně jejich kvalitu typ výplně, nosnost závěsů, odolnost povrchu. Odborník z Hornbachu radí, co mít na mysli při jejich výběru.

Při výběru dveří do vnitřních prostor je nutné zvážit mnoho faktorů, jako například funkčnost, umístnění, materiál, povrchová úprava a velkost. Proto je dobré věnovat nákupu správných dveří dostatek času.

Jak dveře umístit?

Propojení jednotlivých místností udává směr dispozičnímu umístnění interiérových dveří. „Ideálně se dveře osazují do boční strany místnosti, a měly by se otevírat tak, abyste při vstupu viděli větší část prostoru. Dalším důležitým pravidlem je otevírání dveří z hlavních místností směrem do vedlejších,“ hovoří Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech Hornbach. Při volbě umístnění třeba brát v potaz především technické normy a zohlednit bezpečnostní požadavky.

Rozdělení podle materiálu

Interiérové dveře jsou chráněny před povětrnostními vlivy, proto mohou být vyrobeny z méně pevných materiálů než exteriérové dveře. Materiál dveří byste měli vybírat nejen na základě vzhledu, ale zejména dle účelu místnosti. „Plné dveře se hodí do místností, kde se vyžaduje soukromí. Naopak, prosklené dveře vyniknou v tmavých prostorech, či vlhkých místnostech,“ radí odborník z Hornbachu.

Hladké dveře

Tvoří je lehký dřevěný rám, který je z obou stran opláštěn krycí vrstvou. Rám dveřního křídla není viditelný.

Rámové dveře

Také se vyrábí z lehkého dřevěného rámu, ale rám dveřního křídla je viditelný a je vyplněn výplní. Ta může být ze stejného materiálu, ale i ze skla.

Venkovské dveře

Jde o výplňové dveře z masívního dřeva (borovice nebo smrek) s frézovanými profily.

Skleněné dveře

Zpravidla se skládají z 8 mm bezpečnostního skla. To může být strukturované, zkrášlené sítotiskem nebo opískované. Jsou vhodné hlavně do koupelen, či místností, jež vyžadují více světla.

Plechové dveře

Plechové dveře se nejčastěji používají v technických místnostech, sklepech nebo půdní vestavbě. Jejich povrch tvoří pozinkovaný plech a jsou nenáročné na údržbu. I přesto, že to není patrné, nemají žádnou protipožární odolnost.

Způsoby otevíraní

U interiérových dveří existuje několik způsobů otevírání. „Mějte na zřeteli, že stejně jako umístnění, i systém otevírání by měl v první řadě splňovat bezpečnostní a protipožární požadavky,“ upozorňuje Richard Klička. 

Otevíravé dveře

Jde o nejběžnější způsob otevíraní dveří, který je ale prostorově náročný. Dveře se upevňují na dva nebo tři panty a jejich montáž je mimořádné jednoduchá. Při jejich výběru sehrává důležitou roli také strana otevíraní (pravé nebo levé dveře). Typické jsou především jednokřídlové dveře, ale lze se setkat i s dvoukřídlými.

Reverzní dveře

Jedná se o dveře s tzv. opačným otevíráním – směrem do zárubně. Jsou ideální zejména do úzkých chodeb, když chcete dosáhnout jednotné roviny dveří se zdí. Vzhledem ke konstrukci lze tyto dveře otevřít pouze do 90° uhlu.

Posuvné dveře

Tyto prostorově úsporné dveře je možné dostat ve dvou provedeních. Mohou zajíždět před stěnu nebo do stěny. Hlavní výhodou těchto dveří je, že v místnosti nepotřebují žádný prostor na otevíraní. Jsou praktické a jednoduché na používaní.

foto archiv Hornbach

Shrnovací/skládací dveře

Vyrábějí se z plastu, v různých barevných variantách a dekorech. V případě potřeby je lze rozšířit pomocí přídavných lamel. Je možné je nasadit jak do existujících dřevěných nebo kovových zárubní, tak i do zděných otvorů. Při jejich montáži si sami určíte směr otevíraní.

Související články