FACESTARCestováníDovolená na kolech: sedm nejlepších cyklostezek dostupné hromadnou dopravou

Dovolená na kolech: sedm nejlepších cyklostezek dostupné hromadnou dopravou

Pokud milujete cyklistiku a chcete na dovolenou vyrazit s kolem, máme tu něco speciálně přímo pro vás. Sestavili jsme žebříček sedmi nejoblíbenějších oblastí vhodných pro cyklistickou dovolenou. Samozřejmostí je snadná dostupnost hromadnou dopravou i s kolem. Pro cestu je tak ideální využít autobusy FlixBus. Do všech zmíněných destinací nabízejí zelené autobusy nosiče na kola, kam řidič pohodlně vaše kolo umístí a vy se tak nemusíte o nic starat. Hurá na dovolenou!

  1. Stezka kolem Dunaje: Cyklodálnice v srdci Evropy

Počet kilometrů: 1 200

Dunajská cyklostezka je jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších cyklostezek v Evropě, s celkovou délkou 1 200 km spojuje území čtyř států. Vede po břehu Dunaje od německého Donauschingenu až do maďarského hlavního města. Kromě Německa a Maďarska tak spojuje i Rakousko a Slovensko. Vzhledem k tomu, že jde o rovinnou cyklostezku, je trasa vhodná pro všechny věkové kategorie i ty, kteří na kole nejezdí zrovna často.

K nejoblíbenější části Dunajské cyklostezky patří bezpochyby část z Pasova do Vídně. V některých obdobích ji lze nazvat cyklodálnicí, potkáte tu totiž příliš mnoho cyklistů. Dálniční známku na ní nepotřebujete! A s největší pravděpodobností tam bude plynulejší provoz než na naší dálnici D1.

Unikátem je také část Dunajské cyklostezky z Vídně do Budapešti. Díky tomu, že vede přes slovenské hlavní město, můžete během své cyklistické dovolené navštívit hned tři evropská hlavní města.

Zeleným autobusem FlixBus se s kolem dostanete z Prahy přímo do Vídně, Bratislavy nebo Budapešti. Pokud zvolíte jinou část cyklostezky, doporučujeme využít auto, neboť dopravní obslužnost hromadnou dopravou menších měst není tak dobře zajištěna.

  1. Lindau: Objeďte Bodamské jezero kolem dokola

Počet kilometrů: 270

Kolem celého Bodamského jezera vede parádní cyklostezka, která je dlouhá 270 kilometrů. Při projížďce kolem jezera navíc projedete hned třemi státy, a to Německem, Švýcarskem a Rakouskem. Pokud máte v plánu objet celé jezero kolem dokola, doporučujeme si sezení v sedle rozvrhnout do 4 až 7 etap. Vzhledem k tomu, že cesta vede podél jezera, nejedná se o žádný složitý terén, na cyklistickou dovolenou kolem Bodamského jezera tak může vyrazit opravdu každý.

Věděli jste, že se u Bodamského jezera nachází největší evropský vodopád? Ten opravdu stojí za návštěvu. Navštívit můžete také ostrov Mainau. Celý výlet budou samozřejmě doprovázet dechberoucí výhledy na panoramata Alp.

Pokud však máte mlsný jazýček, můžete z Lindau vyrazit na čokoládu do švýcarského Curychu. Nachází se tu totiž továrna na čokoládu Lindt a k tomu není třeba více dodávat. Curych je skutečné město čokolády a výborné kávy. Cukrárny na vás po 130 kilometrové cestě budou čekat do slova na každém rohu. Odpočívat pak můžete na březích Curyšského jezera. Platí zde ale pravidlo, že Švýcarsko je rozhodně drahá sranda, zároveň je to však naprosto úchvatná podívaná.

Autobusy staví v německé části Bodamského jezera v Lindau. Využít je můžete i při zpáteční cestě z Curychu.

  1. Toskánsko: Nejen vinný ráj, především ten cyklistický

Počet kilometrů: záleží na zvolené trase

Jednou z oblíbených destinací cyklistů je také beze sporu italské Toskánsko, region Chianti projedete na kole křížem krážem. Že vám Chianti něco říká? Stejně se jmenuje i červené víno, které se zde vyrábí. Většina lidí tak ani region Chianti nezná, znají jen lahodné víno. Tvrdí se, že Chianti voní stejně jako samotná Itálie.

V Itálii patří k nejoblíbenějším především díky tomu, že se skvěle hodí k italskému jídlu. Tímto vás zveme přes den na makačku na kole a večer na posezení u červeného vína s křupavou pizzou!

V Toskánsku si na své přijde úplně každý. Můžete se vydat po cyklostezkách pro začátečníky nebo se vypravit do drsnějšího terénu. Z Florencie vede podél řeky Arno velké množství cyklostezek. Z Florencie můžeme doporučit výlet do asi osm kilometrů vzdálené historické vesničky Fiesole. Vesnička se sice nachází na kopci, ale po výšlapu vám nabídne opravdu dechberoucí výhled na celou Florencii.

