FACESTARŽivotní stylHračka roku v kategorii Baby a předškolní hračky má svého vítěze

Hračka roku v kategorii Baby a předškolní hračky má svého vítěze

Již patnáctým rokem proběhla soutěž o nejlepší hračku roku na českém trhu. O výsledcích rozhodly hlasy odborné poroty, která posuzovala hračky na základě didaktických, funkčních a designérských kritérií. Do hlasování se však mohla zapojit i veřejnost a to na webu www.hrackaroku.cz.

Edukativní soubor her Vnímám to získal 1. místo v kategorii ‚Baby a předškolní hračky’. Hodnocení probíhalo na základě šesti kritérií jako bezpečnost, design, originalita, technická inovace, kvalita použitých materiálů, zábava a vzdělávací hodnota. Soubor ‚Vnímám to’ je inspirovaný ověřenou vzdělávací metodou podle Montessori. Procvičuje rozlišování a vnímání barev v běžném okolí, jemnou motoriku, sluchové vnímání a představivost. Tato hra je letošní podzim již druhým oceněným výrobkem firmy EFKO, a to hned vedle didaktického souboru Abeceda a čísla, který pro změnu získal ocenění Správná hračka. Oba zábavné tituly byly vytvořeny zkušeným vývojovým oddělením společnosti EFKO ve spolupráci se speciálními pedagogy. 

 „Dobrá hračka by měla dítě rozvíjet, dát mu možnost učit se nové věci a současně trénovat nepředvídatelné životní situace. Měla by zaujmout natolik, že s ní dítě bude chtít trávit čas, a to i s kamarády či rodinou. Bude tak zažívat nezapomenutelné chvíle, ze kterých může v náročnějším životním období čerpat,“ popisuje význam hraček pro vývoj dětí Magdaléna Skřivánková, ředitelka organizace Area Fausta. 

Konkurence v oblasti výroby společenských her a hraček je obrovská. O to víc si ocenění poroty vážíme. Důležité ale nyní bude, jak hry ohodnotí samy děti a jejich rodiče. Věříme, že naše výrobky dětem pomohou učit se novým věcem, což je pro ně to nejdůležitější,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO. „Kvalita obsahu našich her není náhodná. Je třeba za ní vidět dlouhodobou intenzivní práci našich vývojářů ve spolupráci se speciálními pedagogy. Při vývoji edice Hry pro předškoláky jsme měli na paměti známé rčení ‚škola hrou’ od J. A. Komenského. Zábavný způsob výuky je totiž pro děti přirozený a nevznikají při něm žádné bloky či stresy. Často říkám, že malé děti jsou jako houba. Co a jak jím předložíte, až neskutečně rychle „nasají“ do sebe. A to jak ty dobré věci, tak i ty špatné. Snažme se proto našim dětem formou hry dát kvalitní informace, dobré prostředí a zapojme do učení interaktivní prvky. Co děti naučíme teď, tak využijí jednou v budoucnu,“ dodává Miroslav Kotík.

Hry pro předškoláky Vnímám to – vzdělávací soubor her

Procvičuje rozlišování barev a jejich vnímání v běžném okolí, jemnou motoriku, sluchové vnímání a představivost. Soubor je vhodný nejen pro domácí aktivity dětí s rodiči, ale také jako výukový materiál pro pedagogy v mateřských školkách, školách nebo ve školních družinách. Zrakové vnímání si děti procvičí ve hrách, které využívají velmi oblíbené zrakové klamy, barevné pexeso. Hmat a představivost dětí prověří záhadný pytlík plný různých předmětů, které děti mají hádat pouze za pomoci hmatu. Sluch, představivost a rytmus děti procvičí sluchovým pexesem, vytleskáváním rytmu a podobně. 

Soubor obsahuje tyto hry:

1. Ovoce – zelenina
2. Barevné pexeso
3. Barevná Káča
4. Geometrické zrakové klamy
5. Paobrazy
6. Hmatové pexeso
7. Protiklady
8. Zvukové pexeso
9. Alíku, kost je pryč!
10. Rytmizace
11. Opakování rytmizace

Související články