Dýňová semínka: Zbaví vás stresu, povzbudí a ochrání srdce

Proč byste si měla dopřát denně hrst dýňových semínek? Budou se vám rychleji hojit rány, lépe se vyspíte a zbavíte se stresu i bolesti hlavy. 

Množství a rozmanitost potravin všude kolem nás je fascinující. Zvlášť, když jde o rychlou svačinku, vidíme celou řadu potravin, od čokoládových tyčinek po bramborové lupínky mačkající se v regálech supermarketu. Bohužel, většina z těchto svačinek jsou neuvěřitelně nezdravé pro naše tělo – obvykle jsou plné nezdravých nasycených tuků a obsahují řadu konzervačních látek, které nemají blahodárný účinek na organismus.

Existuje několik zdravých alternativ, jedním z nich jsou právě dýňová semínka. Takže zkuste pro jednou upustit od chipsů a zkuste naplnit vaše bříško dýňovými semínky.

1. Udržují vaše srdce zdravé

Dýňová semena jsou neuvěřitelně bohatým zdrojem hořčíku; minerálu, který je z nutričního hlediska velmi důležitý pro tělo. Právě tato semínka jsou tak bohatá na hořčík, takže pouhé čtvrtiny-šálku dýňových semínek může splnit polovinu denní potřeby hořčíku pro tělo. Hořčík v dýňových semínkách je dobrý pro celé tělo, včetně syntézy DNA a RNA a pomáhá v tvorbě kostí a zubů, ale jeho největší vliv je na srdce. Hořčík pomáhá při srdeční činnosti a zlepšuje krevní oběh. Snižuje krevní tlak a výrazně snižuje riziko mozkové mrtvice nebo srdeční zástavy.

2. Posílení imunity vůči nemocím

Další minerál, který se nachází v dýňových semínkách ve vysokém množství, je zinek. Větší množství zinku ve vašem těle pomáhá při posílení imunitního systému a boji proti chřipce či nachlazení. Zinek také podporuje růst buněk a jejich dělení v těle, což znamená, že vaše tělo je více chráněno ve stáří proti nemocem.

3. Zlepšují zdraví prostaty

Dýňová semínka jsou ještě užitečnější pro muže, protože pomáhají podpořit správné fungování prostaty. Zinek v dýňových semínkách má zásadní význam pro udržení řádného fungování prostaty a řeší problémy s jejím zvětšováním. Celkově lze říci, že dýňová semínka jsou nesmírně důležitá pro zdraví mužů.

4. Mají antimikrobiální přínosy

Dýňová semínka mají řadu unikátních proteinů, které jsou skvělé jako antimikrobiální činidlo. Jedna taková třída proteinů nazývaných Lignany se nachází právě i v dýňových semínkách. Bylo prokázáno, že mají také anti-virové vlastnosti a mohou pomoci vašemu tělu při boji s infekcí.

5. Udržují cukrovku pod kontrolou

Ačkoli výzkum o vlivu dýňových semínek na cukrovku je v předběžných stadiích, výsledky jsou doposud velmi povzbudivé. Studie na zvířatech ukázaly, že dýňová semínka mají schopnost zlepšit regulaci inzulínu u diabetických zvířat.

6. Pomáhají vyvolat zdravý spánek

Dobré spaní je velmi důležité pro zdravý životní styl. Ukázalo se, že dýňová semínka mohou navodit klidný spánek. Aminokyselina nalezena v dýňových semínkách známá jako Tryptofan se přeměnění v těle na serotonin, který se pak promění na Melatonin; hormon navazující spánek. Konzumací dýňových semínek pár hodin před spaním přispějete ke zdravému a vydatnému spánku.