Do Florencie se pohodlně dostanete zeleným autobusem, odkud můžete rovnou vyrazit na cestu. Za cíl si můžete vytyčit i šikmou věž v Pise nebo koupačku v moři.

  1. Z Prahy do Vídně: Cyklovyjížďka přímo z Prahy

Počet kilometrů: 450

Vyrazit můžete na kole i přímo z Prahy, dojet se dá totiž po cyklostezkách až do Vídně. Cyklostezka mezi Prahou a Vídní je jedna z nejpopulárnějších a nejstarších cyklostezek v České republice. Cestou můžete potkat jak romantické hrady a zámky jako třeba Konopiště nebo Lednicko-Valtický areál, tak i středověké kláštery nebo moravské vinné sklípky. Pokud bydlíte v jižních Čechách, máte o půl cesty postaráno. Pro ostatní se nabízí možnost zkrátit si cestu a  přiblížit se vláčkem do jižních Čech.

Tento výlet bude mít snad všechno! Užijete si kousek historie, dobré víno a sport taky nebude chybět, co si víc tedy přát. Po zdolání dlouhé trasy si navíc můžete prohlédnout krásy rakouského hlavního města a před odjezdem domů trochu zrelaxovat v hotelu s wellnessem. Ve Vídni stačí nasednout do zeleného autobusu a frčet domů.

  1. Dolomity: Náročnější vyjížďka pro cyklonadšence

Počet kilometrů: 170

Nočním zeleným autobusem se můžete nechat odvézt do italského Bolzana, odkud vás čeká pěkná cyklistická vyjížďka přes historickou Veronu a oblíbené Lago Di Garda. Z Bolzana pojedete v podstatě až k Lago Di Garda podél řeky Adiže, u jezera si dáte několik dnů odpočinek a pak už dojedete jen do Verony, odkud vás pohodlně zpět přiveze zelený autobus. Náročnost tohoto cyklovýletu bude již vyšší, přece jenom vede cyklostezka přes Alpskou oblast.

Připravte si proto svaly, tohle není žádná hračka! Cesta vás odmění překrásnými výhledy, jezero Lago Di Garda je opravdu nádherné a, pokud budete chtít, můžete si na jeho severu vyzkoušet nějaké vodní sporty, jako plachtění, windsurfing nebo kitesurfing. Můžete navštívit i místní aquapark nebo zábavní park. Ve Veroně se pak můžete zajet podívat k snad nejslavnějšímu balkónu na světě, který proslavila Shakespearova tragédie.

  1. Balaton: „Maďarské moře“ v kombinaci s vinnými sklípky

Počet kilometrů: 200

Vyrazte do Maďarska k Balatonu, cyklistika je zde jasnou jedničkou mezi ostatními sporty. Každý tu totiž jezdí na kole! Díky tomu jsou zde cyklostezky na velmi vysoké úrovni. Stejně jako Bodamské jezero můžete i Balaton objet celý dokola, v sedle si tak odšlapete přibližně 200 kilometrů. Vzhledem k tomu, že se Balatonu přezdívá „Maďarské moře“, můžete všem tvrdit, že jedete na dovolenou k moři.

Cyklostezka vede překrásnou krajinou přes termální koupaliště, vinice, nově vybudovaná letoviska, hrady a zámky. Výlety na kole kolem Balatonu by se tedy daly charakterizovat jako pohodové výlety, které jsou zakončené koupačkou v termálních lázních a večery trávenými ve vinných sklípcích. Ve vinných sklípcích doporučujeme místní specialitu sladké bílé víno Badacsonyi Szürkebarát, které není povoleno pěstovat kdekoliv jinde na světě. Přímým nočním autobusem FlixBus se z Prahy i s kolem dostanete do Siófoku.

  1. Bled a Villach: Přejezd z úchvatného Slovinska do ještě úchvatnějšího Rakouska

Počet kilometrů: 100

Dopravit se s kolem do slovinského Bledu je velmi snadné, stačí v Praze nasednout na zelený autobus. Doprava ze Slovinska do Rakouska už bude na vás, když pořádně šlápnete do pedálů, za pár dní přejedete ze slovinského Bledu přes rakouský Villach do Klagenfurtu. Celá trasa měří jen 100 kilometrů, takže na kilometry to nebude nic dramatického, do kopce si však malinko vyjedete.

V Bledu doporučujeme navštívit Bledský hrad, pět kilometrů vzdálenou přírodní soutěsku Vintgar Gorge či ostrov uprostřed jezera Bled. Triglavským národním parkem pak dojedete do Villachu. Když budete mít štěstí, můžete potkat třeba kamzíka. Mezi Villachem a Klagenfurtem si trochu odpočiňte a osvěžte se u horského jezera Wörthersee. Podél celého jezera totiž zase vede pěkně udržovaná cyklostezka. Kterou cyklotrasu jste si z těchto sedmi vybrali vy?

Související články