FACESTARBydleníFinanční poradna: Investice do vlastního bydlení se vyplatí dvojnásob

Finanční poradna: Investice do vlastního bydlení se vyplatí dvojnásob

Nakoupit akcie, dluhopisy či podílové listy ve fondech a vzít na sebe riziko propadu investice, nebo nechat peníze postupně ztrácet kupní sílu na málo úročeném účtu v bance? Čelit inflaci se dá i jinak!

Majitelům rodinných domů se nabízí zaručený způsob v podobě investice do vylepšení svého bydlení. Koupit bazén, zastřešení nebo bioklimatickou pergolu od české výrobní společnosti ALBIXON znamená nejen efektivně využít peníze, ale také zpříjemnit trávení volného času všem členům rodiny.

Mít v současnosti peníze na bankovním účtu nebo doma v hotovosti znamená nechat je rychle ztrácet na hodnotě. Důvodem je inflace, která loni přesáhla 15 %, a také letos bude podle nové prognózy ČNB dvouciferná. Zdražování dokonce dosáhlo takového tempa, že pro 58 % Čechů nyní představuje největší obavu ze všech. Ukazuje to kontinuální kvartální výzkum Ipsos Consumer Sentiment Tracker, který sleduje, jak lidé vnímají ekonomickou situaci a jak jí přizpůsobují své spotřebitelské chování. Strach z válečného konfliktu, který je v žebříčku obav na druhém místě, vyjádřilo „jen“ 38 % lidí.

Bránit se inflaci lze podle ekonomů především investováním, úročení na spořicím účtu nestačí. Akcie, fondy či dluhopisy ale bývají rizikové, a ne každý jim rozumí. Existuje i další způsob, který dokáže hodnotu peněz nejen udržet, ale zároveň přináší radost a pohodu celé rodině – investice do vlastního domova, například do domova venkovního.

Trávit čas na zahradě či venku u domu je zdravý a příjemný relax. Investice do zahradního bazénu, zastřešení či bioklimatické pergoly se tak vyplatí hned dvojnásob. Zvýší hodnotu nemovitosti, což je samo o sobě skvělým nástrojem proti inflaci, ale také zpříjemní všem členům rodiny trávení volného času a zlepší tak kvalitu jejich života. Nesmíme zapomínat na to, že bazén představuje i investici do vlastního zdraví,říká Daniel Bareš ze společnosti ALBIXON.

Podle Bareše dokáže vhodná investice zvednout hodnotu nemovitosti o stovky tisíc korun jednorázově už při pořízení. Ekonomický přínos má ale i dlouhodobě s tím, jak ceny zboží a prací dále porostou. Pořídit si zapuštěný bazén, bazénové zastřešení či bioklimatickou pergolu nyní proto znamená zaplatit o dost méně, než bude totéž vylepšení venkovního domova stát v budoucnu. Společnosti ALBIXON se navíc v letošní zimní sezoně prozatím daří držet ceny stabilní i navzdory inflaci.

foto archiv Albixon

V průměru desetitisíce korun ročně pak mohou díky nižší spotřebě energií ušetřit také lidé, kteří už u domu bazén mají. Stačí ho dovybavit zastřešením, jež v chladnějším počasí udrží vodu déle teplou a umožní bazén využívat hospodárně třeba i po celý rok. Podobně funguje bioklimatická pergola. Nejenže poskytuje stín a zároveň chrání před deštěm, ale díky regulovatelné ventilaci navíc pomáhá pocitově vyrovnávat rozdíly teplot.

V horkých letních dnech je tak díky ní čas strávený venku příjemný a umožňuje pobyt na čerstvém vzduchu rovněž v chladnějších a deštivých či větrných dnech. „Efektivita bioklimatických pergol spočívá mimo jiné v naklápění lamel, jejichž sklon lze ovládat na dálku. Otevřením lamel vzniká tzv. komínový efekt, který pocitově okolní prostředí ochladí. Například lamely pergoly ALBIXON SKYTRIUM se natočí až o 140°,“ popisuje Bareš výhodu bioklimatických pergol SKYTRIUM, jež dokážou pozvednout hodnotu venkovního domova na novou vyšší úroveň.

Související články